ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 червня 2013 р. Справа №801/5798/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кисельової О.М.,
секретар судового засідання - Слабун О.М.
за участю: представника відповідача - Симоненко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим
до Сільськогосподарського публічного акціонерного товариства "Агрофірма"Крим"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АРК звернулось з адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим, в якому просить стягнути з Сільськогосподарського публічного акціонерного товариства "Агрофірма"Крим" заборгованість у розмірі 5463,81 гривні у тому числі по єдиному внеску - 3865,56 грн., фінансові санкції -0,47 грн., пеня - 2,20 грн., пільгові пенсії - 1595,58 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги відносно стягнення в частині заборгованості по єдиному внеску, фінансових санкцій та пені визнав, в частині стягнення заборгованості по пільговим пенсіям заперечував, зазначив, що для надання права на пільгову пенсію є проведення атестації робочих місць на підприємстві, на якому працює ця особа. Однак атестація робочих місць необхідна тільки на робочих місцях, передбаченими у пунктах «а» і «б» за списками № 1 і № 2. У зв'язку з чим зазначив, що позивачем пільгову пенсію ОСОБА_2 було призначено до пункту «в» - як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому на виробництві сільськогосподарської продукції. А так як для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» атестація робочих місць на підприємстві не передбачена, та і вона не проводилась, також вказав, що відповідач не повинен відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на підставі п. "в" ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Суд, вислухавши заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за реєстраційним номером 106060040.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 (далі - Закон 2464) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з частинами 8, 12 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
13.02.2013р. Управлінням Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим було прийнято рішення № 107 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та на підставі ч. 10 та п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в розмірі 0,47 гривні та 2,20 гривень.
Позивачем на адресу відповідача було надіслано рішення № 107 від 13.02.13, яке було отримано останнім 01.03.2013 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що зазначене рішення позивачем не оскаржувалося та він згодний з визначеним ним сумами штрафних санкцій та пені.
Таким чином, заборгованість відповідача зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені складає - 3868,23 грн. (3865,56+0,47+2,20) та підлягає стягненню з відповідача.
Представник відповідача у судовому засіданні, підтвердив, що сума заборгованості в розмірі 3868,23 грн. зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій, пені застосованих за рішенням позивача № 107 від 13.02.2013р. не погашена, та визнав вказану суму як непогашену заборгованість.
Таким чином, заборгованість зі сплати санкцій в розмірі в розмірі 3868,23 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Стосовно позовних вимог про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
в)трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення цих списків покладаються на органи Державної експертизи умов праці. Положення про органи Державної експертизи умов праці та порядок проведення атестації робочих місць затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що позивач просить стягнути заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій, сплачених особою ОСОБА_2.
Судом встановлено, що судовими рішеннями по справі № 2а-4397/10/8/0170 від 13.10.2010 та № 2а-11642/10/6/0170 від 26.05.2011, які набрали законної сили встановлено, що пенсіонер ОСОБА_2 працювали більш 20 років в Сільськогосподарському закритому акціонерному товариству "Агрофірма"Крим". Згідно із розпорядженнями УПФУ в Бахчисарайському районі ОСОБА_2, працював більше 20 років трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятими у виробництві сільськогосподарської продукції.
Відповідно до п. "в"ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", така особа має право на виплату їм пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, з урахуванням викладеного, зважаючи на приписи ч.1 ст.72 КАС України, суд приходить до висновку, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не потрібно доводити в даній справі, оскільки Постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.10.2010р. та від 26.05.2011р. мають преюдиціальне значення.
Враховуючи положення п.2 Прикінцевих положень Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсій наведеній особі з 1 січня 2005 року проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. Отже позивач з 01.01.2005 р. повинен сплачувати пенсію вищенаведеним особам, яка призначена відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за рахунок Державного бюджету України та витрати на цю пенсію не повинні відшкодовуватись відповідачем, а отже позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Пунктом "б"ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць. Тобто на пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право особи, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, та щодо яких проводилась атестація робочих місць. Отже однією з підстав для надання права на пільгову пенсію є проведення атестації робочих місць на підприємстві, на якому працює ця особа.
Рішеннями судів по справах № 2а-4397/10/8/0170 та № 2а-11642/10/6/0170, встановлено, що на Сільськогосподарському закритому акціонерному товариству "Агрофірми "Крим" атестація робочих місць не проводилась, а отже відповідач не зобов'язаний відшкодовувати витрати на пільгові пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Позивач не надав суду доказів проведення на Сільськогосподарському закритому акціонерному товариству "Агрофірми "Крим" атестації робочих місць, що повинно підтверджуватись матеріалами пенсійних справ осіб, яким призначено пільгові пенсії.
Суд з цього приводу зазначає, що оскільки однією з підстав для надання права на пільгові пенсії та задоволення вимог про відшкодування пільгових пенсій є атестація робочих місць, яка не проводилась у відповідача, суд вважає позовні вимоги в цій частині також необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Таким чином, не підлягає відшкодуванню відповідачем витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 1595,58 грн.
За таких обставин, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 3865, 56 грн., заборгованості зі сплати фінансових санкцій в розмірі - 0,47 грн., пені в розмірі - 2,20 грн. за рішенням позивача № 107 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.02.2013р.
В частині стягнення з відповідача витрат на відшкодування пільгових пенсій позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Сільськогосподарського публічного акціонерного товариства "Агрофірма "Крим" (98433, АР Крим, Бахчисарайський район, с. Віліне, вул. Леніна, б. 128, ЄДРПОУ 03759754) на користь Управління пенсійного Фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим (98403, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Сімферопольська, б. 5-а) заборгованість у сумі - 3868,23 (три тисячі вісімсот шістдесят вісім гривень) 23 копійки, з яких: 3865,56 (три тисячі вісімсот шістдесят п'ять гривень) 56 копійок - єдиний внесок, 0,47 (нуль гривень) 47 копійки - фінансові санкції, 2,20 (дві гривні) 20 копійок - пеня.
3. У задоволенні іншої частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кисельова О.М.