ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2013 року Справа № 2а-318/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника відповідача Терлецького О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області звернулась з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» (далі - ТзОВ «Торговий дім «Аванта», товариство) про стягнення економічних санкцій в сумі 46597,80 грн. згідно рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.12.2009 року №80-А.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в ході перевірки, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження Волинської облдержадміністрації № 371 від 21.09.2007 року «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари» (зі змінами) та дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2009 року «Про деякі питання реалізації цукру з державного продовольчого резерву», було встановлено необґрунтоване одержання товариством виручки в результаті порушення державної дисципліни цін в сумі 15532,60 грн. Порушення зафіксовані в акті перевірки за №000615 від 25.12.2009 року, на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення від 25.12.2009 року №80-А про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено вилучити у ТзОВ «Торговий дім «Аванта» в дохід державного бюджету необґрунтовано одержану виручку в результаті порушення державної дисципліни цін в розмірі 15532,60 грн. та стягнути штраф в розмірі 31065,20 грн. Відповідачем в добровільному порядку не сплачено економічних санкцій, в зв'язку з чим Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області просить стягнути з ТзОВ «Торговий дім «Аванта» в дохід державного бюджету 46597,80 грн. в примусовому порядку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2013 року проведено заміну позивача Державну інспекцію з контролю за цінами у Волинській області її правонаступником Державною інспекцією України з контролю за цінами.
Позивач в судове засідання свого представника не направив, подав клопотання про розгляд справи без участі представника Державної інспекції України з контролю за цінами. За таких обставин судовий розгляд справи здійснювався у відсутності представника позивача на підставі наявних у ній доказів.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. В поданих до суду письмових запереченнях ТзОВ «Торговий дім «Аванта» зазначає, що позивачем при проведенні перевірки та розрахунків неправильно застосовано норми ст.8.7.1 Закону України «Про оприбуткування прибутку підприємств», що призвело до завищення необґрунтовано одержаної виручки на суму щонайменше на 14822,96 грн., в зв'язку з чим просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з огляду на таке.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області в період 13-26 серпня 2009 року та 24-25 грудня 2009 року була проведена перевірка відповідача з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження Волинської обласної державної адміністрації № 371 від 21.09.2007 року «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари» (зі змінами) та дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2009 року № 588 «Про деякі питання реалізації цукру з державного продовольчого резерву».
Перевіркою встановлено наступне:
1) у період з 04.04.2009 року по 15.08.2009 року при реалізації олії соняшникової ТМ «Щедрий Дар» відповідачем порушено вимоги пункту 1.1 розпорядження Волинської облдержадміністрації від 16.07.2008 року № 249 «Про внесення змін до розпорядження першого заступника голови облдержадміністрації від 21 вересня 2007 року № 371», а саме: застосовувались ціни з порушенням запровадженого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки ТзОВ «Торговий дім «Аванта» внаслідок порушення запровадженого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін склала 2096,74 грн.;
2) у період з 13.04.2009 року по 18.08.2009 року при реалізації олії соняшникової ТМ «Олейна», «Розумниця» та цукру-піску порушено вимоги пункту 1.2 розпоряджень Волинської облдержадміністрації від 21.09.07 №371, від 26.11.07 №462 та від 16.07.2008 року №249, а саме: застосовувались торговельні надбавки понад установлений граничний розмір, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки ТзОВ «Торговий дім «Аванта» внаслідок застосування торговельних надбавок понад установлений граничний розмір склала 3486,36 грн.;
3) у період з 24.07.2009 року по 28.09.2009 року при реалізації цукру з державного продовольчого резерву порушено вимоги п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2009 року №588 «Деякі питання реалізації цукру з державного продовольчого резерву», а саме: було включено в структуру роздрібної ціни витрат понад установлені розміри, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки ТзОВ «Торговий дім «Аванта» внаслідок включення в структуру роздрібної ціни на цукор з держрезерву витрат понад установлені розміри склала 9949,50 грн.
Дані порушення зафіксовані в акті перевірки №000615 від 25.12.2009 року (а.с.5-10).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно із пунктом 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за №1047/6238, відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.
Відповідно до п.1.4 Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Згідно пункту 3.1. Інструкції державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Рішенням начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 25.12.2009 року №80-А про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін вилучено у відповідача 15532,60 грн. необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та стягнуто в дохід державного бюджету штраф у сумі 31065,20 грн. (а.с.37).
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2010 року у справі №2а-432/10/0370, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2012 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.05.2013 року, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» до Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення №80-А від 25.12.2009 року відмовлено (а.с.84-86, 87-91, 202). Таким чином, рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 25.12.2009 року №80-А про застосування до відповідача економічних санкцій є чинним.
Суд не бере до уваги твердження представника відповідача про незаконність рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 25.12.2009 року №80-А у зв'язку з неправильним застосуванням норм ст.8.7.1 Закону України «Про оприбуткування прибутку підприємств», оскільки законність прийнятого позивачем вищезазначеного рішення була предметом спору в адміністративній справі №2а-432/10/0370, рішення в якій набрало законної сили, а тому відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України не потребує додаткового доказування.
Станом на день розгляду справи в суді доказів сплати в добровільному порядку економічних санкцій на загальну суму 46597,80 грн. відповідачем не надано.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про ціни і ціноутворення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» (43006, м.Луцьк, пров.Макарова, 5, код ЄДРПОУ 35495114) на користь держави 15532,60 (п'ятнадцять тисяч п'ятсот тридцять дві грн. 60 коп.) необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та 31065,20 (тридцять одну тисячу шістдесят п'ять грн. 20 коп.) штрафу, а всього 46597,80 грн. (сорок дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім грн. 80 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 28 липня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій