Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2013 р. Справа №805/5827/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: Буряк І.В.
при секретарі: Дзюбі А.М.
за участю представників сторін:
позивача: Саприкіної О.В. (дов.)
відповідача: Гончарової В.А. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас»
до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду
соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення №2 від 03.01.2013
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» (надалі - позивач, ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втирати працездатності про скасування рішення №2 від 03.01.2013, відповідно до якого загальна сума фінансових (штрафних) санкцій, яка була нарахована позивачу, становить 3 574,95 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на безпідставність та необґрунтованість висновків акту перевірки від 18.12.2013, на підставі якого прийняте спірне рішення №2 від 03.01.2013, яке винесено без урахування фактичних обставин справи та в порушення приписів законодавства України.
Ухвалою суду від 26.06.2013 замінено неналежного відповідача - Виконавчу дирекцію Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втирати працездатності на належного відповідача - Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втирати працездатності (надалі - відповідач, Фонд).
Представник позивача в судовому засіданні від 09.07.2013 позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
В запереченнях (вих.№07-19-1478 від 11.06.2013) на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що під час перевірки встановлене порушення порядку витрачання страхових коштів, що призвело до перевитрат коштів Фонду.
У судовому засіданні від 09.07.2013 представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 00174668, місцезнаходження: 83059, м.Донецьк, Будьонівський район).
Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена перевірка надання допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_3 у ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», по закінченню якої було складено відповідний акт перевірки від 18.12.2012.
За наслідками адміністративного оскарження акту перевірки від 18.12.2012, останній залишено без змін.
У ході перевірки було встановлено, що на підприємство для отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з квітня по серпень 2010 року ОСОБА_3 були надані ЛН №295132 за період 14.04.2010-26.04.2010 (первинний, загальне захворювання, закритий як «продовжує хворіти»), ЛН №295624 за період 15.05.2010-27.05.2010 (первинний, загальне захворювання, закритий «Стати до роботи»). За період з 27.04.2010 по 14.05.2010 застрахована особа надала на підприємство довідку Комунальної лікувально-профілактичної установи «Обласна клінічна лікарня профзахворювань», яка була оплачена відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100
У листках непрацездатності є відмітки комісії із соціального страхування про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% середньої заробітної плати: по ЛН №295132 за 9 днів всього, по ЛН №295624 за 8 днів всього.
ОСОБА_3 нараховано допомогу за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за ЛН №295132 за 6 робочих днів у сумі 2 889,48 грн., яка увійшла до фонду оплати праці за квітень 2010 року, за ЛН №295624 за 5 робочих днів у сумі 2 383,30 грн., яка увійшла до фонду оплати праці за травень 2010 року.
Перевіркою правильності призначення допомоги встановлено, що ЛН №295132 закритий 26 квітня 2010 року як «продовжує хворіти». З 27.04.2010 по 14.05.2010 ОСОБА_3 проходив обстеження у КЛПУ «Обласна клінічна лікарня профзахворювань» для уточнення характеру наявної патології в зв'язку з умовами праці, про що було видано довідку №338 від 14.05.2010. У довідці вказано, що захворювання визнане професійним і надані рекомендації продовжити лікування за місцем проживання. З 15 травня 2010 року ОСОБА_3 ЦМКЛ №9 було видано ЛН по даному захворюванню, КЛП установою «Обласна клінічна лікарня профзахворювань» на підприємство було направлено повідомлення №861/793 від 12.05.2010 про професійне захворювання за формою П-3 (вхідний №109 від 25.05.2010), згідно з яким ХОЗЛ (хронічний бронхіт) визнано професійним захворюванням з 12.05.2010. В порушення ч.1 ст.35 Закону №2240-Ш допомога по тимчасовій непрацездатності необґрунтовано оплачена за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Порушено порядок використання коштів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі - 2 383,30 грн.
Допомога по тимчасовій непрацездатності за ЛН №295132 перерахована застрахованій особі разом із заробітною платою за квітень платіжними дорученнями №6504 від 28.05.2010 (8 415,83 грн.), №6528 від 28.05.2010 ( 8 415,84 грн.) на особистий картковий рахунок у ПАТ ПУМБ ДФ. Допомога по тимчасовій непрацездатності за ЛН №295624 перерахована застрахованій особі разом із заробітною платою за травень платіжними дорученнями №7749 від 25.06.2010 (1 906,64 грн. та 8 689,08 грн.), №7782 від 25.06.2010 (1 906,64 грн. та 8 689,08 грн.) на особистий картковий рахунок у ПАТ «ПУМБ» ДФ.
Відповідно до результатів перевірки встановлено порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі 2 383,30 грн.
На підставі акту перевірки від 18.12.2012 було винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №2 від 03.01.2013, відповідно до якого загальна сума фінансових (штрафних) санкцій становить 3 574,95 грн., у тому числі сума неправомірно витрачених страхових коштів за період до 01.01.2011 становить 2 383,30 грн. та штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період до 01.01.2011 становить 1 191,65 грн.
За наслідками адміністративного оскарження рішення від 03.01.2013, останне залишено без змін.
