Справа № 258/3113/13-а
Провадження2-а/258/121/13
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДОНЕЦЬКА
2а/258/121/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2013 року Кіровський районний суд м. Донецька в складі:
головуючої судді Іванова О.Г.,
при секретарі Свірщевському М. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення, суд -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом вказавши, що він за висновком МСЕК від 1990 року визнаний інвалідом III групи внаслідок професійного захворювання, яке виникло внаслідок участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. В зв'язку з цим, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-Х11 від 28.02.1991 року, він визнаний громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджує посвідчення серії НОМЕР_1 від 21 січня 1998 року.
Відповідно до положень ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХП від 28.02.1991 року (в редакції, що діяла до прийняття Закону Україні ««Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-УІ) - щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах:
інвалідам І і ІІ-Ї групи - п'ять мінімальних заробітних плат;
інвалідам ІІІ-Ї групи - чотири мінімальні заробітні плати;
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 2-ї категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.
При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
21 лютого 2013 року він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Доненьку ради з запитом про перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік. Однак Відповідач своїм листом від 04 березня 2013 р. № 3-6-5.1-6.2 необґрунтовано відмовив в такому перерахунку, пославшись на Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі змінами від 01.08.2006 № 1074, від 14.02.2007 №211) (п.4 абз.4) та № 562 від 12.07.2005 р. "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої відповідач визначає розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, (інвалідам І, ІІ, ІІІ групи, евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, а також іншим категоріям постраждалих) та згідно до яких проводиться така виплата.
Згідно відповіді, наданої Відповідачем, щорічна допомога на оздоровлення за 2012 рік сплачувалась мені таким чином: платіжне доручення № 3422 від 12.10.2012 р. - 90 грн. 00 коп. (Дев'яносто гривень 00 коп.).
Розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 12жовтня 2012 р. становив 1118,00 грн. 00 коп (Одна тисяча сто вісімнадцять гривень 00 копійок).
Таким чином, розмір недоплати становить:
2010 рік: 1118,00 грн. х 4 - 90,00 грн. = 4382,00 грн.
За таких обставин, позивач просить суд визнати неправомірними дії Відповідача, які виразились в виплаті сум допомоги на оздоровлення за 2012 рік в меншому розмірі, ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Доненьку ради за рахунок Державного бюджету на мою користь 4382,00 (Чотири тисячі триста вісімдесят дві гривні 00 коп.) грн. - недоотримані кошти допомоги на оздоровлення за 2012 рік.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву з проханням розглядати справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав до суду заперечення, відповідно до яких в ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено, що при виконанні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України.
Статтею 62 вказаного Закону встановлено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету.
Підпунктом 11 п. 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтю 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Управління праці та соціального захисту населення районної в місті ради як орган виконавчої влади повинно діяти в межах правової площини встановленої органами законодавчої влади, та дотримуватися норм державного законодавства в частині виконання Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік в межах затверджених асигнувань на виконання бюджетних програм.
В ст. З Заключних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» затверджено, що в 2012 році норми та положення, в т.ч. ст. 48 Закону України?
«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з існуючих ресурсів Державного бюджету України на 2012 рік.
В ст. 48 діючої редакції Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС що стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, щорічна допомога на оздоровлення сплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплат щорічної допомоги на оздоровлення затверджений постановами Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 «Про затвердження порядку використання державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами та доповненнями, та від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами та доповненнями.
Виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік управлінням була здійснена на підставі ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин відповідно). Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 «Про затвердження порядку використання державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами та доповненнями, постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 90 грн. 00 коп. (платіжне доручення від 12.10.2012 № 3422), тобто відповідно діючому законодавству.
Отже на підставі вищевикладеного позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку та сплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік не ґрунтуються на засадах чинного законодавства.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 62, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 2 ст. 19, ст. 95, п. З ст. 116 Конституції України, частиною другою ст. 4, ст. 87 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про Державний бюджет» (на відповідний рік), постановами Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 «Про затвердження порядку використання державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами та доповненнями, постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 2 ст. 51, ст. ст. 56, 58, 59 Кодексу адміністративного судочинства України
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач за висновком МСЕК від 1990 року визнаний інвалідом III групи внаслідок професійного захворювання, яке виникло внаслідок участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. В зв'язку з цим, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-Х11 від 28.02.1991 року, він визнаний громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджує посвідчення серії НОМЕР_1 від 21 січня 1998 року.
Відповідно до положень ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХП від 28.02.1991 року (в редакції, що діяла до прийняття Закону Україні ««Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-УІ) - щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах:
інвалідам І і ІІ-Ї групи - п'ять мінімальних заробітних плат;
інвалідам ІІІ-Ї групи - чотири мінімальні заробітні плати;
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 2-ї категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.
При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
21 лютого 2013 року він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Доненьку ради з запитом про перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік. Однак Відповідач своїм листом від 04 березня 2013 р. № 3-6-5.1-6.2 необґрунтовано відмовив в такому перерахунку, пославшись на Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі змінами від 01.08.2006 № 1074, від 14.02.2007 №211) (п.4 абз.4) та № 562 від 12.07.2005 р. "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої відповідач визначає розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, (інвалідам І, ІІ, ІІІ групи, евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, а також іншим категоріям постраждалих) та згідно до яких проводиться така виплата.
Згідно відповіді, наданої Відповідачем, щорічна допомога на оздоровлення за 2012 рік сплачувалась мені таким чином: платіжне доручення № 3422 від 12.10.2012 р. - 90 грн. 00 коп. (Дев'яносто гривень 00 коп.).
Згідно частини 4 статті 4 Цивільного кодексу України актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України. Якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону."
Відповідно до положень ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХП від 28.02.1991 року (в редакції, що діяла до прийняття Закону Україні ««Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-УІ) - щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах:
інвалідам І і ІІ-Ї групи - п'ять мінімальних заробітних плат;
інвалідам ІІІ-Ї групи - чотири мінімальні заробітні плати;
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 2-ї категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її.
В зв'язку з вищевикладеним, виходячи із загальних засад пріоритетності Закону над урядовими нормативними актами позивач вважає, що при вирішенні даного спору підлягає застосуванню ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 12 жовтня 2012 р. становив 1118,00 грн. 00 коп. (Одна тисяча сто вісімнадцять гривень 00 копійок).
Таким чином, розмір недоплати становить:
1118,00 грн. х 4 - 90,00 грн. = 4382,00 грн.
Таким чином, суд вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги позивача ОСОБА_1 в повному обсязі, визнавши неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Кіровської районної ради м. Донецька, які виразились в виплаті сум допомоги на оздоровлення за 2012 рік в меншому розмірі, ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Доненьку ради за рахунок Державного бюджету на мою користь 4382,00 (Чотири тисячі триста вісімдесят дві гривні 00 коп.) грн. - недоотримані кошти допомоги на оздоровлення за 2012 рік.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 8, 9, 18, 99-102, 104-107 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Кіровської районної ради м. Донецька, які виразились в виплаті сум допомоги на оздоровлення за 2012 рік в меншому розмірі, ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної Ради в м. Донецьку за рахунок Державного бюджету на користь позивача ОСОБА_1 недоотримані кошти допомоги на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 4382,00 (Чотири тисячі триста вісімдесят дві гривні 00 коп.) грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: