Постанова № 32556871, 12.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2013
Номер справи
805/8514/13-а
Номер документу
32556871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2013 р. Справа №805/8514/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12:10

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Абдукадирової К.Е.

при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Державного підприємства «Донецька залізниця»

до Державної фінансової інспекції в Донецькій області

про скасування пункту 36 вимоги №05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року

за участю представників:

від позивача - Нудьга І.Г. - за дов. від 14.05.2013року ,

Сдобін М.О. - за дов. від 17.06.2013 року

від відповідача -Гриненко М.А.- за дов. від 09.07.2013 року,

Плакущій С.В. - за дов. від 24.12.2012 року

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Донецька залізниця» (далі - ДП «Донецька залізниця», позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (далі - ДФІ в Донецькій області, відповідач) про скасування пункту 36 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає неправомірним п. 36 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915, яким відповідач зобов'язав Слов'янську дистанцію електропостачання провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Пенсійного Фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 116 511,90 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів). Так, позивач зазначає, що оплата часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи не є доплатою чи надбавкою до тарифних ставок і посадових окладів працівникам, які мають роз'їзний характер роботи, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, а є оплатою за робочий час. Отже перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.04.2010 року по 22.12.2010 року) та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (з 22.12.2010 року по 30.09.2012 року) в сумі 116511,90 грн. є вірним та таким, що не суперечить діючому законодавству. Таким чином, позивач просить у судовому порядку скасувати п. 36 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові, просив задовольнити позов.

Відповідачем позовні вимоги не визнані, вважає, що спірний пункт вимоги відповідає вимогам діючого законодавства. Так, посилаючись при цьому на Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 18.05.1998 року № 697, Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22.12.2010 року № 1170, а також на п. 3.15, п.3.21 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, відповідач зазначає про необґрунтоване нарахування та перерахування єдиного внеску в Слов'янській дистанції колії на суму оплати часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи. З огляду на таке, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 310157 державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області 18.05.1998 року № 1 266 105 0007 005275. Ідентифікаційний код юридичної особи - 01074957, місцезнаходження - 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68.

Відповідач Державна фінансова інспекція в Донецькій області діє на підставі Положення, затвердженого 07.12.2011 року та зареєстрованого державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області 29.12.2011 року за №12661450000040455. Є правонаступником Контрольно-ревізійного управління (КРУ) в Донецькій області.

З наявних у справі письмових доказів та пояснень представників сторін судом встановлено, що в період з 26.11.2012 року по 19.02.2013 року (на час проведення зустрічних звірок проведення ревізії зупинялось в період з 10.12.2012 року по 13.12.2012 року, з 25.12.2012 року по 15.01.2013 року) ДФІ в Донецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01.04.2010 року по 01.10.2012 року, про що складений акт від 26.02.2013 року № 05.1-16/01 (далі - акт ревізії від 26.02.2013 року).

За результатами акту ревізії від 26.02.2013 року прийнята Вимога від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915 «Щодо усунення порушень».

Позивачем в межах даної адміністративної справи оскаржується пункт 36 даної вимоги, у якому зазначене наступне:

В порушення п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-IY, п.7 «Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій» затвердженого постановою КМУ від 18.05.1998 №697; п. 6, п. 10 розд. І, п. 7 розд. ІІ «Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 №1170, п. 3.15, п.3.21 «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 1301.2004 № 5, нарахування та перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму «доплати за виїзди, що трапляються за межею робочої зміни за невідпрацьований час» працівникам, які мають роз'їзний характер роботи, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, призвело до зайвої сплати Слов'янською дистанцією електропостачання збору на обов'язкове пенсійне страхування, єдиного внеску до державних цільових фондів на загальну суму 116 511,90 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Слов'янській дистанції електропостачання на зазначену суму, у зв'язку з чим:

- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 116 511,90 грн, (зарахувати в рахунок майбутніх платежів.).

Як слідує з акту ревізії від 26.02.2013 року та пояснень представників сторін, в ході проведення ревізії підрозділу ДП «Донецька залізниця» Слов'янської дистанції електропостачання було встановлено, що за період з 01.04.2010 року по 30.09.2012 року ЕЧ 8 на суму «доплати за виїзди, що трапляються за межею робочої зміни» за невідпрацьований час» працівникам, які мають роз'їзний характер роботи, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт проведено нарахування та перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 33,2 % за період з 01.04.2010 року по 31.12.2010 року та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 37,61 % за період з 01.01.2011 року по 30.09.2012 року.

