Ухвала суду № 32584571, 23.07.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2013
Номер справи
805/6089/13-а
Номер документу
32584571
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2013 року справа №805/6089/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Жаботинської С.В., Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретар судового засідання Борисова А.А., за участю представників позивача Шинкарьової І.С., Череватової В.В., представника відповідача Колядка О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 р. у справі № 805/6089/13-а за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості про зобов'язання виконати п. 1 вимоги від 25.05.2011 року,-

ВСТАНОВИЛА:

29.04.2013 р. позивач звернувся до суду з позовом до Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості про зобов'язання виконати п. 1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668 /а.с.2-4/.

В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до п. 1.2.3.1 плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на І квартал 2011 року Контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України за період з 01.10.2008 р. по 31.01.2011 р. За наслідками ревізії складено акт від 11.05.2011 року №19-03-09/32, який підписано із запереченнями. На підставі акту ревізії на адресу відповідача пред'явлено вимогу щодо усунення виявлених порушень, однак, вимога не виконана у повному обсязі.

Просить суд зобов'язати Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668, а саме: усунути недоотримання працівниками підприємства сум посадових окладів у розмірі 299 491,82 грн. та інших виплат заробітної плати в сумі 174 107,20 грн. шляхом донарахування та перерахування недоотриманих працівниками сум на їх особисті рахунки, відкриті в установах банку, або їх видачі з каси підприємства /а.с. 2-4/.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 р. у справі № 805/6089/13-а позовні вимоги задоволено.

Зобов'язано Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості виконати п. 1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668, а саме усунути недоотримання працівниками підприємства сум посадових окладів у розмірі 299 491,82 грн. та інших виплат заробітної плати в сумі 174 107,20 грн. шляхом донарахування та перерахування недоотриманих працівниками сум на їх особисті рахунки, відкриті в установах банку, або їх видачі з каси підприємства.

Своє рішення суд 1 інстанції мотивував тим, що законність і обґрунтованість п. 1 вимоги 25.05.2011 № 19-03-10/1668 встановлено постановою Вищого адміністративного суду України, а ускладнення виконання вимоги не може бути підставою відмови у позові.

З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Вказує, що судом першої інстанції не надано правової оцінки законності вимоги позивача, вказує на відсутність механізму виконання вимоги позивача. Просить рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:

На підставі указу Президента України №1085/2010 від 09.12.2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", постанови Кабінету Міністрів України № 765 від 20.07.2011 "Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції" Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області перетворено у Державну фінансову інспекцію в Донецькій області.

П. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ №1074 від 20.10.2011 р. встановлено, що у разі перетворення органу виконавчої влади права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади.

Позивач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області (далі - Держфінфнспекція) діє на підставі Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1236 від 03.10.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2011 за № 1212/19950.

Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 цього Положення, інспекція відповідно до покладеного на неї завдання здійснює державний фінансовий контроль, зокрема, за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів.

Відповідач - Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості є юридичною особою, код ЄДРПОУ 20335814 /а.с. 59/, діє на підставі положення про Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості, затвердженого в новій редакції наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 16.12.2011 р № 845 /а.с.60-67/.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в України" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Результати ревізії викладаються в акті.

Підстави та порядок проведення планової виїзної ревізії регулюються ст. 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в України", відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Відповідно до п. 1 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в України" державній контрольно - ревізійній службі надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

Згідно вимог статті 10 Закону України "Про основні засади здійсненні державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Таким чином, позивачу надано право здійснювати ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача.

На виконання п. 1.2.3.1 плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на І квартал 2011 року Контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості за період з 01.10.2008 р по 31.01.2011 р.

За наслідками ревізії складено акт від 06.07.2012 року № 05-860/027, який підписано із запереченням /а.с.1 3-50/.

Відповідно до п. 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу" Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

На підставі зазначеного акту ревізії відповідачу пред'явлено вимогу про усунення встановлених порушень від 25.05.2011 № 19-03-10/1668 /а.с. 10-12/, однак, станом на момент розгляду справи останнім вимоги у повному обсязі не виконано, викладені у листі-вимозі від 25.05.2011 № 19-03-10/1668.

З матеріалів справи вбачається, що вимога Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 25.05.2011 № 19-03-10/1668 оскаржена у судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/9676/2011 за позовом Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування окремих положень вимоги, позов задоволено. Скасовано п. 1 та абзац 1 та 3 п. 3 вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень № 19-03-10/1668 від 25.05.2011 р., пред'явлену Контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку Центральному штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.09.2011 р. апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2011 року в адміністративній справі за позовом Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування окремих положень вимоги - залишено без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2011 року - залишено без змін.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 19 березня 2013 року касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області задоволено, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2011 р та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.09.2011р скасовано. Ухвалено у справі нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування п. 1, а також абзаців 1 та 3 пункту 3 вимоги щодо усунення ревізією порушень № 19-03-10/1668 від 25.05.2011 р відмовлено /а.с. 5-9/.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 19 березня 2013 р. зазначено, щог системний аналіз норм законодавства дає підстави стверджувати, що Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості зобов'язаний був здійснити перерахунок окладів своїх працівників при підвищенні розміру мінімальної заробітної плати, а при відсутності фінансування здійснити дії, н6аправленні на внесення змін у розрахунки своїх потреб в порядку, передбаченому для бюджетних установ.

Відповідно до ч. 2, 3, 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом. Судові рішення інших держав є обов'язковими до виконання на території України за умов, визначених законом, відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Згідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постанова Вищого адміністративного суду України від 19 березня 2013 року №К/9991/64485/11 набрала законної сили 25 березня 2013 року, тому правомірність прийняття контролюючим органом п. 1 та абзаців 1 та 3 пункту 3 вимоги № 19-03-10/1668 від 25.05.2011 року не може бути поставлена під сумнів, що спростовує висновок апелянта про неправомірність її винесення.

Щодо доводів апелянта стосовно відсутності механізму виконання вимоги, то колегія суддів зазначає, що ці доводи не є підставою не виконання вимоги позивача та відмовою у задоволені позову.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.

Керуючись ст. ст. 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2013 р. у справі № 805/6089/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала суду складена 24.07.2013 року.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко