КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2013 року 810/3401/13-а
приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26,
час прийняття постанови : 11 год. 45 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
при секретарі: Васковець М.С.
за участю представників позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ольтаріс" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Ольтаріс" з позовом до відповідача - Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області в якому просило скасувати податкове повідомлення - рішення №0000731501 від 14.03.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в березні 2013 року ТОВ «Ольтаріс» було отримано податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби №0000731501 від 14.03.2013 року на загальну суму 14307,12 грн., винесене на підставі акту про результати камеральної перевірки податкової звітності щодо виявлених помилок (порушень) №14/1501/34465361 від 31.01.2013р. (далі - Акт перевірки).
Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням №0000731501 від 14.03.2013 року, вважає його протиправним та такими, що підлягає скасуванню.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином.
У судове засідання з'явились представники позивача.
Податковий орган явку свого представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки представника у судове засідання не повідомив, заперечень на позов не надав.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України в разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За даних обставин суд ухвалив про розгляд справи за відсутності представника відповідача, за наявними в ній матеріалами і доказами.
У судовому засіданні представники позивача Опольський В.С. та Шаповалов В.М. позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд позов задовольнити, підтвердили обставини, викладені у позовній заяві.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ольтаріс» зареєстровано як юридичну особу 29.06.2006 року, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серії ААВ №875044.
31.01.2013 року Головним державним податковим ревізором - інспектором відділу адміністрування податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби Сердюк В.В. проведено камеральну перевірку податкових декларацій з плати за землю (орендної плати за землю) від 06.02.2012 року №9003634422 за березень та квітень 2012року, поданої до Броварської ОДПІ Київської області ДПС ТОВ «Ольтаріс» .
Перевіркою встановлено, що платником подано податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за землю) 06.02.2012 року №9003634422 з додатком 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» №9003634594 на 2012 рік, у яких визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової нормативної грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Броварської міської ради від 30.09.2008 року №883-46-05 «про затвердження грошової оцінки земель міста Бровари» та введеної в дію 01.10.2008 року, відповідно до ст.. 15 Закону України від 11.12.2003 року «Про оцінку земель», чим порушено статті 271, п. 287.3 ст. 287, п. 289.1 ст. 289 Розділу ХІІ Податкового Кодексу України та п. 9 п. 13 Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 «Про затвердження типового договору оренди землі».
За результатами перевірки складено Акт про результати камеральної перевірки податкової звітності від 31.01.2013 року №14/1501/34465361 та винесено податкове повідомлення-рішення від 14.03.2013 року №0000731501, яким позивачу донараховано податкові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 9538, 08 грн. основного платежу та 4769, 04 грн. штрафних санкцій.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішеннями14.03.2013 року №0000731501, позивач оскаржив його до суду.
Під час судового розгляду встановлено, що в основу податкового повідомлення-рішення відповідача покладено обставини, встановлені під час перевірки, про те, що 06.02.2012р. позивачем надавалась податкова декларація з орендної плати за землю, у якій начебто визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової нормативно ї оцінки землі, затвердженої рішенням Броварської міської ради від 30.09.2008р. № 883-46-05 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Бровари».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно з статтею 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року N 161 -XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно ст. 14 Податкового Кодексу України, 14.1.136. орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Судом встановлено, що 16 серпня 2008 року між Броварською міською радою Київської області (орендодавець ) та ТОВ «Ольтаріс» (орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстрований в реєстрі за № 1570 (далі по тексту - Договір).
Відповідно до умов даного договору, орендодавець згідно з рішенням Броварської міської ради Київської області від 26 липня 2007 року №396-24-05 „Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання у постійне користування земельної ділянки, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" надає, а Орендар приймає в оренду терміном на 5 (п'ять) років земельну ділянку площею 1,0000 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення - рілля, для розміщення офісно-торгівельно-складських приміщень - землі комерційного використання за адресою: Київська область, місто Бровари, по вулиці Красовського в районі розміщення оптово- роздрібного плодоовочевого комбінату (надалі - земельна ділянка).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 15.08.2007 року № 04- 3/13-3/1164 становить 161 293,00 (сто шістдесят одну тисячу двісті дев'яносто три) гривні 00 копійок. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з дати здачі об'єкта в експлуатацію згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 15.08.2007 року № 04-3/13-3/1162 становить 806 300,00 (вісімсот шість тисяч триста) гривень 00 копійок.
Орендна плата за земельну ділянку на період будівництва вноситься Орендарем у грошовій формі в національній валюті України в сумі 19 355,16 (дев'ятнадцять тисяч триста п'ятдесят п'ять) гривень 16 копійок на рік, що становить 12 % (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 161 293,00 гривень, орендна плата за земельну ділянку з дати здачі об'єкта в експлуатацію вноситься Орендарем у грошовій формі в національній валюті України в сумі 96 756,00 (дев'яносто шість тисяч сімсот п'ятдесят шість) гривень 00 копійок на рік, що складає 12 % (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки - 806 300,00 гривень, згідно довідки № 198 від 16.08.2007 року виконкому Броварської міської ради про визначення орендної плати за земельну ділянку.
Згідно ст. 19 ч.2 Закону України «Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Відповідно до ст. 24 Закону орендареві забезпечується його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку, перед баченим законами України.
08.05.2012р. між позивачем та Броварською міською радою Київської області було укладено договір про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого ОСОБА_5 приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу 16 серпня 2007 року, зареєстрованого в реєстрі за №1570.
Відповідно до умов договору від 08.05.2012 року, Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в національній валюті України на період будівництва в сумі 81 502,32 (вісімдесят одна тисяча п'ятсот дві) гривні 32 копійки на рік, що становить 12 % (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 679186,00 (шістсот сімдесят дев'ять тисяч сто вісімдесят шість) грн. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в національній валюті України з дати здачі об'єкта експлуатацію в сумі 407 511,84 (чотириста сім тисяч п'ятсот одинадцять) гривень 84 копійки на рік, що становить 12 (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 395 932,00 (три мільйони триста дев'яносто п'ять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 00 копійок, згідно довідки № 34 від 07.05.2012 року виконавчого комітет Броварської міської ради Київської області про визначення орендної плати за земельну ділянку.
Відповідно до п. 5 Договору про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого ОСОБА_5 приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу 16 серпня 2007 року, зареєстрованого в реєстрі за №1570, орендна плата вноситься з моменту державної реєстрації даного Договору про зміни, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця без урахування ПДВ шляхом перерахування на розрахунковий рахунок Орендодавця.
Відповідно до п. 7.9 Договору про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого ОСОБА_5 приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу 16 серпня 2007 року, зареєстрованого в реєстрі за №1570, цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Згідно з відмітками нотаріуса на Договорі від 8 травня 2012 року про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, посвідченого ОСОБА_5 приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу 16 серпня 2007 року, зареєстрованого в реєстрі за №1570, Договір про внесення змін був підписаний 08.05.2012р., а зареєстрований у Відділі Держкомзему у м. Броварах - 11.05.2012р.
Таким чином данні зміни до Договору набрали чинності з 11.05.2012р.
Статтею 286.2 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Частина друга пункту 286.4 статті 286 Податкового кодексу України передбачає, що у разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Судом встановлено, що 06.02.2012 року позивачем відповідачу подано Податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за землю) №9003634422 за березень, квітень 2012 року з додатком 1 «відомості про наявні земельні ділянки» №9003634594 на 2012 рік, яка було й перевірена відповідачем.
Але відповідачем не було взято до уваги під час перевірки, що 29.05.2012р. позивачем було направлено Відповідачу в електронному вигляді Податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік, в якій було враховано та відмічено зміни до Договору відносно орендної плати. (Копії зазначених податкових декларацій та докази направлення їх відповідачеві (квитанції) надані позивачем суду та містяться в матеріалах справі) .
Отже, посилання відповідача в Акті перевірки на податкову декларацію з орендної плати за землю від 06.02.2012р. є не доречні, оскільки після підписання Договору про зміни Позивачем було подано нову податкову декларацію з усіма уточненнями згідно з Договором оренди, як це і передбачено Податковий законодавством України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, заперечень на позов не надав та не довів суду правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення.
Представниками позивача надано обґрунтовані пояснення та докази на їх підтвердження, щодо заявлених позовних вимог.
За таких обставин, оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000731501 від 14.03.2013 року є безпідставним і підлягає скасуванню як протиправне, отже, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано. Вимог про відшкодування судових витрат позивач не заявляв суду. Таким чином, судові витрати стягненню з державного бюджету на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ольтаріс" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС №0000731501 від 14.03.2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 26 липня 2013 р.