Відповідно до ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 №2240 (надалі - Закон №2240) визначені основні правові засади, економічний механізм та організаційна структура загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Дія цього Закону поширюється на осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, та осіб, що забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
За приписами ч.2 ст.3 Закону №2240 завданнями страхування від нещасного випадку є встановлення гарантій щодо захисту прав громадян на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг у разі тимчасової непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, смерті громадянина або члена його сім'ї.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №2240, право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Частиною 1 статті 9 цього Закону визначено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів та є страховиком.
Пунктом 3 частини 1 статті 28 цього Закону страховику надане право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Згідно до п.1 ч.1 ст.19 Закону №2240, джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених законом.
За приписами п.1 ст.20 Закону №2240 кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.
Статтею 34 Закону №2240, визначені види матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, одним з видів матеріального забезпечення яка надається є допомога по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.35 Закону №2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Згідно до ч.2 ст.35 Закону №2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону №2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Тобто, наявність вказаного листа неправцездатності є єдиною умовою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст.50 Закону України №2240 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві.
У абзаці 2 ч.3 ст.50 Закону України №2240 зазначено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Згідно з постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25 "Про затвердження Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за N 636/15327 (в редакції чинній на момент видачі листа непрацездатності), комісія (уповноважений) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства), створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство), що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання.
Відповідно до розділу 3 вказаного Положення «Права і обов'язки комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства» комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право:
- отримувати від роботодавця відомості щодо заробітної плати застрахованих осіб, суми сплачених з неї страхових внесків, наявності та руху путівок, одержаних від робочих органів відділень Фонду, та проведених перерахувань на рахунок Фонду сум часткової сплати вартості путівок;
- отримувати від органів Фонду безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
- звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства;
- перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності;
- звертатися до робочих органів відділень Фонду у разі спору між комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та роботодавцем з питань матеріального забезпечення та надання соціальних послуг застрахованим особам підприємства, а також у випадку невиконання роботодавцем рішень комісії (уповноваженого);
- вносити до робочих органів відділень Фонду пропозиції по організації та удосконаленню роботи по соціальному страхуванню на підприємствах.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана:
- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг;
- приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг;
- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;
- вживати заходів по своєчасному наданню на підприємстві застрахованим особам матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
- брати участь у перевірках, що здійснюються на підприємстві робочими органами відділень Фонду з питань правильності нарахування та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати контролюючим органам необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;
- здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань сплати страхових внесків, надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, використання страхових коштів.
Проаналізувавши норми вказаного Положення, суд робить висновок, дана комісія зобов'язана встановити фактичну наявність листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг та підставу їх видачі, а саме наявність захворювання у особи.
Натомість до зобов'язань комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства не входить зобов'язання перевіряти медичну карту працівника, на правильність визначення діагноза лікаря та причини захворювання.
Як встановлено судом та зазначається позивачем, у Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» не було обґрунтованих підстав повертати відповідачу допомогу по тимчасовій непрацездатності, яка була виплачена Фондом ОСОБА_3
Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що позивач при пред'явленні листа непрацездатності №295624 для оплати в Фонд соціального страхування з тимчасової втирати працездатності діяв правомірно та на підставі діючого законодавства.
Також, суд зазначає, що встановлене порушення порядку витрачання страхових коштів, що призвело до перевитрат коштів Фонду, відбулось не з вини позивача і, як наслідок, відповідач неправомірно застосував до нього штрафні санкції у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг.
Таким чином, у відповідача не було законних обґрунтованих підстав для винесення оскаржуваного рішення про нарахування штрафних санкцій, відповідно до якого загальна сума фінансових (штрафних) санкцій, пред'явлених позивачу, становить 3 574,95 грн., у тому числі сума неправомірно витрачених страхових коштів за період до 01.01.2011 становить 2 383,30 грн. та штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період до 01.01.2011 становить 1 191,65 грн.
16.01.2013 ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» отримало лист №59 від 14.01.2013 головного лікаря Центральної міської клінічної лікарні №9 з проханням повернути листок непрацездатності №295624 від 15.05.2010 на хворого ОСОБА_3 для внесення виправлень, оскільки при шифруванні підстав захворювання була допущена помилка.
23.01.2013 головним лікарем Центральної міської клінічної лікарні №9 було повернуто листок непрацездатності №295624 з внесеними виправленнями, а саме «загальне захворювання» було виправлено на «професійне захворювання».
На підставі внесених виправлень, позивачем, відповідно платіжного доручення №1131 та наданому листу від 11.02.2013 №10-650, було повернуто відповідачу допомогу по тимчасовій непрацездатності, яка була виплачена Фондом ОСОБА_3 в розмірі 2 383,30 грн., згідно листка непрацездатності №295624 за період 15.05.2010-27.05.2010 (первинний, загальне захворювання, закритий «Стати до роботи»).
Вказаний факт не спростовується представником відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втирати працездатності про скасування рішення №2 від 03.01.2013 підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №2 від 03.01.2013, відповідно до якого Публічному акціонерному товариству «Шахтоуправління «Донбас» нараховано фінансові (штрафні) санкції в розмірі 3 574,95 грн.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (ЄДРПОУ 00174668, місцезнаходження: 83059, м.Донецьк, Будьонівський район) 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 (сімдесят) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 9 липня 2013 року, повний текст буде виготовлено 15 липня 2013 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.