Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2013 р. Справа №805/9421/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Сапєгіній А.Г.,
за участю :
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» про стягнення фінансових санкцій на суму 85000,00 гривень,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до суду з позовною заявою до ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» про стягнення фінансових санкцій на суму 85000,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, відповідач має заборгованість зі сплати фінансових санкцій у вигляді штрафу, застосованого до нього постановами про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.03.2013 року № 155-ДО-1-Е, яка підлягає стягненню у примусовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву, згідно до якої просив розглянути справу без його участі.
З огляду на те, що в матеріалах справи міститься достатньо доказів, що стосуються спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність представника позивача на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не надавав, причини неявки до суду не повідомив.
З огляду на те, що в матеріалах справи міститься достатньо доказів, що стосуються спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність відповідача на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи адміністративного позову встановив наступне.
У відповідності до ст. 5 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Статтею 6 цього Закону встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Голова, члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, керівні працівники та спеціалісти центрального апарату і відповідних територіальних органів є державними службовцями.
Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку затверджується Президентом України.
Згідно п.п. 81 п. 6 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1063/2011,- Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) НКЦПФР для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право : створювати, реорганізовувати та ліквідовувати територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) як юридичні особи публічного права.
Таким чином, позивач - Донбаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (Далі, - Комісія),- є суб'єктом владних повноважень та здійснює у даних правовідносинах повноваження, надані йому вищевказаними нормативно-правовими актами.
Відповідач, - ВІДКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» (Далі,- ВАТ «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ») (84207, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Лізи Чайкіної, б. 56, код ЄДРПОУ 00375941), є юридичною особою, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
31.08.2012 року Комісією у відношенні ВАТ «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» прийнято розпорядження № 419-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким зобов'язано у термін до 28.09.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: розкрити регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік відповідно до вимог Положення та до 28 вересня 2012 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання розпорядження (а.с.10).
Вказане розпорядження направлено на адресу відповідача 03.09.2012 року та вручено 11.09.2012 року (а.с.11-12).
19.02.2013 року за невиконання відповідачем розпорядження Комісії від 31.08.2012 року № 419-ДО-1-Е позивачем прийнято постанову від 19.02.2013 року якою порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» та запропоновано керівнику (або уповноваженому представнику) з'явитися на підписання акта правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень до Комісії 11.03.2013 року о 12 год. 00 хв. (а.с.9).
Вказану постанову направлено на адресу відповідача 20.02.2013 року (а.с.13).
11.03.2013 року Комісією складено акт № 155-ДО-1-Е, яким встановлено невиконання ВАТ «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» розпорядження від 31.08.2012 року № 419-ДО-1-Е. Крім того за аналогічне правопорушення до відповідача вже застосовувалася санкція за невиконання розпорядження уповноваженої особи Комісії, відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1215-ДО-1-Е від 26.12.2012 року, тобто має місце повторність правопорушення.
Вказаний акт направлено на адресу відповідача 12.03.2013 року (а.с.13).
11.03.2013 року Комісією прийнято постанову, якою призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 27.03.2013 року о 11 год. 30 хв.
Вказану постанову направлено на адресу відповідача 12.03.2013 року (а.с.13).
27.03.2013 року Комісією прийнято постанову № 155-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постанову № 155-ДО-1-Е від 27.03.2013 року направлено на адресу відповідача 29.03.2013 року (а.с.17).
Постановою № 155-ДО-1-Е від 27.03.2013 року за невиконання розпорядження Комісії від 31.08.2012 року № 419-ДО-1-Е від 31.08.2012 року а також повторне правопорушення (постанова № 1215-ДО-1-Е від 26.12.2012 року), згідно абз. 2 п. 8 ч.1 ст. 11, п. 14. ст. 8, ст.ст. 9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 5 розділу ХУІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затв. Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 до ВАТ «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» застосовано штраф у розмірі 85000,00 гривень (вісімдесят п'ять тисяч гривень), який має бути сплачений до Державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання постанови від 27.03.2013 року № 155-ДО-1-Е (а.с.6).
Постанова Комісії від 27.03.2013 року № 155-ДО-1-Е відповідає вимогам Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затв. Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470.
Доказів оскарження постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів суду не надано.
Зазначені постанови підписані начальником Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно копій фіскальних чеків УКРПОШТИ та списку на відправлення рекомендованої кореспонденції, вищезазначені документи Комісії та постанова від 27.03.2013 року № 155-ДО-1-Е були відправлені відповідачу.
Частиною 2 ст.2 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок», визначено, що учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку.
Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 4 зазначеної статті, Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:
розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
розміщення на власному веб-сайті.
Відповідно до п.3 розділу І Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364 , емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:
розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
подання до Комісії.
Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті (веб-сторінці) (далі - сторінка в мережі Інтернет) відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до п.1 гл.7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» встановлено, що Розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Таким чином, відповідач не здійснив передбачених законодавством заходів щодо розкриття річної інформації за 2011 рік.
Згідно пунктів 8, 14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі, здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 6 ч.1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Абзацом 2 пункту 8 ч.1 статті 11 цього ж Закону передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів -
у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, -
у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
У відповідності до ч.1 ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в редакції чинній на момент прийняття постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття спірного рішення діяв як уповноважена особа відповідно до Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" затв. Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470.
Згідно п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно ч.3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»,- Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив суму фінансових санкцій, визначену йому постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.03.2013 року № 155-ДО-1-Е,, у зв'язку з чим, враховуючи приведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» про стягнення фінансових санкцій на суму 85000,00 гривень, - задовольнити.
Стягнути з ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДРУЖКІВСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» (84207, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Лізи Чайкіної, б. 56, код ЄДРПОУ 00375941), в доход Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 85000,00 гривень (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 коп. згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 155-ДО-1-Е від 27.03.2013 року.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 липня 2013 року.
Повний текст постанови складений 19 липня 2013 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Христофоров А.Б.