ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.2013 Справа № 6/96
Господарський суд Кіровоградської області в судді Колодій С.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи № 6/96
за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція, м. Кіровоград
до відповідача: відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації, м. Світловодськ
про стягнення 484 784,56 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Бондаренко В.М., довіреність № 01-47-08 від 15.06.2012 р.;
від відповідача - участі не брав.
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція подано позов про стягнення з відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації заборгованості в сумі 484784,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що, на порушення вимог ст. 27 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", якою передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Фонду, вести облік коштів і своєчасно подавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів, відповідачем в листопаді та грудні 2005 року не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам закладів освіти, підпорядкованих відділу освіти заборгованості.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в запереченням на позовні вимоги від 08.07.2008 р. позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на зазначені виплати відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації не нараховуються згідно Постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 25.05.2006р. №745, якою передбачено звільнення закладів освіти від сплати страхових внесків до Фондів соціального страхування при погашенні заборгованості з цих виплат. Також, зазначив, що Законом України „Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України „Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів", визнано заборгованість, яка склалася у зв'язку з нефінансуванням з бюджету цих виплат - кредиторською заборгованістю Державного бюджету. Відповідно до листа Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України від 30.11.2005 року №1/9-681, №31-17000-02-5/25800 кредиторська заборгованість не повинна включатися до фактичних виплат на оплату праці найманих працівників, а класифікується за кодом 1343 „Інші поточні трансфери населенню" та не включаються до статистичної звітності.
Ухвалою господарського суду від 29.07.2008 року зупинено провадження у справі № 6/96 до набрання законної сили рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі № 2-а-447/08 за позовом відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція № 490 від 23.10.2006 року.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.12.2008 р. у справі № 2-а-447/08 позов відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації задоволено частково, скасовано рішення Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 490 від 23.10.2006 року про застосування фінансових санкцій в частині стягнення з відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації штрафу в розмірі 484 828,65 грн., в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 року постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.12.2008 року у справі № 2-а-447/08 залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.09.2012 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2008 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 р. залишено без змін.
Постановою Верховного суду України від 25.12.2012 р. ухвалу Вищого адміністративного суду України від 27.09.2012 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 12.06.2013 р. касаційну скаргу Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задоволено, постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.12.2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 року скасовано, відмовлено відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації в задоволенні позову.
Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно п.3 ч.1 ст.28 Закону страховик має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Згідно ст. 27 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Фонду, вести облік коштів і своєчасно подавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Судом встановлено, що відділ освіти Світловодської районної державної адміністрації є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням.
Виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено Акт ревізії відділу освіти Світловодської райдержадміністрації № 963 від 18.10.2006 р., який став підставою для винесення рішення від 23.10.2006 р. №490 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до Акту перевірки №963 від 18.10.2006р. встановлено, що відповідачем в листопаді та грудні 2005 року непроведено нарахування страхових внесків до Фонду на витрати в сумі 484 784,56 грн., які пов"язані з погашенням працівникам закладів освіти, підпорядкованих відділу освіти, заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" на загальну суму 18 906,59 грн.
Згідно рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23.10.2006 р. №490 застосовано до відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації фінансові (штрафні) санкції у вигляді донарахованих страхових внесків на суму 18906,59 грн. 59 коп. та штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі приховано (заниженої) суми заробітної плати у розмірі 487 784,56 грн. Крім того, в зв"язку з порушенням страхувальником порядку витрачання коштів Фонду неприйнятті до зарахування витрати на суму 88,19 грн. та накладено штраф у розмірі 44,09 грн. Фінансові санкції на загальну суму 503 823,43 грн. підлягали зарахуванню до бюджету Фонду та відображенню у звіті Ф4-ФСС з тимчасової втрати працездатності за 2006 рік.
Загальна сума заборгованості відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації перед виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності становить 484 784,46 грн.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Статтею 1 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" встановлено, що страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України „Про оплату праці" та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб".
Статтею 2 Закону України „Про оплату праці" визначається структура заробітної плати, що складається з основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Статтею 57 Закону України „Про освіту" від 23.12.1991 р. №1060 встановлені державні гарантії педагогічним, науково-педагогічним працівникам навчальних закладів щодо виплати цим працівникам щомісячних надбавок за вислугу років і допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Відповідно до пп.2.2.2. п.2.2. та пп.2.3.3. п.2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зазначені виплати відносяться до фонду додаткової заробітної плати.
З метою забезпечення виконання положень Закону України „Про освіту", Верховною Радою України було прийнято Закон України „Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 09.09.2004 р. №1994, який регулює правовідносини, що склалися у зв'язку з не фінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту" та визначив ці виплати кредиторською заборгованістю Держбюджету.
Для реалізації положень зазначеного Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 р. № 934 було затверджено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку, відрахування, передбачені законодавством з цих виплат здійснюються в установленому порядку. Згідно чинного законодавства до таких відрахувань належать також страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181 податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком, коли ним подано скаргу про перегляд такого рішення.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач звернувся зі скаргою про перегляд рішення про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 р. №490 до органів Фонду.
За результатами розгляду, скаргу страхувальника залишено без задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій без змін.
Відповідно до пункту 3.3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001р. №16, страхувальники, крім страхових внесків, зараховують до Фонду та відображають у звіті Ф4-ФСС з ТВП суми пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальника відповідно до чинного законодавства.
Як вбачається з наданого позивачем звіту відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації відобразив у звіті Ф4-ФСС з ТВП за 2006 рік тільки донараховані страхові внески в сумі 18906,59 грн., неприйняті до зарахування витрати в сумі 88,19 грн. та штраф за порушення порядку витрачання коштів у розмірі 44,09 грн. Штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 484 784,56 грн. відповідач у звіті Ф4-ФСС з ТВП не відображає, заборгованість перед Фондом не погашає.
Враховуючи те, що відповідачем, в порушення ст.27 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам закладів освіти, підпорядкованих управлінню освіти заборгованості, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ від 21.03.1991р. №7-93 „Про державне мито" виконавча дирекція Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звільняється від сплати державного мита.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відділу освіти Світловодської районної державної адміністрації (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Коцюбинського, 19, код ЄДРПОУ 02144174) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція (25006, м. Кіровоград, вул. Преображенська, 4, код ЄДРПОУ 26070328, р/р: 37176001002812 в УДК в Кіровоградській області) заборгованість в сумі 484 784,56 грн.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено та підписано - 29.07.2013 р.
Суддя С. Б. Колодій