Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-1060/12/2770
16.07.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дугаренко О.В.,
суддів Омельченка В. А. ,
Санакоєвої М.А.
секретар судового засідання Гоголева І.А.
за участю сторін:
представник позивача- Недержавної освітньої установи вищої професійної освіти "Белгородський інженерно-економічний інститут" в особі Представництва "Недержавна освітня установа вищої професійної освіти "Белгородський інженерно-економічний інститут"- Медведев Олег Вячеславович, довіреність № б/н від 26.12.11,
представник відповідача- Державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя Державної податкової служби- Обухова Алла Вячеславівна, довіреність № 15/9/10-025 від 20.03.13,
розглянувши матеріали справи № 2а-1060/12/2770 за апеляційними скаргами Представництва "Недержавна освітня установа вищої професійної освіти "Белгородський інженерно-економічний інститут", Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Водяхін С.А. ) від 30.01.13
за позовом Недержавної освітньої установи вищої професійної освіти "Белгородський інженерно-економічний інститут" (вул. Костюкова, 46, м.Бєлгород, Бєлгородська обл, Росія, 308012)
Представництва "Недержавна освітня установа вищої професійної освіти "Белгородський інженерно-економічний інститут" (вул. Єфремова, 2, Севастополь, 99025)
до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби (вул. Пролетарська, 24,Севастополь,99014)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 30.01.13 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби від 01 грудня 2011 року № 0000370220 про донарахування Представництву "Недержавний освітній заклад "Белгородський інженерно-економічний інститут" податку на прибуток у розмірі 56 819 грн. 37 коп. та застосування штрафних санкцій у сумі 14 204 грн. 84 коп.; у решті позову відмовлено. Вирішено питання щодо судового збору.
Не погодившись з постановою суду, представники позивача та відповідача звернулись до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційними скаргами, просять скасувати постанову суду першої інстанції, позов задовольнити повністю та відмовити в задоволенні позову відповідно.
В судовому засіданні представник позивача підтримав свою апеляційну скаргу, заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги відповідача. Представник відповідача наполягав на задоволенні своєї апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши думку сторін, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами відповідача проведена документальна планова перевірка Представництва «Недержавна освітня установа «Белгородський інженерно-економічний інститут» з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2011 року.
Результати перевірки відображені у Акті від 17 листопада 2011 року № 6727/22-03/26383955, в якому зафіксовано факт порушення позивачем вимог підпункту 2.1.4 пункту 2.1 статті 2, підпунктів 4.1.1, 4.1.6 пункту 4.1 статті 4, підпункту 5.2.1 пункту 5.2, підпункту 5.6.1 пункту 5.6 статті 5, підпункту 11.3.1 пункту 11.3 статті 22, пункту 13.8 статті 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", що призвело до заниження податку на прибуток у розмірі 56 819 грн. 37 коп. за період з 2 кварталу 2008 року по 4 квартал 2010 року, а також підпункту 8.1.4 пункту 8.1 статті 8, підпункту 16.3.5 пункту 16.3 статті 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», підпунктів 168.1.4, 168.4.7 пункту 168.1 статті 168 розділу ІУ та пункту 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку з доходів найманих працівників у розмірі 133 725 грн. 84 коп.
На підставі акту перевірки 01 грудня 2011 року Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000370220 про донарахування податку на прибуток у розмірі 56 819 грн. 37 коп. та застосування штрафних санкцій у сумі 14 204 грн. 84 коп., № 0000810171 про донарахування податку на доходи найманих працівників у розмірі 133 725 грн. 84 коп. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 33 431 грн. 46 коп.
Рішеннями Державної податкової служби у м. Севастополі від 03 лютого 2012 року № 187/7/10-0225 та Державної податкової служби України від 20 квітня 2012 року № 11421/7/10-2315 скарги позивача залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач безпідставно нарахував позивачеві податкові зобов'язання з податку на прибуток, донарахував податок на доходи найманих працівників та штрафні санкції.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду з огляду на таке.
Відповідно до підпунктів 4.1.1, 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах
Пунктом 1.31 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що продаж товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Згідно з підпунктами 2.1.2, 2.1.4 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку є: з числа нерезидентів - фізичні чи юридичні особи, створені у будь-якій організаційно-правовій формі, які отримують доходи з джерелом їх походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичний статус або імунітет згідно з міжнародними договорами України або законом; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників.
Нерезиденти, відповідно до пункту 1.16 статті 16 зазначеного Закону - це юридичні особи та суб'єкти господарської діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо) з місцезнаходженням за межами України, які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави. Розташовані на території України дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва іноземних держав, міжнародні організації та їх представництва, що мають дипломатичні привілеї та імунітет, а також представництва інших іноземних організацій і фірм, які не здійснюють господарської діяльності відповідно до законодавства України.
Відповідно до пункту 1.17 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» постійне представництво нерезидента в Україні (далі - постійне представництво) - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидента на території України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Нерезидент або представництво нерезидента в України є платниками податку на прибуток лише у разі здійснення на території України господарської діяльності та отримання від цієї діяльності доходу. Разом з цим, діяльність представництва підготовчого чи допоміжного характеру не може вважатися господарською діяльністю цього представництва, а грошові кошті, отримані від головного підприємства як цільове фінансування свого представництва не є доходом у розумінні Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Судом першої інстанції встановлено, що Представництво «Недержавний освітній заклад «Белгородський Інженерно-економічний інститут» зареєстровано 17 березня 2003 року Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України як представництво без права юридичної особи.
