Постанова № 32659526, 14.12.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2011
Номер справи
2а-3965/11/0970
Номер документу
32659526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2011 р. Справа № 2a-3965/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання Зарицької Н.М.,

за участю представників сторін:

від прокуратури - не з"явився,

від позивача - Легін І.М., Сендунь М.В.,

від відповідача - Кульчицький Д.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Прокурора Галицького району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Галицькому районі

до відповідача: Галицької міської ради

про стягнення дебіторської заборгованості у сумі 108 098,15 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Галицького району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Галицькому районі звернувся до суду з позовом до Галицької міської ради про стягнення з Галицької міської ради дебіторської заборгованості у сумі 108 098,15 грн. в рахунок погашення податкового боргу Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовано тим, що під час вжиття Державною податковою інспекцією в Галицькому районі заходів з погашення податкового боргу Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради у сумі 108 098,15 грн. було залучено додаткові джерела погашення податкового боргу, зокрема, за рахунок використання дебіторської заборгованості Галицької міської ради перед Комунальним підприємством "Галичводоканал" Галицької міської ради за надані послуги по різниці у тарифах у сумі 306 314,75 грн., строк погашення якої настав та право вимоги якої згідно Договору № 1/49 від 28.09.2011 року переведено на Державну податкову інспекцію в Галицькому районі.

Прокурор у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги уточнили, просили суд стягнути з Галицької міської ради дебіторську заборгованість у сумі 108 098,15 грн. в рахунок погашення податкового боргу Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, суду пояснив, що Галицькою міською радою не погашено податковий борг Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради у сумі 108 098,15 грн. у зв'язку з відсутністю коштів. Вказав при цьому, що бюджетом Галицької міської ради на 2011 рік передбачено кошти у сумі 160 000,00 грн. для відшкодування різниці у тарифах на послуги водопостачання та водовідведення. Однак, у зв'язку з тим, що відповідно до Бюджетного кодексу України міська рада зобов'язана у першу чергу проводити оплату захищених статей бюджету та через недостатні фінансові надходження на відповідні розрахункові рахунки, різниця у тарифах у 2011 році Галицькою міською радою не була відшкодована.

За таких обставин суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності прокурора.

Вислухавши представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні та подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Галичводоканал" Галицької міської ради зареєстроване державним реєстратором Галицької міської ради як юридична особа та 30.05.2005 року взяте на облік у Державній податковій інспекції в Галицькому районі (а.с.29).

З матеріалів справи вбачається, що 12.10.2011 року прокуратурою Галицького району проведено перевірку Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради, за результатами якої встановлено, що, станом на 12.10.2011 року, податковий борг Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради становить 108 098,15 грн., а саме по податку на додану вартість у сумі 86 670,88 грн. (у тому числі 84 441,56 грн. -основний платіж, 950,00 грн. -штрафні санкції, 282,02 грн. -нарахована пеня та 896,40 грн. -відсотки за розстрочення податкового боргу) та по податку з доходів фізичних осіб у сумі 21 427,27 грн. (у тому числі 17 129,60 грн. -основний платіж, 95,53 грн. -нарахована пеня та 4 202,14 грн. -відсотки за розстрочення податкового боргу). Податковий борг Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради по сплаті податку на додану вартість виник з липня 2010 року, а по сплаті податку з доходів фізичних осіб - з березня 2011 року відповідно.

У зв"язку з несплатою Комунальним підприємством "Галичводоканал" Галицької міської ради узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 86 670,88 грн. та з податку з доходів фізичних осіб у сумі 21 427,27 грн., податковий борг Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради становить 108 098,15 грн.

В ході проведення перевірки прокуратурою Галицького району встановлено, що Державною податковою інспекцією в Галицькому районі було вжито усі, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та Податковим кодексом України, заходи щодо погашення Комунальним підприємством "Галичводоканал" Галицької міської ради податкового боргу.

Так, Державною податковою інспекцією в Галицькому районі на виконання вимог статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, 31.12.2005 року та 30.01.2006 року направлено Комунальному підприємству "Галичводоканал" Галицької міської ради першу податкову вимогу № 1/448 від 30.12.2005 року та другу податкову вимогу № 2/46 від 30.01.2006 року (а.с.18).

14.04.2006 року заступником начальника Державної податкової інспекції в Галицькому районі Ворох М.Є. прийнято рішення про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів (а.с.19).