Найменування «доплати за виїзди, що трапляються за межею робочої зміни» обумовлено наказом начальника ДП «Донецька залізниця» та наказом начальника Слов'янської дистанції електропостачання від 03.08.2010 року № 258/ЕЧ.

Про те, що ця доплата нараховується за час переїздів, а саме, за «невідпрацьований час» обумовлено наказом Укрзалізниці від 22.03.2010 року № 208-Ц (р.2, п.1.2).

Таким чином, нарахування та перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (в період з 01.04.2010 року по 22.12.2010 року) та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму «доплати за виїзди, що трапляються за межею робочої зміни за невідпрацьований час» (з 22.12.2010 року по 30.09.2012 року) працівникам, які мають роз'їзний характер роботи, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт призвело до зайвої сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування, єдиного внеску до державних цільових фондів на загальну суму 116 511,90 грн, що є порушенням п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-IY, п.7 «Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1998 року № 697 (далі - постанова КМУ № 697); п. 6, п. 10 розд. І, п. 7 розд. ІІ «Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170 (далі - Постанова КМУ № 1170), п. 3.15, п.3.21 «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 1301.2004 № 5 (далі - Інструкція № 5).

Внаслідок допущених порушень у формі «Звіт про фінансові результати» ф. № 2 за 2010 рік у рядку 250 «Відрахування на соціальні заходи» завищено витрати на заробітну плату на загальну суму 60620,24 грн., у формі «Звіт про фінансові результати» ф. № 2 за 2011 рік у рядку 250 «Відрахування на соціальні заходи» завищено витрати на загальну суму 35 278,6 грн., у формі «Звіт про фінансові результати» ф. № 2 за 9 місяців 2012 у рядку 250 «Відрахування на соціальні заходи» завищено витрати на загальну суму 20 644,05 грн., що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ.

Внаслідок допущеного порушення завдано матеріальної шкоди (збитків) Слов'янська дистанція електропостачання на суму 116 511,90 гривень.

Судом у тому числі встановлено, що Слов'янською дистанцією електропостачання ДП «Донецька залізниця» було перераховано на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області: єдиний внесок на обов'язкове державне пенсійне страхування в період з 01.04.2010 року по 22.12.2010 року в сумі 181474,39 грн., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у 2011 році в сумі 93801,13 грн., та в період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року в сумі 55793,14 грн. Всього перераховано єдиного внеску у розмірі 11651190 грн.

Наведена сума нарахована на суму оплати часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи, яку відповідач вважає доплатою або надбавкою до тарифних ставок і посадових окладів працівникам, які мають роз'їзний характер роботи, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт.

Разом з тим, позивач наполягає на тому, що це є оплатою за робочий час, а тому нарахування на таку суму єдиного внеску узгоджується з діючим законодавством та відповідає положенням колективного договору та внутрішнім наказам Укрзалізниці.

Не отримання працівниками з роз'їзним характером роботи оплати за час доїзду від постійного місця роботи до місця виконання робіт фактично є порушенням трудових прав таких працівників.

Отже час прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт й у зворотному напрямку відбувається поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи, отже цей час обліковується окремо. Оплачується з розрахунку тарифної ставки (окладу) працівника, але не враховується під час підрахунку надурочних годин.

Положеннями наказу Укрзалізниці від 10.03.1994 року № 40-Ц «Особливості регулювання робочого часу і часу відпочинку окремих категорій працівників залізничного транспорту, робота яких безпосередньо пов'язана із забезпеченням безпеки руху поїздів і обслуговуванням пасажирів» визначено, зокрема, що при проїзді робітників колійних машинних станцій до місця здійснення роботи і назад, в межах дільниці, яка обслуговується спеціальними робочими поїздами, час, витрачений в дорозі більше передбаченого графіком руху цих поїздів, повинен зараховуватись як робочий.

Працівникам, що обслуговують колійні машини, в робочий час включається: час безпосередньої роботи на машині, час на підготовку машини до роботи, очікування причеплення і відчеплення від локомотиву, очікування відправлення, слідування по перегону, повернення назад. маневри на станції та постановка в тупик.

