ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.07.2013а року Справа № 904/4828/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Вечірко І.О. (доповідач)
суддів: Білецької Л.М., Лисенко О.М.
Зміна складу колегії суддів відбулась на підставі розпорядження секретаря судової палати Лотоцької Л.О. № 850 від 22.07.2013 року
при секретарі судового засідання: Ревковій Г.О.
Представники сторін:
від скаржника: Ромашко Р.М., голова ліквідаційної комісії, протокол зборів № 9 від 18.03.2013.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ
на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2013 року
у справі № 904/4828/13
за заявою голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області у справі від 01.07.2013 року у справі № 904/4828/13 (суддя Владимиренко І.В.) відмовлено голові ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ у порушенні провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ.
Не погодившись із вказаною ухвалою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду від 01.07.2013 року та прийняти рішення щодо порушення провадження у справі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що:
- при зверненні до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі боржник дотримався вимог статті 105 Цивільного кодексу України;
- за даними Єдиного державного реєстру на дату здійснення публікації у газеті "Голос України" та на дату подання заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Товариство з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" знаходилось у стадії припинення.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.07.2013 року апеляційну скаргу прийнято до розгляду, розгляд справи призначено у судовому засіданні на 23.07.2013 року.
Заслухавши пояснення представника скаржника, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, судова колегія апеляційного господарського суду приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 19.06.2013 року прийнято до розгляду заяву голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" про порушення провадження у справі про банкрутство (а. с. 1).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2013 року відмовлено голові ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ у порушенні провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ (а. с. 122).
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість винесення судом першої інстанції ухвали від 01.07.2013 року, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) (в редакції з 19.01.2013 року) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом .
За вимогами частини 1 статті 2 Закону провадження у справі про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до статті 9 Закону справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною 2 статті 10 Закону передбачено, що право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитори.
Частиною 1 статті 16 Закону передбачено, що перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюється господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 16 Закону у разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.
Особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником передбачені статтею 95 Закону.
Відповідно до частини 1 статті 95 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.06.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство на підставі статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (а. с. 2-114).
Статтею 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Із протоколу № 7 зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" від 19.12.2012 року вбачається, що 19.12.2012 року власником Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" було прийнято рішення про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" та створення ліквідаційної комісії у складі двох осіб: Ус М.В. та Ромашко Р.М. Головою ліквідаційної комісії було призначено Ромашко Р.М. (а. с. 42).
Частиною 1 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Відповідно до частини 14 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Частиною 1 статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
Із представленого суду опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи" вбачається, що 20.12.2012 року для проведення реєстраційної дії юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" надала рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи (а. с. 43).
Згідно статті 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 23.05.2013 року до Єдиного державного реєстру 20.12.2012 року внесено запис про перебування юридичної особи в стані припинення підприємницької діяльності за рішенням власників (а. с. 57-58).
Частиною 2 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ним органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення такого запису публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Аналогічні положення містить частина 3 статті 60 Господарського кодексу України.
У спеціалізованому друкованому засобі - "Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 234 (34) від 21.12.2012 року здійснена публікація оголошення про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" (а. с. 44).
З матеріалів справи вбачається, що 24.12.2012 року зборами Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" прийнято рішення щодо анулювання рішення зборів про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" та призначення ліквідаційної комісії у зв'язку з наявністю підприємницької діяльності та діючих договірних зобов'язань підприємства. Про прийняте рішення вирішено повідомити Державного реєстратора та редакцію газети "Голос України" (а. с. 48).
До газети "Голос України" було направлено клопотання про відміну публікації оголошення про припинення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" шляхом ліквідації (а. с. 49).
Як свідчать матеріали справи, Державний реєстратор не був повідомлений про прийняте зборами учасників рішення щодо анулювання рішення про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система". Відповідних записів до Єдиного державного реєстру не вносилось.
Згідно з Протоколом № 9 зборів від 18.03.2013 року учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" повторно прийнято рішення про припинення діяльності боржника шляхом ліквідації та призначено головою ліквідаційної комісії Ромашко Р.М. (а. с. 50).
21.03.2013 року в газеті "Голос України" № 54 (5554) опубліковано оголошення про припинення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" шляхом ліквідації. Також в цьому оголошені зазначено, що заяви з вимогами кредиторів приймаються протягом двох місяців з дня публікації оголошення (а. с. 53).
Частиною 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що в Єдиному державному реєстрі повинні міститись в тому числі такі відомості щодо юридичної особи:
- дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо);
- відомості про перебування юридичної особи у процесі припинення, зокрема про дату реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; дату публікації у виданні спеціального уповноваженого органу з питань державної реєстрації повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи; персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову, дату обрання (призначення) або дату обрання (призначення) ліквідатора реєстраційні номери облікових карток платників податків всіх членів такої комісії (або відомості про серію та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають запис в електронному безконтактному носії паспорта громадянина України);
- дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення;
- дата та номер запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, підстава для його внесення;
- відомості про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.
Таким чином, в Єдиному державному реєстрі крім іншого мають міститися відомості про дату реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноваженого ним органу про припинення юридичної особи, а також дату публікації у виданні спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, головою ліквідаційної комісії подано витяг з Єдиного державного реєстру, в якому зазначено про реєстрацію рішення учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" 20.12.2012 року. Така ж дата реєстрації рішення учасників товариства значиться і в Бюлетені державної реєстрації № 234 (34) від 21.12.2012 року.
Проте, рішення учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" від 19.12.2012 року було скасовано рішенням зборів учасників від 24.12.2012 року, а про прийняття іншого рішення учасників щодо припинення юридичної особи боржника даних до Єдиного державного реєстру внесено не було.
Всупереч вимогам частини 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не міститься відомостей про дату реєстрації рішення учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" від 18.03.2013 року про припинення юридичної особи а також дату публікації у виданні спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації повідомлення про рішення учасників від 18.03.2013 року про припинення юридичної особи.
В Бюлетені державної реєстрації не публікувалось оголошення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" шляхом ліквідації на підставі рішення зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система" від 18.032013 року.
Згідно з частиною 1 статті 95 Закону обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
З огляду на вказані обставини, боржником не було дотримано встановлений нормами цивільного законодавства України порядок ліквідації юридичної особи.
Частиною 6 статті 16 Закону передбачено, що за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про:
- порушення провадження у справі про банкрутство;
- відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до частини 7 статті 16 Закону суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, зокрема, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.
Оскільки заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство відповідно до статті 95 Закону, то суд першої інстанції правомірно відмовив у порушенні провадження у даній справі.
За наведених обставин, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що відсутні підстави для скасування ухвали господарського суду від 01.07.2013 року.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2013 року має бути залишена без змін.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Днепр-Строй-Система", м. Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2013 року у справі № 904/4828/13 залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 25.07.2013 року.
Головуючий суддя І.О. Вечірко
Суддя Л.М. Білецька
Суддя О.М. Лисенко
З оригіналом згідно
Помічник судді О.В. Заболотна
25.07.2013