Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2013 р. Справа №805/10089/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.,
при секретарі Бебешко Ю.О.,
за участю
представника позивача Міжонного О.В.,
представників відповідача Черненка О.Г., Волосожари Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у газовому комплексі до Приватного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у газовому комплексі звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до направлення на перевірку №015-803 від 21.06.2013 року посадовими особами Територіального управління 08 липня 2013 року проведено планову перевірку об'єкта суб'єкта господарювання - система газопостачання сталь цеху №1 ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» код ЄДРПОУ 00165669, розташованого за адресою: 84205, м. Дружківка, вул. Леніна, 7 на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації системи газопостачання сталь цеху №1 ПАТ «Дружківський машинобудівний завод». При перевірці виявлено 4 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Також, позивач зазначає, що у разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для заборони експлуатації об'єктів сталь цеху №1 ПАТ «Дружківський машинобудівний завод, а саме: внутрішньо цехового газопроводу низького тиску від цехового колектору до вимикаючого на вертикальному сушилі багато сопловому у кількості 1 шт.; вертикального сушила багато сопловому у кількості 1 шт.; внутрішньо цехового газопроводу середнього тиску від цехового колектору до вимикаючого пристрою на стенді сушіння нагрівання 16 т ковшів 1 шт.; стенду сушіння і нагрівання 16 т ковшів у кількості 1 шт. та комбінованого регулятора до нього у кількості 1 шт.; внутрішньо цехового газопроводу середнього тиску від цехового колектору до вимикаючих пристроїв на стендах сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів у кількості 5 шт.; стендів сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів у кількості 5 шт. та комбінованих регуляторів до них у кількості 5 шт.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов у повному обсязі, надавши пояснення аналогічні тим, що викладені в позові.
Представники відповідача - Приватного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» в судовому засіданні надав заяву від 22.07.2013 року, в якій вказав, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у газовому комплексі визнає повністю та ті недоліки, що вказані в акті перевірки будуть усунено найближчим часом.
Згідно ч.1 ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Частиною 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області затвердженого наказом Держгірпромнагляду від 02.12.2011 року №186-к.
У відповідності до пункту 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
У відповідності до пункту 4 Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Як вбачається з матеріалів справи Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області видано наказ від 21.06.2013 року №680 «Про затвердження Плану роботи тер управління на ІІ півріччя 2013 року», пунктом 3 якого зазначити затвердити план роботи колегії тер управління на ІІ півріччя 2013 року, графік проведення всебічних та комплексних перевірок стану промислової безпеки та охорони праці на ІІІ квартал 2013 року, графік проведення перевірок характеристик продукції засобів індивідуального захисту та простих посудин, що працюють під тиском, у її розповсюджувачів.
У відповідності до зазначеного наказу Територіальним управлінням у Донецькій області Державною інспекцією нагляду у газовому комплексі видано направлення на проведення перевірки від 21.06.2013 року за №015-803 для проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Приватного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод», розташованого за адресою: 84205, м. Дружківка, вул. Леніна, 7 відносно системи газопостачання сталь цеху №1.
В ході проведено перевірки посадовими особами було виявлено порушенням статті 18 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині термін дії посвідчення відповідального за газове господарство цеху вийшов 27.03.2012 року П.5.1. НПАОП 0.00-4.12-05; та порушення статті 14 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині: газовикористовуюче обладнання цеху, вертикальне сушило багато соплове - 1 шт., не має автоматики безпеки та приладів захисту, контрольно-вимірювальні прилади сушила несправні. Автоматика безпеки та прилади захисту газовикористовуюче обладнання цеху (стенд сушіння і нагрівання 16т ковшів - 1 шт., стенд сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів - 5 шт.), несправні П.4.6.26; 4.12.12. НПАОП 0.00-20-98; газопроводи до цього обладнання при тривалій зупинці агрегату не відключенні від діючих газопроводів першим по ходу газу вимикальним пристроєм із встановленням інвентарної заглушки П.4.6.18. НПА-ОП 0.00-20-98; відомості про технічне обслуговування комбінованих регуляторів стендів сушіння і нагрівання 1 раз у 3 роки відсутні. П.4.4.27 НПА-ОП 0.00-20-98, про що було складено акт перевірки від 08.07.2013 року за №015-7/74.
Зазначеним актом перевірки попереджено про необхідність негайного зупинення експлуатації об'єктів сталь цеху №1, які створюють загрозу життю та здоров'ю, а саме: внутрішньо цехового газопроводу низького тиску від цехового колектору до вимикаючого на вертикальному сушилі багато сопловому у кількості 1 шт.; вертикального сушила багато сопловому у кількості 1 шт.; внутрішньо цехового газопроводу середнього тиску від цехового колектору до вимикаючого пристрою на стенді сушіння нагрівання 16 т ковшів 1 шт.; стенду сушіння і нагрівання 16 т ковшів у кількості 1 шт. та комбінованого регулятора до нього у кількості 1 шт.; внутрішньо цехового газопроводу середнього тиску від цехового колектору до вимикаючих пристроїв на стендах сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів у кількості 5 шт.; стендів сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів у кількості 5 шт. та комбінованих регуляторів до них у кількості 5 шт.
У відповідно до пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Разом з тим, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, мащин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами пункту 2.26 зазначеного Положення передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у газовому комплексі підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державна інспекція нагляду у газовому комплексі до Приватного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод», який розташовано за адресою: 84205, м. Дружківка, вул. Леніна, 7шляхом заборони експлуатації об'єктів сталь цеху, а саме: внутрішньо цехового газопроводу низького тиску від цехового колектору до вимикаючого на вертикальному сушилі багато сопловому у кількості 1 шт.; вертикального сушила багато сопловому у кількості 1 шт.; внутрішньо цехового газопроводу середнього тиску від цехового колектору до вимикаючого пристрою на стенді сушіння нагрівання 16 т ковшів 1 шт.; стенду сушіння і нагрівання 16 т ковшів у кількості 1 шт. та комбінованого регулятора до нього у кількості 1 шт.; внутрішньо цехового газопроводу середнього тиску від цехового колектору до вимикаючих пристроїв на стендах сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів у кількості 5 шт.; стендів сушіння і нагрівання 1,5 т ковшів у кількості 5 шт. та комбінованих регуляторів до них у кількості 5 шт. у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 22 липня 2013 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 24 липня 2013 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.