8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 липня 2013 року Справа № 812/5752/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
за участю:
від позивача - не прибув,
представника відповідача - Новодранової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Первомайського комунального автотранспортного підприємства Первомайської міської ради Луганської області про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у сумі 134346,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
27 червня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Первомайського комунального автотранспортного підприємства Первомайської міської ради Луганської області про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у сумі 134346,00 грн.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Первомайське комунальне автотранспортне підприємство Первомайської міської ради Луганської області взято на облік платником податків 03.07.1991 року за № 24.
Відповідач станом на 25.06.2013 року має новоутворену податкову заборгованість по податку на додану вартість в сумі 134346,00 грн., яка накопичена за період з 02.03.2013 року по 30.05.2013 року, яка розрахована самим платником та зазначена по деклараціям по податку на додану вартість.
Просив суд стягнути з рахунків у банках, які обслуговують Первомайське комунальне автотранспортне підприємство Первомайської міської ради Луганської області податковий борг у сумі 134346,00 грн. до місцевого бюджету у м. Первомайську.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги на суму 103346,00 грн., зазначивши, що 31000,00 грн. було сплачено відповідачем. Вказана заборгованість виникла на підприємстві у зв'язку з тим, що основним видом діяльності відповідача є вивіз та утилізація твердих та рідких побутових відходів. КАТП - підприємство комунальної власності є збитковим підприємством, що підтверджується звітами за результатами фінансової діяльності. Збитки за 2013 рік становлять 171,8 тис. грн.. Середньомісячне надходження коштів від діяльності КАТП 180-200 тис. грн. При цьому, середньомісячний фонд оплати праці становить 174,9 грн., у тому числі 47,2 тис. грн. - обов'язкові платежі. Заборгованість заробітної плати на 01.05.2013 року становить 147,7 тис. грн. Для роботи спецтранспорту необхідно придбати паливно - змащувальні матеріали на 76 тис. грн. техніка дуже зношена на 96%, що потребує витрат на придбання запасних частин.
КАТП не може одночасно погасити суму позову через велику дебіторську заборгованість за виконані послуги, що складає на 01.06.2013 року 1580,1 тис. грн.. Основні дебітори : мешканці міста - 944,00 тис. грн. та комунальні підприємства - КП ЖЕК 1 - 200 тис. грн. КП Комунальник - 6,4 тис. грн.., КП «Услуга» - 55,3 тис. грн.., Укрвугілляторфреструктуризація - 31,8 тис. грн.., Управління освіти - 19,5 тис. грн.., УЖКГ та КБ - 9,4 тис. грн.
Первомайською виконавчою службою було відкрите виконавче провадження ВП № 607191 від 02.04.2005 року на 311022 грн. на КП ЖЕК 1. Та на розрахунок підприємства коштів не надходило.
Всі вищевказані факти свідчать про складне фінансове становище КАТП. Реально погасити заборгованість відповідач може тільки сплачуючи його частками, згідно графіка КАТП буде сплачувати санкції, з розбивкою по місяцям, починаючи з вересня 2013 року по серпень 2018 року, що надасть КАТП можливість фукнкціювати та не привести місто до виникнення інфекційних захворювань через антисанітарний стан.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що Первомайське комунальне автотранспортне підприємство Первомайської міської ради Луганської області зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Первомайської міської ради 17.09.1991 року та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.8,9,12,13,39-41).
Відповідач перебуває на обліку в Первомайській ОДПІ з 03.07.1991 року в якості платника податків (а.с.10).
Відповідно до вимог, встановлених Законом України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (який діяв до 01 січня 2011 року Первомайське комунальне автотранспортне підприємство Первомайської міської ради Луганської області зареєстроване платником податку на додану вартість, йому присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість - 201609712101, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 14.09.2011 року № 100349932 (арк. справи 11).
Відповідачем було подано до Первомайської ОДПІ Луганської області декларації з податку на додану вартість за період з 02.03.2013 року по 30.05.2013 року : № № 9005782083 від 11.02.2013 року на суму 37631,00 грн. (термін сплати 02.03.2013 року), 9012759034 від 13.03.2013 року на суму 26028,00 грн. (термін сплати 30.03.2013 року), 9019275636 від 10.04.2013 року на суму 38245,00 грн. (термін сплати 30.04.2013 року), 9027569510 від 14.05.2013 року на суму 32442,00 грн. (термін сплати 30.05.2013 року) (а.с.16-23).
