ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
УХВАЛА
іменем України
"24" липня 2013 р. Справа № 806/2485/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №3 на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "05" квітня 2013 р. у справі за позовом Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №3 до Відділу державної виконавчої служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції про визнання протиправним та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
04.04.2013 року позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції про визнання протиправним та скасування постанов відповідача про накладення арешту на кошти позивача.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2013 року позовну заяву Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №3 залишено без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого строку звернення до суду.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану ухвалу, направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
На підставі ст. 197 КАС України апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Згідно ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 181 КАС України, позовну заяву у справі з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, може бути подано у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч. 1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Висновок суду першої інстанції щодо пропуску строку звернення до суду є передчасним, оскільки матеріали справи не містять підтверджуючих документів (розписка, повідомлення про вручення поштового відправлення, тощо).
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Внутрішній штамп вхідної та вихідної кореспонденції не є належним доказом в розумінні ст. 70 КАС України.
Отже, в матеріалах справи відсутні належні докази про дату, час і місце отримання оспорюваних постанов.
Окрім цього, слід зазначити, що при обмеженні права на звернення з відповідною заявою або поданням до суду порушується принцип справедливого та публічного суду, що суперечить Європейській конвенції про захист прав людини і основних свобод 1950р., яка ратифікована Законом України від 17.07.1997 року №475/97. Як свідчить позиція Європейського Суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду для вирішення певного питання, і що не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Зазначене є суттєвою перешкодою в реалізації права на звернення до суду за захистом власних прав та інтересів, а також причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанцій передчасно дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду, чим допустив порушення процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення питання, а тому судове рішення підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст.199, 204-206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №3 задовольнити.
Ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від "05" квітня 2013 р. - скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук
судді: (підпис) (підпис) А.Ю.Бучик Г.І. Майор
З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Міське комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №3 вул.Червона Гора, 296,м.Бердичів,Житомирська область,13302
3- відповідачу Відділ державної виконавчої служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції вул.К.Лібкнехта,127,м.Бердичів,Житомирська область,13300