Ухвала суду № 32708017, 19.07.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2013
Номер справи
803/1479/13-а
Номер документу
32708017
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про закриття провадження у справі в частині позовних вимог

19 липня 2013 року Справа № 803/1479/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого, судді Смокович В.І.,

при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,

за участю представника позивача Обушко Р.М.,

представника відповідача Голік Е.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Камінь-Каширське лісове господарство» до Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання дій неправомірними, визнання незаконними (нечинними) і скасування акта та припису,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Камінь-Каширське лісове господарство» звернулося в суд з адміністративним позовом до Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перевірки та складання акту №241 від 14 травня 2013 року та припису №241 від 14 травня 2013 року; визнання незаконним (нечинним) акту №241 від 14 травня 2013 року та його скасування; визнання незаконним (нечинним) припису №241 від 14 травня 2013 року про усунення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту та його скасування.

В судовому засіданні 19 липня 2013 року судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання незаконним (нечинним) акту №241 від 14 травня 2013 року та його скасування.

Представники сторін в судовому засіданні у вирішенні даного питання покладаються на розсуд суду.

Заслухавши думку представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі в частині позовних вимог про визнання незаконним (нечинним) акту №241 від 14 травня 2013 року та його скасування слід закрити на підставі нижчевикладеного.

Суд зазначає, що справа в адміністративному суді може бути порушена за наявності між сторонами публічно-правового спору, оскільки в розумінні статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод (стаття 2, пункт 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України).

Із наведених норм випливає, що позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач вважає незаконним акт Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області №241 від 14 травня 2013 року та просить його скасувати.

Правовідносини з приводу проведення перевірок у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту врегульовані Порядком проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України, який затверджений Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25 травня 2012 року №863 (далі - Порядок).

За змістом вищезазначеного Порядку, проведення планової або позапланової перевірки суб'єктів господарювання у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту здійснюється відповідним органом Держтехногенбезпеки України.

Згідно пункту 2 Указу Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є правонаступником Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України, що реорганізовуються.

Відповідно до пункту 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджено Указом Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Таким чином територіальні органи Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в тому числі Камінь-Каширський районний відділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, є правонаступниками органів Державної інспекції техногенної безпеки України, а відтак на відповідача поширюються положення Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України, який затверджений Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25 травня 2012 року №863.

Як визначено у пункті 3.15 Порядку, на підставі Акта перевірки або довідки про результати перевірки органу влади, якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання або органу влади виявлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, протягом п'яти днів з дня її завершення складається припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.

Проаналізувавши положення Порядку, суд дійшов висновку, що акт перевірки є внутрішнім службовим документом органу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, який складається для відображення висновків про наявність порушень законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. На підставі вищезазначених висновків, орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій має право винести припис, який є обов'язковим до виконання та безпосередньо створює для суб'єкта господарювання правові наслідки.

Проте акт перевірки не може породжувати, змінювати або припиняти права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, оскільки cам по собі не несе жодних юридичних наслідків для суб'єкта господарювання. Лише прийняті за результатами перевірки заходи реагування (приписи, постанови) несуть юридично значимі наслідки.

За таких обставин акт Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області №241 від 14 травня 2013 року не породжує, не змінює та не припиняє права та обов'язки Державного підприємства «Камінь-Каширське лісове господарство» у сфері публічно-правових відносин, а відтак спір у цій частині не є публічно-правовим та його не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

За правилами пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Оскільки позовну заяву Державного підприємства «Камінь-Каширське лісове господарство» до Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області в частині позовних вимог про визнання незаконним (нечинним) та скасування акту перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контрою за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 14 травня 2013 року №241 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому суд дійшов висновку, що провадження у справі в цій частині необхідно закрити.

Керуючись пунктом 1 частини першої статті 157, частиною сьомою статті 160, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Камінь-Каширське лісове господарство» до Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області в частині позовних вимог про визнання незаконним (нечинним) та скасування акту перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контрою за діяльністю аварійно-рятувальних служб Камінь-Каширського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 14 травня 2013 року №241 - закрити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.І.Смокович

Повний текст ухвали виготовлений 24 липня 2013 року.