Вказана сума основного платежу зазначена у податкових деклараціях :
- № 9005782083 від 11.02.2013 року на суму 37631,00 грн. (термін сплати - 02.03.2013 року) сплачено платіжним дорученням № 267 від 28.03.2013 року на суму 11000,00 грн.; (а.с.38)
- № 9019275636 від 10.04.2013 року на суму 38245,00 грн. (термін сплати 30.04.2013 року) сплачено платіжним дорученням № 360 від 29.04.2013 року на суму 5000,00 грн. та платіжним дорученням № 368 від 30.04.2013 року на суму 10000,00 грн.; (а.с.36)
- № 9027569510 від 14.05.2013 року на суму 32442,00 грн. (термін сплати 30.05.2013 року) сплачено платіжним дорученням № 450 від 30.05.2013 року на суму 5000,00 грн. (а.с.35,37)
Таким чином, сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість станом на 25 червня 2013 року становить 103346,00 грн.
Перша податкова вимога № 1/103 від 20.11.2007 року та друга податкова вимога № 2/21 від 28.12.2007 року були вручені платнику податків згідно вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (а.с.14,15).
Згідно п.п. 14.1.156 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.57.2 ст. 57 Податкового кодексу України у разі, коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації, (п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Боржнику було виставлено першу податкову вимога № 1/103 від 20.11.2007 року та другу податкову вимогу № 2/21 від 28.12.2007 року, які були вручені платнику податків. Тобто 60 днів з моменту надіслання (вручення) минуло, відповідачем вищезазначені вимоги не оскаржені, не скасовані та є такими, що підлягають виконанню.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Сума податкового боргу відповідачем добровільно не сплачена.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими в частині стягнення коштів з розрахункових рахунків відповідача за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 103346,00 грн. та такими, що підлягають частковому задоволенню, а саме на суму 103346,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Підприємство комунальної власності є збитковим підприємством, що підтверджується звітом за результатами фінансової діяльності за шість місяців 2013 року. Збитки за 2013 рік становлять 171,8 тис. грн. Середньомісячне надходження коштів від діяльності КАТП 180-200 тис. грн. При цьому, середньомісячний фонд оплати праці становить 174,9 грн., у тому числі 47,2 тис. грн. - обов'язкові платежі. Заборгованість заробітної плати на 01.05.2013 року становить 147,7 тис. грн. Таким чином, підприємство відповідача має складне фінансове становище (а.с.42).
З урахуванням клопотання відповідача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Первомайському комунальному автотранспортному підприємству Первомайської міської ради Луганської області сплати заборгованості з податку на додану вартість в сумі 103346,00 грн. строком на шістдесят місяців, починаючи з вересня 2013 року по липень 2018 року включно щомісячно по 1722,43 грн., у серпні 2018 року 1722,63 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Первомайського комунального автотранспортного підприємства Первомайської міської ради Луганської області про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 134346,00 грн., - задовольнити частково.
Стягнути з Первомайського комунального автотранспортного підприємства Первомайської міської ради Луганської області кошти за податковим боргом в сумі 103346,00 грн. (сто три тисячі триста сорок шість гривень) з рахунків у банках, які обслуговують платника податків до місцевого бюджету м. Первомайськ на р/р № 33212811700054, отримувач ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, ОКПО 37736894, код БК 13050100.
Розстрочити Первомайському комунальному автотранспортному підприємству Первомайської міської ради Луганської області сплату заборгованості з податку на додану вартість в сумі 103346,00 грн. (сто три тисячі триста сорок шість гривень) строком на шістдесят місяців, шляхом сплати податкового боргу частками починаючи з вересня 2013 року по липень 2018 року включно щомісячно по 1722,43 грн. (одна тисяча сімсот двадцять дві гривні 43 коп.), у серпні 2018 року - 1722,63 грн. (одна тисяча сімсот двадцять дві гривні 63 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.І. Ковальова