КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/5812/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Вєкуа Н.Г. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
25 липня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Арсенійчук М.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: Бабич Є.В.,
від відповідача: Фоміна О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрія-Бліг» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 травня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрія-Бліг» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И ЛА :
Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.12.2012р. № 000409.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 травня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку господарської діяльності, яка ліцензується відповідно до вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР з питань дотримання вимог діючого податкового законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв, в складському приміщенні, яке розташовано за адресою: м. Київ, вул. М. Вовчка, 6 та в якому зберігається продукція суб'єкта господарювання ТОВ «Олександрія - Бліг».
За результатами перевірки складено акт від 21.09.2012 року №0342/01/31969320, в якому контролюючим органом встановлено, що ТОВ «Олександрія-Бліг» було відпущено лікеро-горілчану продукцію, згідно з товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв від 11.09.2012р. серії 01 ААБМ №856111, серії 01 ААБМ №856109, серії 01 ААБМ №856110 та серії 01 ААБМ №856112 без відмітки представника органу державної податкової служби на акцизному складі шляхом погодження відпуску продукції, а саме проставляння штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису, чим порушено вимоги пункту 230.15 статті 230 Податкового кодексу України, частини п'ятої статті 2 Закону та наказу ДПА України від 11.01.2011р. №14 «Про затвердження Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах».
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.12.2012р. № 000409 щодо застосування до позивача санкцій в розмірі 60 000,00 грн.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення відповідає вимогам закону, оскільки приміщення за адресою м. Київ, вул. М. Вовчка, 6, з якого було вивезено продукцію суб'єкта господарювання ТОВ «Олександрія - Бліг» без відміток відмітки представника органу державної податкової служби на товарно-транспортних накладних вважається акцизним складом в розумінні ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Обґрунтовуючи необхідність скасування постанови суду першої інстанції, апелянт свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно визнано місце зберігання продукції за адресою м. Київ, вул. М. Вовчка, 6, в якому проводилась перевірка, акцизним складом у зв'язку з тим, що на думку позивача, акцизним складом приміщення стало після 14.09.2012 року - прийняття наказу ДПІ в Оболонському районі м. Києва № 1338 від 14.09.2012 року про призначення постійних представників органів ДПС та затвердження графіку чергування, що призвело до необґрунтованого застосування до підприємства штрафних санкцій за вивезення горілчаної продукції зі складського приміщення без відмітки представника органу державної податкової служби.
Визначення поняття акцизний склад наведено в ст.2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та п. 14.1.224 ст. 14 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.5 ст.2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також: вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання, де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники органу державної податкової служби України за місцем розташування акцизного складу.
Згідно з ч. 9 ст. 2 цього Закону орган державної податкової служби України повинен видати суб'єкту господарювання, що був заявником, засвідчену копію письмового розпорядження про виключення місця зберігання спирту з Єдиного реєстру протягом трьох робочих днів з моменту його прийняття.
Частина 11 ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачає, що орган державної податкової служби за місцем розташування акцизного складу призначає свого представника (представників) на такому складі.
Копія рішення про призначення представника (представників) органу державної податкової служби у день прийняття такого рішення надсилається власнику акцизного складу.
Згідно з частинами та 13 12 наведеної статті представник (представники) органу державної податкової служби здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за дотриманням встановленого порядку відпуску спирту етилового та сплати акцизного податку з нього.
Порядок роботи представників органу державної податкової служби на акцизному складі встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. При цьому розпорядок роботи представників органу державної податкової служби повинен відповідати режиму роботи акцизного складу, встановленому його власником.
Згідно з п.14.1.6 ст.14 Податкового кодексу України, акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників органу державної податкової служби розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Згідно п. 14.1.224 ст. 14 Податкового кодексу України розпорядником акцизного складу є суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку.
З аналізу вищенаведених положень законодавства випливає, що акцизними складами є приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, а також виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання (розпорядника акцизного складу), де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. При цьому, обов'язковою ознакою акцизного складу є здійснення постійними представниками органу державної податкової служби контролю за господарською діяльністю розпорядника акцизного складу.
З матеріалів справи вбачається, що приміщення за адресою: м.Київ, вул. М.Вовчка 6 як акцизний склад було зареєстроване 06.08.2012р.
Судом встановлено, що з 14.09.2012р. за цим приміщенням було призначено постійних представників органів ДПС.
Зважаючи на те, що виробництво, експорт, імпорт, оптова і роздрібна торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян є особливою сферою державного регулювання, для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність в цій сфері встановлені спеціальні вимоги.
Так, п. 230.15 ст. 130 Податкового кодексу України передбачено, що під час відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів заповнюється товарно-транспортна накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, в якій представник органу державної податкової служби на акцизному складі робить відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису, а також запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Як встановлено матеріалами перевірки, ТОВ «Олександрія-Бліг» було відпущено лікеро-горілчану продукцію, згідно з товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв від 11.09.2012р. серії 01 ААБМ №856111, серії 01 ААБМ №856109, серії 01 ААБМ №856110 та серії 01 ААБМ №856112 без відмітки представника органу державної податкової служби на акцизному складі шляхом погодження відпуску продукції, а саме проставляння штампа «Виїзд дозволено» та особистого підпису, чим порушено вимоги пункту 230.15 статті 230 Податкового кодексу України, частини п'ятої статті 2 Закону та наказу ДПА України від 11.01.2011р. №14 «Про затвердження Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах».
Статтею 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу державної податкової служби на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску - 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень.
Виходячи з цього, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення вимог п. 230.15 ст. 130 Податкового кодексу України є законним та обґрунтованим.
Посилання скаржника на ту обставину, що представників ДПС було закріплено за приміщенням за адресою м. Київ, вул. М. Вовчка 6 з 14.09.2012р., тобто після здійснення відпуску продукції без відповідних відміток на товарно-транспортних накладних (11.09.2012 року) підтверджує висновок контролюючого органу про порушення ТОВ «Олександрія-Бліг» вимог п. 230.15 ст. 130 Податкового кодексу України, оскільки до закріплення за акцизним складом відповідальних працівників ДПС України суб'єкт господарювання не мав права здійснювати відпуск лікеро-горілчаної продукції.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування рішень відповідача про застосування фінансових санкцій від 11.12.2012р. № 000409 є є такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, дійшов вірного висновку відмову в задоволенні вимог адміністративного позову.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрія-Бліг» залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 травня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О.Беспалов О.А. Губська
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 29.07.2013 року
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Беспалов О.О.
Губська О.А.