Справа № 424/4472/13-ц
УХВАЛА
22 липня 2013 р. Ровеньківський міський суд Луганської області
у складі головуючого судді Ібадової Н.П.,
при секретарі Бурлака О.В.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ровеньки заяву Управління Державної казначейської служби у місті Ровеньках Луганської області, зацікавлена особа - ОСОБА_1, «про визнання виконавчого листа від 15 листопада 2012 року таким, що не підлягає виконанню»,-
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду з вищевказаною заявою, в якій зазначив, що 04 жовтня 2012 року Ровеньківським міським судом Луганської області винесене рішення по справі за № 6-264/12. 15 листопада 2012 року суддею Іващенко В. М. було видано виконавчий лист по даній справі, в якому боржником зазначено Управління Державної казначейської служби у м. Ровеньках Луганської області (надалі Управління), стягувач ОСОБА_1. Управління в межах Постанови КМУ 845 від 03 серпня 2011 року ч. 5 п.п.1, 2, 3 зверталося 22.05.2013 та 27.06.2013 року до Ровеньківського міського суду із заявою щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів з Управління Державної казначейської служби у м. Ровеньках Луганської області, але відповіді не отримали і досі, що суперечить нормам законодавства, а саме ст. 369 ЦПК України.
Вважають, що виконавчий лист від 15 листопада 2012 року виданий без достатніх правових підстав, оскільки у матеріалах справи № 6-264/12 відсутні дані про те, що боржником по справі є Управління.
Відповідно до ст. 26 п. 1 ЦПК України у справах позовного провадження особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб. Управління до складу осіб, які беруть участь у справі не входило. І відповідно до ст. 30 ЦПК України не є ані позивачем, ані відповідачем.
Постанова № 14 Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року п. 13 зазначає, що суд не має права вирішувати питання про права та обов'язки осіб, не залучених до участі у справі, оскільки це є порушенням норм процесуального права, які тягнуть за собою безумовне скасування рішення суду (пункт 4 частини першої статті 311, пункт 4 частини першої статті 338 ЦПК).
В Рішенні суду від 04 жовтня 2012 року зазначено, що витрати представника, пов'язані з явкою до суду, в розмірі 1019 грн. 65 коп. компенсуються за рахунок держави, а не за рахунок Управління, як це зазначено у виконавчому листі, тим самим порушуючи положення ч. 2 ст. 176 ЦК України, відповідно до якої юридичні особи, створені державою, Автономною Республікою Крим, територіальними громадами, не відповідають за зобов'язаннями відповідно держави, Автономної Республіки Крим.
Управління Державної казначейської служби у м. Ровеньках Луганської області є самостійною юридичною особою, ні якими діями або бездіяльністю законні права і інтереси стягувача не порушувало. Більше того, ніяких до процесуальних відносин зі стягувачем, як організація не мала.
Щодо рахунку у виконавчому листі, то відповідно до постанови КМУ від 3 серпня 2011 №845 зі змінами від 30.01.2013 року (надалі Порядок) п. 2 боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Пункт 19 Порядку говорить про те, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюється органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані. У виконавчому документі від 15 листопада 2012 року зазначений дохідний рахунок ККД 22030001 «Судовий збір» у відповідності до Наказу Міністерства Фінансів України від 14 січня 2011 року № 11. З даного рахунку у відповідності до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» повертається тільки сплачена сума судового збору у разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням);
5) закриття провадження у справі.
Відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011 «Про Положення про Державну казначейську службу України» п. 20 Казначейство здійснює контроль за бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень бюджету, а відповідно до п. 16 Порядку Органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, а саме:
1) для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів;
2) що надійшли в результаті повернення бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою, або під державні гарантії;
3) що надійшли від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, вилученого уповноваженими державними органами;
4) що надійшли в результаті конфіскації національної або іноземної валюти;
5) що надійшли в інший установлений законодавством спосіб;
6) з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку.
Порядок компенсації правової допомоги за рахунок держави регулюється Законом України за N 4191-УІ від 20 грудня 2011 року та Постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 27 квітня 2006 року «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави»:
Компенсація витрат на правову допомогу виплачується за рахунок державного бюджету в межах видатків, передбачених Державній судовій адміністрації України на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами;
Коли обидві сторони у цивільній справі звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави Державною судовою адміністрацією в їх фактичному розмірі, але не більше від граничних розмірів компенсації таких витрат, згідно з додатком.
Згідно Листа Державної судової адміністрації України від 07.10.2009 р. N 17-6913/09 «Щодо компенсації втрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ», коли судові витрати у цивільних та адміністративних справах компенсуються за рахунок держави Державною судовою адміністрацією України, така компенсація здійснюється в межах визначеного граничного обсягу видатків за відповідними бюджетними програмами.
Просили визнати виконавчий лист від 15 листопада 2012 року, як виданий помилково, та таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення з держави в особі Управління Державної казначейської служби у місті Ровеньках Луганської області.
Представник заявника - Управління Державної казначейської служби у місті Ровеньках Луганської області Анохіна І.О. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та пояснила, що вона вважає, що виконавчий лист не підлягає виконанню в частині того, що боржником зазначене - УДКСУ в місті Ровеньках Луганської області, оскільки, по-перше, вони не є стороною по справі, по-друге, порядок компенсації витрат на правову допомогу регламентується постановою КМУ №590 від 27.04.2006 року, і підлягає стягненню за рахунок державного бюджету в межах видатків, передбачених ДСА України, а також коли обидві сторони в цивільній справі звільняються від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави ДСА в їх фактичному розмірі, але не більше від граничних розмірів компенсації таких витрат.
Зацікавлена особа - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився.
Суд, вислухавши пояснення представника заявника, розглянувши заяву «про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню» вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст. 369 ЦПК України, виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України "Про виконавче провадження". Суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом. Суд розглядає заяву в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє
ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити стягнення за виконавчим листом, а також витребувати виконавчий лист. Суд ухвалою вносить виправлення до виконавчого листа, а у
разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, суд визнає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню
повністю або частково. Якщо стягнення за таким виконавчим листом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.
Згідно виконавчого листа по справі №6-264/12, виданого 15 листопада 2012 року Ровеньківським міським судом Луганської області, витрати представника ОСОБА_4 за довіреністю - ОСОБА_1, пов'язані з явкою до суду, в розмірі 1019 грн. 65 коп. компенсувати за рахунок держави. Боржником за зазначеним виконавчим листом вказане УДК СУ у місті Ровеньках (р/р 31211206700059, код одержувача 37953384, ЄДРПОУ 05381432, ККД 22030001).
Порядок компенсації правової допомоги за рахунок держави регулюється Законом України за N 4191-УІ від 20 грудня 2011 року та Постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 27 квітня 2006 року «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави»:
Компенсація витрат на правову допомогу виплачується за рахунок державного бюджету в межах видатків, передбачених Державною судовою адміністрацією України на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами;
Коли обидві сторони у цивільній справі звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави Державною судовою адміністрацією в їх фактичному розмірі, але не більше від граничних розмірів компенсації таких витрат, згідно з додатком.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено у судовому засіданні, що Управління Державної казначейської служби у м. Ровеньках Луганської області є самостійною юридичною особою, ні якими діями або бездіяльністю законні права і інтереси стягувача не порушувало і окрім того, ніяких інших процесуальних відносин зі стягувачем, як організація не мала.
Відповідно до ч. 2 ст. 176 ЦК України, юридичні особи, створені державою, Автономною Республікою Крим, територіальними громадами, не відповідають за зобов'язаннями
відповідно держави, Автономної Республіки Крим, територіальних громад.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Управління Державної казначейської служби України у місті Ровеньках Луганської області не може бути боржником за виконавчим листом від 15 листопада 2012 року, виданим Ровеньківським міським судом Луганської області про компенсування на користь ОСОБА_1 витрат, пов'язаних із явкою до суду за рахунок держави, і тому виконавчий лист має бути визнаний таким, що не підлягає виконанню, з наведених вище підстав.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст.ст. 210, 293,369 ЦПК України, ст. 176 ЦК України, Постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 27 квітня 2006 року «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави», Постановою КМУ №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» від 03 серпня 2011 року, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити цілком.
Визнати виконавчий лист від 15 листопада 2012 року, виданий Ровеньківським міським судом Луганської області, в частині стягнення з держави на користь ОСОБА_1 витрат, пов'язаних із явкою до суду в розмірі 1019 грн. 65 коп., в особі Управління Державної казначейської служби України у місті Ровеньках Луганської області, таким, що виданий помилково, та таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала суду може бути оскаржена в Луганський апеляційний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ Н.П. ІБАДОВА