Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2013 р. Справа №805/9694/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-10 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Алфьорової А.Ю.,
за участю:
представника позивача - Черемісіної К.А.,
представника відповідача - Приймак О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Макіїввугілля»
до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції
про визнання недійсною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство «Макіїввугілля», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції про визнання незаконною та скасування постанови старшого державного виконавця Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Приймак О.Ю. про поновлення виконавчого провадження від 19 червня 2013 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд позов задовольнити, зазначивши наступне.
Державне підприємство «Макіїввугілля» (далі - ДП «Макіїввугілля») засновано на державній власності, належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32442295. До складу позивача входять шість шахт, два шахтоуправління: Відокремлений підрозділ «Шахта ім. В.М. Бажанова», Відокремлений підрозділ «Шахта «Холодна Балка», Відокремлений підрозділ «Ордена Трудового Червоного прапора шахтоуправління ім. В.І.-Леніна», Відокремлений підрозділ «Шахта «Чайкіно», Відокремлений підрозділ «Шахта «Бутівська», Відокремлений підрозділ Шахтоуправління ім. С.М. Кірова, Відокремлений підрозділ «Шахта «Північна» та 18 відокремлених підрозділів.
У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації» до об'єктів державної власності, що підлягають приватизації були включені відокремлені підрозділи та технічна одиниця ДП «Макіїввугілля» згідно затвердженого переліку.
Згідно п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі: прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
3 квітня 2013 року старшим державним виконавцем Центрально-міського відділу ДВС Макіївського міського управління юстиції Приймак О.Ю. була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження, згідно якої зупинено зведене виконавче провадження про стягнення заборгованості з ДП «Макіїввугілля» на користь стягувачів, окрім виконавчих проваджень про стягнення заборгованості по трудовим правовідносинам.
19 червня 2013 року старшим державним виконавцем Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції (далі - Центрально-міського ВДВС Макіївського МУЮ) Приймак О.Ю. була винесена постанова про поновлення виконавчого провадження, якою поновлено зведене виконавче провадження про стягнення заборгованості з ДП «Макіїввугілля» на користь стягувачів.
Статтею 13 Законом України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» від 12 квітня 2012 року № 4650-V1 (далі за текстом - Закон № 4650-V1) встановлено, що з метою недопущення банкрутства вугледобувних підприємств і збереження сировинної бази металургійного та енергетичного комплексів з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюється мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторій на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств.
Виходячи з вищевикладеного, беручи до уваги постанову Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987, якою затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до складу якого входить Державне підприємство «Макіїввугілля» з окремо виділеними структурними підрозділами, і приватизація ДП «Макіїввугілля» та його відокремлених підрозділів ще не завершена, заборгованість ДП «Макіїввугілля» на користь стягувачів виникла до її завершення, враховуючи той факт, що боржником по зведеному виконавчому провадженню виступає саме юридична особа - ДП «Макіїввугілля», позивач вважає, що постанова про поновлення виконавчого провадження прийнята без законних на то підстав.
Також позивачем зазначено, що відповідно до Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", з 28 листопада 2005 року ДП „Макіїввугілля" внесено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Це є одною з обов'язкових підстав для зупинення виконавчого провадження відносно боржника ДП «Макіїввугілля», відповідно до ст. 37 п. 15 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до п. 3.4 ст. 3 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" строк дії процедури погашення заборгованості підприємств ПЕК продовжений до 1 січня 2014 року.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивача заперечувала, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.
З 2003 року на виконанні у Центрально-міському відділі державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції знаходиться зведене виконавче провадження № 8 яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень за № 31699307 про стягнення боргу з ДП «Макіїввугілля» на користь фізичних осіб (трудові правовідносини - регресні вимоги, заробітна плата, одноразова допомога та інш.).
В ході примусового виконання 19 грудня 2005 року винесено постанову про зупинення виконавчого провадження у відношенні ДП «Макіїввугілля» на підставі п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки ДП «Макіїввугілля» увійшло до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Із внесеннями та доповненнями до вказаного Закону, дія реєстру паливно-енергетичного комплексу продовжено до 1 січня 2013 року.
3 квітня 2013 року позивач звернувся до відділу з заявою про зупинення виконавчого провадження на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України «Пров виконавче провадження оскільки наказом Міністерства та вугільної промисловості України від 13 грудня 2012 року за № 104 ДП «Макіїввугілля» включено до об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року за № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках. У зв'язку з чим 3 квітня 2013 року винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.
10 червня 2013 року до відділу надійшло подання Прокуратури Центрально-міського району м. Макіївки про скасування постанови про зупинення зведеного виконавчого провадження від 3 квітня 2013 року. В поданні прокуратури зазначено що відповідно до постанови Кабінету Міністра України від 19 вересня 2012 року № 987 Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках до нього входять відокремлені підрозділи позивача, при цьому ДП «Макіїввугілля» не включено до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації.
