10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 липня 2013 року Справа № 812/3152/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Дибової О.А.
при секретарі судового засідання: Олейнік О.О.,
за участю сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне.
Відповідач зареєстрований фізичною особою-підприємцем Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 27 серпня 2010 року, номер запису про державну реєстрацію 23710000000001117, про що свідчить Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. В управлінні Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі перебуває як фізична особа -підприємець на спрощеній системі оподаткування та платник єдиного внеску. Відповідно до п.3.2. розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010 №22-2 (далі - Порядок №22-2), фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт, згідно з додатком 5 до Порядку, один раз на рік до першого квітня року, що настає за звітним роком. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
Звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичною особою або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.
Звіт може подаватися особою: в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису, на паперових носіях разом з електронною формою, на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.
Згідно п.4 ч. 11 статті 25 Закону України №2464 та п. 7.2.4 Розділу VII Інструкції № 21-5 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкова державне соціальне страхування», територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.
Відповідач звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 звітний рік, при терміні формування та подання звіту до органів Пенсійного фонду України один раз на рік до 1 квітня 2012 року, не подав, що є порушенням підпункту 4 частини 2 статті 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», про що головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області було складено акт №41 від 17.05.2012 року та відповідно застосовано до Відповідача штрафну санкцію у розмірі десяті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170,00 грн. (рішення № 135 від 17.05.2012). За таких обставин позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку суму заборгованості зі сплати штрафної санкції нарахованої відповідним рішенням в розмірі 170,00грн.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю.
Відповідач надав заперечення, в якому позов не визнав, просив у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, до реєстру 17.01.2007 було включено відомості про державну реєстрацію ОСОБА_1 якості фізичної особи - підприємства за реєстраційним номером 2 0068362161 (а.с.5).
Згідно довідки №2040/03-10 від 19.03.2013 року, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до Закону №2464-VІ вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є - роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Частиною 3 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно з положеннями ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. (частини 2,3 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010.)
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. (пункт 14 ст.25 Закону України №2464«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
Відповідно до п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Відповідно до ч. 15. ст. 25 Закону№2464 рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Згідно до ч.16 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 передбачає, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Під час розгляду справи судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області було складено 17 травня 2012 року акт №41 про встановлення факту не подання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2011 рік, чим порушено п.4 ч.2 ст.6 Закону України №2464 та п.3.2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010 №22-2 (а.с.7).
Відповідно до встановленого порушення, а саме неподання звітності до Пенсійного фонду ОСОБА_1 як фізичною особою - підприємцем, на підставі п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області було прийнято Рішення від 17 травня 2012 року № 135, яким до відповідача по справі застосовано штрафну санкцію в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170,00грн. (а.с.8).
Зазначене рішення №135 позивачем було направлено на адресу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та отримано особисто, про що свідчить копія поштового повідомлення (а.с.8 зворотній бік).
Прийняте рішення, в установленому законом порядку, було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та до Пенсійного Фонду України. Рішенням Головного управління ПФУ в Луганській області від 25.06.2012 року №5229/0910 рішення №135 залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.9).
Рішенням Пенсійного Фонду України від 01.08.2012 року №17910/09-10 рішення №135 залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.10).
Не погодившись з рішенням Пенсійного Фонду України, 15 березня відповідач звернувся з позовною заявою до Луганського окружного адміністративного суду.
15 травня 2013 року позовну заяву повернено у зв'язку з не усуненням недоліків (а.с.58).
Зазначена Ухвала набрала законної сили в установленому законом порядку, у зв'язку з чим, рішення від 17 травня 2012 року № 135 не скасовано та є чинним на час розгляду справи.
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафну санкцію, яка нарахована відповідно до рішення управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі в розмірі 170,00 грн. не сплатив, що підтверджується матеріалами справи, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафної санкції в розмірі 170,00 грн. визнаються судом обґрунтованими, доведеними, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у розмірі 170,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (93500, Луганська область, смт. Новоайдар, вул. Пролетарська, 20) заборгованість зі сплати штрафної санкції в розмірі 170,00 (сто сімдесят грн. 00 коп.) гривень на р/р 37195104001226 в УДК в Новоайдарському районі ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 21792577.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя О.А. Дибова