З матеріалів справи також вбачається, що майно Комунального підприємства „Галичводоканал" Галицької міської ради відповідно до підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі акту опису активів, на які поширюється право застави, № 5 від 14.09.2007 року, № 4 від 26.02.2010 року та № 12 від 09.12.2010 року відповідно передано у податкову заставу та з 05.10.2007 року, 27.02.2010 року та 13.12.2010 року відповідно знаходиться у податковій заставі, про що внесено запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна за № 14763557, № 26350528 та № 29625551 (а.с.20-25).

Згідно підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків за його самостійним рішенням або за рішенням органу стягнення, зокрема, активи, які належать на правах власності іншим особам та перебувають у тимчасовому розпорядженні або користуванні платника податків, у тому числі, але не виключно: майно, передане платнику податків у лізинг (оренду), схов (відповідальне зберігання), а також ломбардний схов, на комісію (консигнацію); давальницька сировина, надана підприємству для переробки, крім її частини, що надається платнику податків, як оплата за такі послуги, а також активи інших осіб, прийняті платником податків у заставу чи заклад, довірче та будь-які інші види агентського управління.

Аналогічно підпунктом 87.3.2 пункту 87.3 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків, у тому числі (але не виключно) майно, передане платнику податків у лізинг (оренду), схов (відповідальне зберігання), ломбардний схов, на комісію (консигнацію); давальницька сировина, надана підприємству для переробки, крім її частини, що надається платнику податків як оплата за такі послуги, а також майно інших осіб, прийняті платником податків у заставу чи заклад, довірче та будь-які інші види агентського управління.

Судом встановлено, що згідно Статуту Комунального підприємства „Галичводоканал" Галицької міської ради комунальне майно належить територіальній громаді міста і передане підприємству на праві оперативного управління (а.с.26).

З урахуванням наведеного, Державною податковою інспекцією в Галицькому районі не було реалізоване майно, що знаходиться у податковій заставі, з метою погашення податкового боргу Комунального підприємства „Галичводоканал" Галицької міської ради у сумі 108 098,15 грн.

Судом також встановлено, що Державна податкова інспекція в Галицькому районі на виконання вимог пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України направила Галицькій міській раді листа № 1413/10/24-730 від 12.04.2011 року «Про погашення податкового боргу Комунального підприємства „Галичводоканал" Галицької міської ради»з вимогою прийняти одне із рішень, передбачених пунктом 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.

Вказаний лист Державної податкової інспекції в Галицькому районі був предметом розгляду на пленарному засіданні третьої сесії шостого скликання Галицької міської ради, за результатами якого Галицькою міською радою прийнято рішення № 115 від 12.05.2011 року «Про різницю в тарифах КП„Галичводоканал"»(а.с.27).

Згідно даного рішення Галицької міської ради передбачено проводити фінансування різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення у відповідності з планом асигнувань загального фонду бюджету на 2011 рік, забезпечивши в першу чергу фінансування захищених статей бюджету.

Таким чином, станом на 12.10.2011 року, податковий борг Комунального підприємства „Галичводоканал" Галицької міської ради становить 108 098,15 грн., що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції в Галицькому районі про стан заборгованості по платнику-боржнику Комунальному підприємству „Галичводоканал" Галицької міської ради (а.с.30).

В ході проведення перевірки прокуратурою Галицького району також встановлено, що у Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради наявна дебіторська заборгованість перед Галицькою міською радою у сумі 306 314,75 грн., що підтверджується належним чином засвідченими копіями листа Галицької міської ради від 13.05.2011 року № 410, рішення Галицької міської ради від 12.05.2011 року № 115; довідкою Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради від 16.09.2011 року № 146; розрахунком нарахованої різниці в тарифах по Комунальному підприємству "Галичводоканал" Галицької міської ради за період 2008-2010 роки та січень -квітень 2011 року; актом звірки взаєморозрахунків між Галицькою міською радою та Комунальним підприємством "Галичводоканал" Галицької міської ради станом на 01.05.2010 року; карткою рахунку Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради № 8021 (а.с. 9-12, 27-28).

Згідно пункту 87.5 статті 87 Податкового кодексу України у разі якщо здійснення заходів щодо продажу майна платника податків не привело до повного погашення суми податкового боргу, орган стягнення може визначити додатковим джерелом погашення податкового боргу дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби.

Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Орган державної податкової служби повідомляє платника податків про таке надходження коштів в п'ятиденний термін з дня отримання відповідного документа.

Відповідно до пунктів 87.5 і 87.6 статті 87 та пункту 95.22 статті 95 розділу II Податкового кодексу України розроблений Порядок використання додаткових джерел податкового боргу, затверджений наказом Державної податкової служби України № 1040 від 24.12.2010 року, зареєстрований у Міністерстві юстиції України за № 1435/18730 від 30.12.2010 року.

