ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4114/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі - Христич О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про повернення коштів державної допомоги по догляду за дитиною - інвалідом, -
В С Т А Н О В И В:
04 липня 2013 року позивач Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про повернення коштів державної допомоги по догляду за дитиною - інвалідом в розмірі 1215,06 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце його проведення повідомлялася належним чином; причин неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань до суду не надавав.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" закріплено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
12 березня 2007 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної Ради м. Кременчука про призначення допомоги на дітей - інвалідів та надбавки на догляд за дитиною-інвалідом, та надавши інші необхідні документи.
Така допомога надається регіональними управліннями праці та соціального захисту населення на основі Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" (надалі Закон) та «Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам » (надалі Порядок) затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України 30.04.2002 року №226/293/169 із змінами.
Стаття 1 Закону встановлює, що право на державну соціальну допомогу мають інваліди з дитинства і діти-інваліди віком до 18 років. А стаття 2 Закону передбачає надбавку на догляд. Надбавка на догляд за дитино-інвалідом установлюється в розмірі: на дитину-інваліда віком до 6 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, на дитину-інваліда віком від 6 до 18 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 18 років.
Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.
На час звернення ОСОБА_3 не працював, що підтверджено випискою з трудової книжки НОМЕР_2, в якій остання запис про звільнення записана 16.11.2001 року.
Протоколом 751 від 17.04.2007 року ОСОБА_3 призначено надбавку на догляд за дитиною-інвалідом, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 12.03.2007 року по 31.03.2007 року в сумі 217 грн., аз 01.04.2007 року по 30.09.2007 року по 231,5 грн. щомісячно і з 01.10.2007 року по 28.02.2009 року, по день встановлення інвалідності. Розпорядженням від 15.01.2008 року встановлені нові розміри допомоги та надбавки відповідно до зміни прожиткового мінімуму.
05.02.2009 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до Управління про переведення особової справи, так як він переїхав на постійне місце проживання в Глобинський район та про призначення допомоги дитині-інваліду та надбавки на догляд за дитиною - інвалідом.
Управління отримало особову справу ОСОБА_2 20.02.2009 року за супровідним листом управління праці та соціального захисту населення Крюківської районної Ради.
На вимогу спеціаліста Управління, як зазначено в заяві про призначення допомоги від 05.02.2009 року, ОСОБА_3 надав 27.02.2009 року копію виписки з трудової книжки НОМЕР_3, в якій зроблено запис, що 02.11.2006 року ОСОБА_2 прийнятий на роботу в ПП "ДАнТа" на підставі трудової угоди №5 від 02.11.2006 року. Таким чином було встановлено, що ОСОБА_2 має дві трудові книжки, а саме НОМЕР_2 та НОМЕР_3 та на час звернення за призначення допомоги та надбавки на догляд за дитиною-інвалідом 12.03.2007 року перебував у трудових відносинах. Таким чином порушено вимоги ст. 2 Закону.
П.6.3 частини 6 Порядку передбачено, що суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, якщо остання призначена, надміру виплачені одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сімї тощо), стягуються на підставі рішення органу праці та соціального захисту населення.
27 лютого 2009 року відповідач подав до Управління заяву з проханням утримувати суму переплати, яка виникла з його вини, з суми допомоги в розмірі 50 відсотків. Протоколом №657614/070 від 29.04.2009 року комісія по призначенню Управління вирішила утримувати переплату в сумі 4054,87 грн. за період з 12.03.2007 року по 28.02.2009 року в розмірі 50 відсотків призначеної допомоги за заявою отримувача.
Протоколом 657614 від 12.05.2009 року ОСОБА_2 проведено перерахунок раніше призначеної допомоги з 12.03.2007 року по 31.01.2009 року з урахуванням адресної допомоги з 01.04.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 року.
13 серпня 2009 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до Управління для призначення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом, надавши одночасно копію виписки з трудової книжки НОМЕР_3 із записом про звільнення з роботи 30.11.2008 року. Одночасно ним подано пояснення, що на час звернення за допомогою 05.02.2009 року цього запису в трудовій книжці не було.
Рішенням про призначення допомоги інвалідам від 18.08.2009 року йому призначено надбавку на догляд з 13.08.2009 року по 28.02.2011 року відповідно до медичного висновку №3 від 05.02.2009 року Глобинської центральної районної лікарні. А розпорядженнями начальника Управління від 25.03.; 28.11. та 29.12.2009 року проводилися перерахунки розміру допомоги та надбавки на догляд.
24 грудня 2009 року ОСОБА_3 надав Управлінню копію та оригінал свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_2 року дочки ОСОБА_4. Цього ж числа він написав заяву до Управління в якій зобов'язався повністю погасити суму переплати. Рішенням начальника Управління від
28.12.2009 року виплата допомоги та надбавки на догляд припинена.
Листом №57-07 від 15.01.2010 року Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області повідомив Управління що, згідно заяви отримувача допомоги, переплату за період з 12.03.2007 року по 28.02.2009 року утримано в розмірі 2350 грн., а залишок переплати з урахуванням смерті підопічної склав 2540,6 грн.
Сума переплати надбавки на догляд за дитиною-інвалідом, відповідно до розрахунку склала 4837,8 грн. Розрахунок переплати проведено з урахуванням адресної допомоги, яка повинна була б виплачена ОСОБА_2, якби йому не була призначена надбавка на догляд з 01.04.2008 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 року.
Позивачем направлені листи від 27.01.2010 року, 27.01.2012 року, 15.10.2012 року, 20.05.2013 року про повернення переплати в добровільному порядку, разом з тим, станом на момент розгляду справи сума, що підлягає стягненню становить 1215,06 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про повернення коштів державної допомоги по догляду за дитиною - інвалідом - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області (р/р 35414023003181, код 03195122, МФО 831019, банк одержувача ГУДКС у Полтавській області) кошти державної допомоги по догляду за дитиною - інвалідом в розмірі 1215 (одна тисяча двісті п'ятнадцять) грн.06 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 26 липня 2013 року.
Суддя Г.В. Костенко