Час, затрачений на підготовку навантаження і розвантаження хоппер-дозаторів і думпкарів і приведення їх в транспортне положення, а також на технічний огляд, включається в робочий час кожному працівникові бригади у відповідності із графіком роботи.

Робочий час спеціалістів, що входять у склад бригад колійних машин, зараховується так само, як у робітників, що обслуговують ці машини.

Згідно ст. 15 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.

Пунктом 1.6 Галузевої угоди від 14 грудня 2001 року між Державною адміністрацією залізничного транспорту України та профспілками на 2002-2006 рр. (із змінами і доповненнями, дію угоди продовжено на 2013 рік відповідно до спільної постанови від 14.09.2012 року) передбачено, що питання трудових відносин і соціального захисту працівників, які мають свою специфіку роботи, регулюються на місцях колективними договорами залізниць та їх структурних підрозділів, підприємств, організацій, установ залізничного транспорту.

Наказом Укрзалізниці від 10.03.1994 року № 40-Ц затверджено особливості регулювання робочого часу і часу відпочинку окремих категорій працівників залізничного транспорту, робота яких безпосередньо пов'язана із забезпеченням безпеки руху поїздів і обслуговуванням пасажирів.

25 лютого 2010 року Укрзалізницею прийнятий наказ № 153-Ц, яким п. 2.1 наказу від 10.03.1994 року № 40-Ц доповнений абзацем 4, а саме: «якщо час прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку відбувається поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи, то цей час обліковується окремо, оплачується з розрахунку тарифної ставки (окладу) працівника, але не враховується під час підрахунку надурочних годин».

Наказом Укрзалізниці від 22 березня 2010 року № 208-Ц в складі фонду додаткової оплати праці за видом 330 введена оплата часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи. Позивачем дана оплата впроваджена згідно з наказом від 31 травня 2010 року № 302/Н.

Дане положення оплати закріплено також в п. 4.7 Колективного договору підприємства, затвердженому 16 лютого 2012 року.

Як слідує з пояснення позивача, облік часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку поза межами робочої зміни здійснюється кожним працівником Слов'янської дистанції електропостачання ДП «Донецька залізниця» у відповідній відомості з підтвердженням часу виїзду та часу прибуття.

Також окремо у відповідній відомості здійснюється облік роз'їздів працівників Слов'янської дистанції електропостачання ДП «Донецька залізниця».

Відомості після затвердження начальником дистанції надаються до сплати в бухгалтерію.

Відповідно до пункту 1 статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (в редакції до 8 липня 2010 року) страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Наведена норма також кореспондується з викладеним у п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VІ.

Згідно з пунктом 7 Переліку № 697, до даного Переліку відносяться доплати і надбавки до заробітної плати замість добових у разі, коли постійна робота проходить у дорозі чи має роз'їзний характер або у зв'язку із службовими поїздками у межах обслуговуваних дільниць.

Відповідно до пункту 10 Переліку 1170, до даного Переліку відносяться надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у визначених законодавством розмірах.

Пунктом 3 Інструкції 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, визначені інші виплати, що не належать до фонду оплати праці, серед яких відсутня оплата часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку, що відбувається поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи.

З аналізу наведених норм вбачається, що оплату часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку, що відбувається поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи, не можна віднести ні до доплат і надбавок до заробітної плати, ні до надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у визначених законодавством розмірах, за постановами КМУ № 697 та № 1170.

Отже, оскільки, оплата часу прямування від постійного пункту збору до місця виконання робіт і в зворотному напрямку, що відбувається поза межами робочої зміни, встановленої графіком роботи, включається до складу заробітної плати та не належить до переліку видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ № 1170, то вказана оплата є базою для нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З урахуванням наведеного, пояснень сторін та аналізу нормативних актів, суд дійшов висновку, що пункт 36 спірної вимоги ДФІ у Донецькій області від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915 є необґрунтованим та прийняте з порушенням норм діючого законодавства, не відповідає обставинам справи та правильному застосуванню норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав, а отже позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Державного підприємства «Донецька залізниця» до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 36 вимоги №05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року Державної фінансової інспекції в Донецькій області - задовольнити повністю.

Скасувати п.36 Вимоги №05-05.1-10-14/3915 від 09.04.2013 року Державної фінансової інспекції в Донецькій області.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників позивача та відповідача 12 липня 2013 року. Повний текст постанови виготовлений 17 липня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Абдукадирова К.Е.