Даний Порядок визначає механізм стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.

Пунктом 2.1 вказаного Порядку встановлено, що орган державної податкової служби повідомляє платника податків про визначення додатковим джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків за формою згідно з додатком 1.

Згідно пункту 2.2 цього Порядку повідомлення розглядається як пропозиція для укладання договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на органи державної податкової служби (далі - договір).

З матеріалів справи вбачається, що Державною податковою інспекцією в Галицькому районі на виконання вимог пунктів 2.1, 2.2 Порядку використання додаткових джерел податкового боргу направлено Комунальному підприємству "Галичводоканал" Галицької міської ради повідомлення № 1 від 28.09.2011 року про визначення додатковим джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків (а.с. 17).

Відповідно до пункту 2.3, абзацу 1 пункту 2.4 Порядку використання додаткових джерел податкового боргу переведення платником податків прав вимоги дебіторської заборгованості, що випливає з відносин платника податків з дебітором, на орган стягнення здійснюється на основі договору, укладеного в письмовій формі між платником податків та органом державної податкової служби.

У разі згоди платника податків орган державної податкової служби укладає договір з таким платником податків.

Судом встановлено, що 28.09.2011 року Комунальним підприємством "Галичводоканал" Галицької міської ради в особі директора Нагірняка Любомира Богдановича та Державною податковою інспекцією в Галицькому районі в особі виконуючого обов'язки начальника Кудляка Ігора Володимировича укладено Договір про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на органи державної податкової служби № 1/49 (а.с.16).

Пунктом 1.1 вказаного Договору встановлено, що платник податків передає податковому органу свої права по стягненню з Галицької міської ради (код платника 04054263) дебіторської заборгованості, яка належить такому платнику податків у сумі 306 314,75 грн.

Згідно пункту 1.3 цього ж Договору до дебіторської заборгованості відносяться: дебіторська заборгованість за надані послуги по різниці в тарифах (ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»№ 1875-VІ від 24.06.2004 року) згідно акту звірки взаєморозрахунків станом на 01.05.2011 року на суму 306 314,75 грн.

Пунктом 2.9 Порядку використання додаткових джерел податкового боргу встановлено, що платник податків та орган стягнення повідомляють дебітора про переведення на орган державної податкової служби права вимоги. Повідомлення дебітора органом державної податкової служби складається за формою згідно з додатком 2.

З матеріалів справи вбачається, що Державною податковою інспекцією в Галицькому районі на виконання вимог пункту 2.9 Порядку використання додаткових джерел податкового боргу направило Галицькій міській раді повідомлення № 1 від 28.09.2011 року про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на органи державної податкової служби (а.с. 15).

Однак, судом встановлено, що, станом на 14.12.2011 року, Галицькою міською радою дебіторська заборгованість у рахунок погашення податкового боргу Комунального підприємства "Галичводоканал" Галицької міської ради у сумі 108 098,15 грн. не сплачена.

В судовому засіданні представник відповідача у відповідності до вимог частини 2 статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позовні вимоги визнав повністю.

Згідно частини 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову та прийняття його судом приймається постанова про задоволення позову.

Судом також встановлено, що визнання представником відповідача позовних вимог не порушує жодних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог пункту 2.10 Порядку використання додаткових джерел податкового боргу орган державної податкової служби звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.

Пунктом 95.22 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо стягнення з дебіторів платника податку, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків. Сума коштів, що надходить у результаті стягнення дебіторської заборгованості, в повному обсязі (але в межах суми податкового боргу) зараховується до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. Сума дебіторської заборгованості, що стягнута понад суму податкового боргу, передається у розпорядження платника податку.

Згідно підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу встановлено, що звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункового рахунку № 35419049001208 та з реєстраційного рахунку різниці в тарифах № 35437001002045 ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014 Галицької міської ради (Майдан Різдва, 16, м. Галич, 77100, код ЄДРПОУ 04054263) дебіторську заборгованість КП "Галичводоканал" у сумі 108 098 (сто вісім тисяч дев"яносто вісім) грн. 15 коп. у рахунок погашення податкового боргу КП "Галичводоканал" на рахунок Державної податкової інспекції в Галицькому районі № 34120999700079 "Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету" УДК в Галицькому районі, МФО 836014, ГУДК України в Івано-Франківській області, ЗКПО 20567967 для подальшого їх зарахування у дохід держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Главач І.А.

Постанова складена в повному обсязі 19.12.2011 року.