Відповідно до довідки серії АА № 338329 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України основними видами діяльності Представництва «Недержавний освітній заклад «Белгородський Інженерно-економічний інститут» є: дослідження кон'юнктури ринку та виявлення суспільної думки; консультування з питань комерційної діяльності та управління.
Згідно з пунктами 10, 12, 13 розділу І Статуту Недержавної освітньої установи «Белгородський інженерно-економічний інститут», затвердженого протоколом вченої ради Белгородського державного технологічного університету ім. В.Г. Шухова від 28 жовтня 2003 року № 2, Белгородський інженерно-економічний інститут може мати філіали, представництва, науково-дослідні підрозділи (сектора), конструкторські бюро, структурні підрозділи додаткової професійної освіти, підготовчі відділення та курси, об'єкти виробництва та соціальної інфраструктури, гуртожитки та інші структурні підрозділи. Представництва представляють інтереси інституту, здійснює їх захист, але не здійснюють самостійно освітню, наукову, господарську, соціальну або іншу діяльність. Статус та функції структурного підрозділу встановлюються положенням про структурні підрозділи Белгородського інженерно-економічного інституту, що затверджується ректором. Структурні підрозділи інституту не є юридичними особами. Вони можуть бути наділені повністю або частково повноваженнями юридичної особи за довіреністю. Довіреність підписується ректором Белгородського інженерно-економічного інституту.
Колегія суддів зазначає, що право на здійснення освітньої діяльності має саме Недержавна освітня установа вищої професійної освіти «Белгородський інженерно-економічний інститут», що підтверджується ліцензією серії А № 283047 від 03 жовтня 2007 року. Договори про підготовку спеціалістів з вищою освітою укладались між студентами та Недержавною освітньою установою «Белгородський інженерно-економічний інститут», яка і надавала послуги з навчання.
Відповідно до штатного розпису позивача у періоді, що перевірявся, посада «викладач» у Представництві «Недержавний освітній заклад «Белгородський інженерно-економічний інститут» не передбачалась, трудові договори з викладачами укладались Белгородським інженерно-економічним інститутом.
Таким чином, Представництво «Недержавний освітній заклад «Белгородський Інженерно-економічний інститут» представляє інтереси Недержавної освітньої установи вищої професійної освіти «Белгородський інженерно-економічний інститут», не є юридичною особою та не здійснює самостійної наукової, освітньої або господарської діяльності, що направлена на отримання доходу саме представництвом.
При цьому, грошові кошті, перераховані студентами за навчання у Белгородському інженерно-економічному інституті, та отримані представництвом від інституту як цільове фінансування, не є доходом у розумінні Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Отже, податкове повідомлення-рішення від 01 грудня 2011 року № 0000370220 правомірно скасовано судом першої інстанції.
Відповідно до підпункту 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону Україні „Про податок з доходів фізичних осіб", податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Підпунктом 8.1.4 пункту 8.1 статті 8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, у разі, якщо оподатковуваний дохід виплачується у не грошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Пунктом 18.1 статті 18 Податкового кодексу України визначено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Підпунктами 168.1.1, 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід надається у не грошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету, згідно з підпунктом 168.4.7 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України, несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Відповідно до підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стяг
Згідно з Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року № 1020, дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.
Податковий агент у разі виплати доходу готівкою з каси зобов'язаний утримати податок з суми виплаченого доходу, та протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання), перерахувати його до відповідного бюджету. У разі утримання податку з виплаченого (нарахованого) доходу, але не перерахування його до бюджету до набрання чинності Податковим кодексом України, податковий агент зобов'язаний відобразити цю суму у податковому розрахунку за формою № 1ДФ за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності Податковий кодекс України, тобто у податковому розрахунку за 1 квартал 2011 року.
Судом першої інстанції встановлено, що заробітну плату працівникам позивача за період, що перевірявся, було виплачено у повному обсязі готівкою зі каси підприємства, суму податку з доходів найманих працівників за період з квітня 2008 року по вересень 2010 року, як податковим агентом, було утримано із заробітку працівників, але до місцевого бюджету не перераховано, у результаті чого станом на 01 січня 2011 року виникла заборгованість у сумі 133 725 грн. 84 коп.
У порушення вимог підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України Представництво «Недержавний освітній заклад «Белгородський Інженерно-економічний інститут» у податковому розрахунку за формою № 1 ДФ за результатами першого кварталу 2011 року не відобразило суму боргу з податку на доходи найманих працівників станом на 01 січня 2011 року у сумі 133 725 грн. 84 коп., тобто не визначило собі зобов'язання з цього податку.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 01 грудня 2012 року № 0000810171 прийняте відповідачем є правомірним.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційні скарги Представництва "Недержавна освітня установа вищої професійної освіти "Белгородський інженерно-економічний інститут", Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 30.01.13 у справі № 2а-1060/12/2770 залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 30.01.13 у справі № 2а-1060/12/2770 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 22 липня 2013 р.
Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко
Судді підпис В.А.Омельченко
підпис М.А.Санакоєва
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко