Постанова № 32602426, 17.07.2013, Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.07.2013
Номер справи
121/5142/13-а
Номер документу
32602426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 121/5142/13-а

2-а/121/350/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Криму складі: головуючого судді - Веденмеєр М.В., при секретарі - Косенко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради, третя особа ОСОБА_2, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення 24-ї сесії 6-го скликання Ялтинської міської ради №154 від 28 листопада 2012 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,0450 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 з наступною передачею у власність з земель жилої та громадянської забудови»;

- визнати протиправним та скасувати рішення 30-ї сесії 6-го скликання Ялтинської міської ради № 174 від 24 квітня 2013 року "Про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2, з земель, які знаходяться в веденні Ялтинської міської ради, на підставі ухвали Севастопольського апеляційного суду від 10 грудня 2012 року по справі №2а-0124/419/12";

- зобов'язати Ялтинську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,0500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_2.

Вимоги мотивовані тим, що 16 серпня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про передачу у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, орієнтованою площею 0,0500 га. Проте, рішенням Ялтинської міської ради від 29 грудня 2011 року у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою було відмовлено. Постановою Ялтинського міського суду АР Крим рішення ради було скасоване та зобов'язано відповідача розглянути заяву від 16 серпня 2010 року. Рішенням Ялтинської міської ради від 24 квітня 2013 року позивачу знов було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв'язку з відсутністю вільної території. На звернення позивача начальник Головного управління містобудування, архітектури та регіонального розвитку надав відповідь, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, надана ОСОБА_2. Проте, оскільки позивач звернувся раніш з заявою про надання у власність спірної земельної ділянки, вважає, що наданням у власність ділянки третій особі порушені його права, тому оскаржувані рішення органу місцевого самоврядування є протиправними та підлягають скасуванню, а його заява підлягає розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовну заяву у повному обсязі з вищевикладених підстав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що оскаржувані рішення були прийняті на підставі норм діючого законодавства.

Третя особа у судове засідання не з'явилась, про місце, день та час розгляду справи повідомлена завчасно та належним чином, причину неявки суду не надала.

Суд, вислухавши думку осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши обставини справи, дослідивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що 16 серпня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Ялтинської міської ради з заявою про передачу у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, орієнтованою площею 0,0500 га (а.с.7).

Постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 13 серпня 2012 року рішення Ялтинської міської ради № 169 від 29 грудня 2011 року «Про відмову ОСОБА_1 в дачі згоди на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованої площі 0,0500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських споруд за адресою: АДРЕСА_2 на землях Ялтинської міської ради" визнано неправомірним та скасоване. Зобов'язано Ялтинську міську раду розглянути питання про надання згоди ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки.(а.с.11)

28 листопада 2012 року Ялтинською міською радою було прийняте рішення №154 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтованою площею 0,0450 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 з наступною передачею у власність з земель жилої та громадянської забудови» (а.с.27).

24 квітня 2013 року Ялтинською міською радою було прийняте рішення № 174 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2, з земель, які знаходяться в веденні Ялтинської міської ради, на підставі ухвали Севастопольського апеляційного суду від 10 грудня 2012 року по справі №2а-0124/419/12",яким позивачу було відмовлено ,у зв'язку з відсутністю вільної території (а.с.28).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, одним із завдань адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, їхніх посадових і службових осіб через призму зазначених критеріїв, у разі виявлення порушень хоча б одного із цих критеріїв і за умови порушення прав, свобод та інтересів позивача, є підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання щодо регулювання земельних відносин на території селища вирішуються виключно на пленарних засіданнях селищної ради.

Згідно ч.3 ст.123 Земельного Кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади

або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Оскаржуване рішення Ялтинської міської ради від 24 квітня 2013 року, в порушення приписів ч.3 ст.123 ЗК України не вмотивоване, тобто не містить відповідних посилань на певні обставини та фактичні дані якими була обґрунтована відмова у наданні дозволу на розробку проекту відводу.

Посилання представника Ялтинської міської ради щодо ненадання земельної ділянки, у зв'язку з відсутністю вільної території не підтверджено належними та допустимими доказами. Заперечення представника відповідача в судовому засіданні також не спростовують встановлених судом обставин.

В силу п. 2 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, - в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень та зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

При таких обставинах суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування від 24 квітня 20103 року, зобов'язання розглянути заяву, засновані на законі підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог позивача про скасування рішення Ялтинської міської ради №154 від 28 листопада 2012 року,то суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні зазначених позовних вимог, оскільки з наданих позивачем доказів не вбачається, що прийняттям оскаржуваного рішення порушуються права позивача та що Рада була обмежена у надані дозволу на складання проекту відводу зазначеної земельної ділянки наявністю певних рішень.

Так лист органу архітектури від 18 травня 2013 року не містить посилань на перетинання земельних ділянок позивача та третьої особи, також останні на час розгляду справи мають намір реалізувати своє право на надання дозволу на складання проекту відводу ,що передбачає орієнтовані межі земельних ділянок,які можуть бути відкориговані у процесі розробки проекту відводу (а.с.15).

Аналіз наведеного дає підстави дійти висновку, що, ухвалюючи оскаржуване рішення, Ялтинська міська рада діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений актами законодавства.

Суд бере до уваги, що при розгляді справи в порядку адміністративного судочинства у предмет доказування включаються обставини матеріально-правового характеру, що є підставою позовних вимог, в тому числі, обставини, що підтверджують право на звернення до суду, тобто факт порушення суб'єктивного права позивача .

Позивач не надав суду доказу на підтвердження порушення його суб'єктивних прав або охоронюваного законом інтересу фактом надання третій особі дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 19, 41, 55, 140, 144 Конституції України, ст. ст. 4, 24, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 12, 116, 118, 120, 123, 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 14, 17, 71, 72, 159-163, 167 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення 30-ї сесії 6-го скликання Ялтинської міської ради № 174 від 24 квітня 2013 року "Про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2, з земель, які знаходяться в веденні Ялтинської міської ради, на підставі ухвали Севастопольського апеляційного суду від 10 грудня 2012 року по справі №2а-0124/419/12".

Зобов'язати Ялтинську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,0500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_2.

Стягнути з Ялтинської міської ради на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд у порядку та строк передбачені ст. 186 КАС України.

СУДДЯ: