Постанова № 32539702, 15.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2013
Номер справи
805/8598/13-а
Номер документу
32539702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2013 р. Справа №805/8598/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14год.15хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зеленова А.С.,

при секретарі Афанасьєві Д.Б.,

за участю :

прокурора Хейфець Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 11033,16грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 11033,16грн./а.с.2-4/.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що у відповідності до п. 3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі за текстом - Закон № 1058-ІV), відповідач своєчасно не сплатила страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в результаті чого має заборгованість зі сплати страхових внесків за 2010 рік у розмірі 1638,80 грн. Відповідно до п. 7 ст. 64 Закону № 1058-ІV позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу про сплату боргу № Ф-1112 від 29.03.2011, однак, суму заборгованості відповідач не сплатила. Станом на 18.03.2013р фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування у розмірі 4010,30грн.

Позивач просить: стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 1638,80(одна тисяча шістсот тридцять вісім)гривень 80 копійок на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області; стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 9394,36(дев'ять тисяч триста дев'яносто чотири)гривень 36 копійок на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області /а.с.3/.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки /а.с.23/, надав суду заяву про розгляд справи без його участі /а.с.29/.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином /а.с.27,28/, заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав.

Прокурор у судовому засіданні підтримав пред'явлений позов в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 11033,16грн.

Відповідно до приписів ч.2 ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі доказів наявних в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.2 ст.60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави.

Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури України покладено обов'язок представляти інтереси в суді у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Як встановлено судом, позивач - Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), зареєстрований у встановленому порядку. Відповідач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 8 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464-ІV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, до правовідносин, що виникли між сторонами, належить застосовувати норми Закону № 1058-ІV.

Законом України «Про внесення змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08 липня 2010 року № 2461-VІ були внесені зміни до підпункту 4 пункту 8 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV, а саме «фізичні особа - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.

Статтею 106 Закону № 1058-ІV передбачено порядок стягнення суми несплачених страхових внесків.

Підпункт 4 пункту 8 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-VІ був виключений, згідно із Законом України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зокрема, відповідно до пункту 4 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Також, відповідно до п.2.1.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим періодом для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону є квартал. Тобто у порушення зазначеної норми, у відповідача виникла заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя.

Як передбачено статтею 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

29.03.2011 відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих страхових внесків, у якому відповідач визначила суми страхових внесків, що підлягали сплаті у 2010 році в сумі 1852,80 грн./а.с.13/.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач частково сплатила суму боргу.

Відповідно до розрахунку суми заборгованості по страховим внескам та єдиному соціальному внеску загальна сума простроченої заборгованості (недоїмки) зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перед управлінням становить 1638,80грн./а.с.6/.

Згідно з частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Так, відповідно до цього, Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя направлено відповідачу вимогу про сплату боргу № Ф-1112 від 29.03.2011, за якою відповідач мала сплатити недоїмку зі страхових внесків в десятиденний строк з дня одержання вимоги /а.с.10/.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зокрема, відповідно до пункту 4 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Також, відповідно до п.2.1.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 11 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

У разі бажання осіб, зазначених в абзаці першому цієї частини, брати участь на добровільних засадах: у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,6 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску;у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,21 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.

У разі бажання зазначених осіб бути застрахованими за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пенсійним, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) єдиний внесок встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.

Згідно ч.3 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до територіального органу Пенсійного фонду (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

29.03.2012 відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, у якому відповідач визначив суми страхових внесків, що підлягали сплаті за 2011 рік в сумі 4010,3грн./а.с.12/.

29.03.2012 управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя направлено на адресу відповідача вимогу № Ф-231 на суму 4010,30грн./а.с.10/.

08.02.2013 відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, у якому відповідач визначив суми страхових внесків, що підлягали сплаті за 2012 рік в сумі 4190,03грн./а.с.12/.

22.04.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя на адресу відповідача направлено розрахунок мінімального страхового внеску за 2013 рік з урахуванням сплачених сум за 2013 рік у сумі 1194,00грн./а.с.14/.

Відповідно до розрахунку суми заборгованості по страховим внескам та єдиному соціальному внеску загальна сума простроченої заборгованості (недоїмки) зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування загальна сума заборгованості (недоїмки) зі сплати єдиного внеску фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 перед управлінням становить 9394,36грн./а.с.6/.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вимоги про сплату боргу в судовому порядку не оскаржувала. На теперішній час відповідач суму боргу не сплатила.

Оскільки відповідач страхові внески та єдиний соціальний внесок у повному обсязі не сплатила, сума заборгованості у розмірі 11033,16 гривень підлягає стягненню на користь позивача.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 11033,16грн. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 1638,80(одна тисяча шістсот тридцять вісім)гривень 80 копійок на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 9394,36(дев'ять тисяч триста дев'яносто чотири)гривень 36 копійок на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 15 липня 2013 року в присутності прокурора.

Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 19 липня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зеленов А. С.