На підставі зазначеного подання начальником відділу проведено перевірку зведеного виконавчого провадження № 8 про стягнення заборгованостей з ДП «Макіїввугілля» на користь стягувачів в частині винесення постанови про зупинення виконавчого провадження, та за результатами перевірки подання прокуратури задоволено, скасовано постанову про зупинення виконавчого провадження від 3 квітня 2013 року та 19 червня 2013 року прийнято постанову про поновлення зведеного виконавчого провадження від.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» за № 238-18 від 15 травня 2013 року процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2014 року. ДП «Макіїввугілля» також увійшло до реєстру підприємств паливо енергетичного комплексу, в зв'язку з чим 21 червня 2013 року за зведеним виконавчим провадженням № 8 яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень за № 31699307 про стягнення боргу з ДП «Макіїввугілля» на користь стягувачів винесено постанову про зупинення виконавчого провадження на підставі п.15 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що порушень чинного законодавства з боку Центрально-міського ВДВС Макіївського МУЮ не було, а тому просила відмовити у задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, підтверджено матеріалами справи та визнається сторонами по справі, на виконанні Центрально-Міського ВДВС Макіївського МУЮ з 2003 року перебуває зведене виконавче провадження № 8, яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень за № 31699307, про стягнення заборгованості з Державного підприємства «Макіїввугілля» на користь стягувачів (фізичних та юридичних осіб) (а.с. 60, 66,67).
3 квітня 2013 року на адресу відповідача надійшла заява Державного підприємства «Макіїввугілля» про зупинення виконавчих проваджень, в якій зазначено, що відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13 грудня 2012 року № 1004 «Про здійснення передприватизаційної підготовки» (далі - Наказ № 1004) ДП «Макіїввугілля» включено до об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, у зв'язку з чим згідно п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606) позивач просив зупинити виконавчі провадження (а.с. 55-59).
3 квітня 2013 року старшим державним виконавцем відділу ДВС винесена постанова про зупинення зведеного виконавчого провадження про стягнення заборгованості з ДП «Макіїввугілля» на користь стягувачів (а.с. 60).
6 червня 2013 року прокуратурою Центрально-Міського району м. Макіївки прийнято постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в Центрально-Міському відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції (а.с. 61).
За результатами перевірки Прокуратурою Центрально-Міського району м. Макіївки 10 червня 2013 року винесено подання про скасування постанови про зупинення зведеного виконавчого провадження від 3 квітня 2013 року (а.с. 62).
19 червня 2013 року постановою начальника відділу ДВС про результати перевірки виконавчого провадження - подання прокуратури від 10 червня 2013 року задоволено, постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження від 2 квітня 2013 року - скасовано (а.с. 64-65).
19 червня 2013 року відділом ДВС винесено постанову про поновлення зведеного виконавчого провадження (а.с. 66).
21 червня 2013 року заступником начальника відділу ДВС Приймак О.Ю. на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону № 606 прийнято постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження № 8 від 8 липня 2003 року, окрім вимог стягувачів щодо стягнення за рішеннями про стягнення заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості зі сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України - до виходу боржника з реєстру паливо-енергетичного комплексу, чи до зміни законодавства (а.с. 67).
Приймаючи рішення по справі, суд керується наступним.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV (далі Закон № 606-ХІV) примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 зазначеного закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закон № 606-ХІV виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, зокрема, у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (п. 15) та прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації (п. 17).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації» (далі - Постанова КМУ № 987) затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, до якого входять відокремлені підрозділи ДП «Макіїввугілля».
Як зазначалось раніше, 3 квітня 2013 року постановою відділу ДВС зведене виконавче провадження було зупинено на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону № 606-ХІV - у зв'язку із включенням боржника до об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках на підставі Постанови КМУ № 987 (а.с. 60) .
На виконання подання прокуратури від 10 червня 2013 року, в якому зазначено, що до затвердженого Постановою КМУ № 987 переліку увійшли лише відокремлені підрозділи ДП «Макіїввугілля», а саме підприємство, як цілісний майновий комплекс до зазначеного переліку не включено) постанова відділу ДВС від 3 квітня 2013 року про зупинення зведеного виконавчого провадження щодо ДП «Макіїввугілля», була скасована (а.с. 62).
19 червня 2013 року державним виконавцем винесена постанова про поновлення зведеного виконавчого провадження (а.с. 66).
21 червня 2013 року на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» відділом ДВС прийнято постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження до виходу боржника з реєстру ПЕК, чи до зміни законодавства (а.с. 67).
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено поясненнями представника відповідача у судовому засіданні, зазначена постанова прийнята у зв'язку із тим, що ДП «Макіїввугілля» відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» увійшло до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Згідно абз. 6 п. 3.7 ст. 3 зазначеного закону на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» від 15 травня 2013 року № 238-VII внесено зміни до Закону "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", відповідно до яких, зокрема, процедура погашення заборгованості підприємствами ПЕК діятиме до 1 січня 2014 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ключовим моментом у цьому визначенні є наявність публічно-правового спору.
Враховуючи, що станом на час розгляду справи зведене виконавче провадження № 8, яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень за № 31699307 та яке знаходиться на виконанні Центрально-міського відділу Державної виконавчої служби Макіівського міського управління юстиції, про стягнення заборгованості з Державного підприємства «Макіїввугілля» на користь стягувачів (фізичних та юридичних осіб), перебуває у стані зупинення, суд дійшов висновку про відсутність предмету спору у справі, так як з дати прийняття відповідачем постанови про зупинення зведеного виконавчого провадження (з 21 червня 2013 року) припинила свою дію постанова про поновлення цього виконавчого провадження від 19 червня 2013 року, визнати недійсною та скасувати яку просить позивач.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження» ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 181, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Макіїввугілля» до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції про визнання недійсною та скасування постанови старшого державного виконавця Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Приймак О.Ю. про поновлення зведеного виконавчого провадження ВП 38751414 від 19 червня 2013 року - відмовити в повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 16 липня 2013 року в присутності представників сторін.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 22 липня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.