ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2013 року о 10 год. 16 хв.
Справа № 808/4878/13-а
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Пелеху С.І.
за участю представників:
позивача – не з’явився
відповідача – не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби в особі Василівського відділення
до Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс», смт. Степногірськ Василівського району Запорізької області
про стягнення податкового боргу з рахунків боржника
ВСТАНОВИВ:
21 травня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі – суд) надійшов адміністративний позов від Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби в особі Василівського відділення (далі – Токмацька ОДПІ Запорізької області ДПС в особі Василівського відділення, позивач) до Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» (далі – ЗАТ «Стептехсервіс», відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 18420,78 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), та зазначає, що відповідачем в податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 29.01.2013 №9002924481 самостійно визначено суму податкового зобов’язання, яку у визначений законом строк сплачено не було, через що відповідач станом на 17.05.2013 має податковий борг у розмірі 18420,78 грн. Підприємство податковий борг самостійно не сплатило, а відтак на підставі зазначеного податковий орган просить суд стягнути з Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» суму податкового боргу із земельного податку у розмірі 18420,78 грн.
Ухвалою від 19 червня 2013 року відкрито провадження у справі №808/4878/13-а.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, 09.07.2013 подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Закрите акціонерне товариство «Стептехсервіс» (ідентифікаційний код 24519936) 11.03.1997 зареєстроване як юридична особа Василівською районною державною адміністрацією за адресою: 71611, Запорізька область, Василівський район смт. Степногірськ.
Судом встановлено, що 29.01.2013 ЗАТ «Стептехсервіс» до податкового органу подано податкову декларацію №9002924481 з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, в якій самостійно визначено податкові зобов’язання на 2013 рік на загальну суму 73683,13 грн., з яких за період з 01.01.2013 по 01.04.2013 відповідач мав сплатити 18420,78 грн.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, вказана сума відповідачем сплачена не була у зв’язку із чим набула статусу податкового боргу.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями ст. 59 ПК України Василівським відділенням Токмацької ОДПІ 06.06.2012 була сформована податкова вимога форми «Ю» №30, яка надсилалась на адресу відповідача засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Станом на 09.07.2013, у відповідача існує податкова заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 18420,78 грн., яка до теперішнього часу не погашена.
Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
За правилами п. 287.3 ст. 286 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 288.7 ст. 288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, відповідачем суми самостійно задекларованих зобов'язань не були сплачені у встановлені законом строки і набули статусу податкового боргу.
Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг – це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У п.57.3. ст. 57 ПК України зазначено, що у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.п. 95.1 – 95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України податкова вимога – це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом встановлено, що податковим органом була сформована податкова вимога форми «Ю» від 06.06.2012 №30, яка надсилалась на адресу відповідача засобами поштового зв’язку, яка отримана повноваженою особою підприємства (відповідача) особисто 08.06.2012.
Відповідно до пункту 3.1 Розділу 3 Інструкції про порядку ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контролю за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 №276 (далі – Інструкція №276), з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
У п.3.6 Інструкції №276 зазначено, що форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Згідно п. 4.1 Розділу 4 Інструкції №276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, зокрема, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства.
Податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що самостійно визначені та узгоджені платником, обліковується у розділі «Нараховано платежів - зменшено платежів» за відповідними кодами операцій (п. 4.2.1 Розділу 4 Інструкції №276).
Позивачем на підтвердження податкового боргу відповідача надано облікову картку платника податків (зворотній бік, скорочена форма) Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс», відповідно до якої відповідач має податковий борг у сумі 18420,78 грн. з орендної плати за землю з юридичних осіб – який відповідачем самостійно не погашено.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості Токмацька об’єднана державна податкова інспекція Запорізької області Державної податкової служби в особі Василівського відділення звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.
На момент розгляду справи у суді, вказана сума податкових зобов’язань відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби в особі Василівського відділення – задовольнити.
Стягнути з рахунків Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» (код ЄДРПОУ 24519936) податковий борг із земельного податку у розмірі 18420,78 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста двадцять гривень 78 копійок).
Стягнуті кошти перерахувати на р/р 33210811700047 УК у Василівському районі/Степногірськ/ МФО 813015, код 38025519.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара