ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 липня 2013 року 09:46 № 826/6709/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Грімальді»простягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі 5100,00 грн.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Грімальді» про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі 5100,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості перед державним бюджетом зі сплати штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 5100,00 гривень, які самостійно в добровільному порядку не були сплачені відповідачем.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. На обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що ТОВ «Грімальді» не виконано приписи щодо усунення порушень законодавства, в установлений чинним законодавством строк, не оскаржено та не скасовано, а штраф у добровільному порядку не сплачений.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Заяв про розгляд справи без його участі, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. На спростування позовних вимог відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позовних вимог з огляду на те, що з оскаржуваної постанови неможливо зрозуміти, яка саме проводилась перевірка планова чи позапланова, оскільки жодних повідомлень про проведення перевірки відповідач не отримував, що унеможливило реалізувати право відповідача надати пояснення з приводу вказаного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Перевірка проводилась у відсутності керівника, та за відсутності інспектора з нагляду в галузі теплопостачання. Відповідач вважає, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням норм чинного законодавства, а відтак є необґрунтованою, незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про теплопостачання» та акта від 23.03.2011 р. № 01/11-67-141 проведена позапланова перевірка ТОВ «Грімальді» на предмет виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду було винесено Припис від 27.12.2011 р. № 01/11-68-405.
Зазначений припис надіслано ТОВ «Грімальді» та отримано його уповноваженою особою 10.01.2012 р., про що свідчать опис вкладення у цінний лист, фіскальний чек від 27.12.2012 р. № 5522 та повідомлення про вручення поштового відправлення
На підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про теплопостачання» та акта від 23.03.2011 р. № 01/11-67-141 проведена позапланова перевірка ТОВ «Грімальді» на предмет виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду було винесено Припис від 20.04.2012 р № 01/11-67-0/2.
Зазначений припис надіслано ТОВ «Грімальді» та отримано його уповноваженою особою 27.04.2012 р., що підтверджується листом позивача від 20.04.2012 р., фіскальним чеком від 20.04.2012 р. № 6928, повідомленням про вручення поштового відправлення.
У період з 04.10.2012 р. по 05.10.2012 р. на об'єкті ТОВ «Грімальді» (торгово-розважальний комплекс «Єсеніно») Криворізьким відділенням Інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області було проведено позаплановий захід з перевірки виконання вимог Приписів від 27.12.2011 р. № 01/11-68-405 та від 20.04.2012 р. № 01/11-67-012.
За результатами перевірки було зафіксовано факт ухилення ТОВ «Грімальді» від виконання вимог пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6 Припису від 27.12.2011 р. № 01/11-68-405 та пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 Припису від 20.04.2012 р. № 01/11-67-012, про що було складено акт перевірки (протокол) від 05.10.2012 р. № 01/11-67-069/13 та протокол від 05.10.2012 р. № 01/11-67-069. Зазначені Акт перевірки та протокол були надіслані відповідачу та отримані уповноваженою ним особою 09.10.2012 р., про що свідчать лист позивача від 05.10.2012 р. № 47/713, реєстром № 2 відправлення цінної кореспонденції за 05.10.2012 р., фіскальний чек від 05.10.2012 р. № 2211, повідомлення про вручення поштового відправлення.
Старшим державним інспектором - Начальником Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпропетровській області Роменським І.І. винесено постанову від 15.10.2012 р. № 01/11-44-099 про накладення на ТОВ «Грімальді» штрафу в розмірі 5100,00 гривень. Постанова була надіслана відповідачу та отримана уповноваженою ним особою 19.10.2012 р., про що свідчать лист позивача від 15.10.2012 р. № 47/734, реєстр відправленої кореспонденції за 15.10.2012 р., фіскальний чек від 15.10.2012 р. № 2544 та повідомлення про вручення поштового відправлення.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно п. 2.3 Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.02.2007 р. № 121, одним із напрямів діяльності НЕК «Укренерго» є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 р. №422 здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Відповідно Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (пункт 1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).
Згідно пункту 3 Додатку 1 до Положення про Відокремлений підрозділ Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», а також пункту 1.3 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області дана Інспекція є структурним підрозділом, без прав юридичної особи, Держенергонагляду у Дніпровському регіоні.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що право звернення до суду з позовом про стягнення штрафу від імені відокремленого структурного підрозділу належить Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Положеннями ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що державні інспектори з енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Частина четверта статті 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлює, Споживач енергії несе відповідальність за шкоду, заподіяну енергопостачальнику внаслідок невідповідності технічного стану електроустановок споживача та/або схеми живлення споживача вимогам нормативно-технічних документів, згідно з умовами договору.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкти господарювання несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.
На виконання статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та статті 31 Закону України «Про теплопостачання» Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі- Положення). Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання енергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства у сфері електронерегетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Пунктом 2 Положення №1312 встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи, технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж і споживання енергії; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до пункту 3 Положення №1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
У пункті 5 Положення №1312 зазначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці другому та абзаці третьому пункту 2 цього Положення.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункт 8 Положення №1312).
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.
Суд враховує рішення Окружного адміністративного суду м Києва від 20.12.2012 р. у справі № 2а-15032/12/2670 за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Грімальді» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпропетровській області Криворізьке відділення та старшого державного інспектора, начальника Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпропетровській області Роменського І.І. про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за порушення в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №01/11-44-99 від 15 жовтня 2012 року, яким відповідачу відмовлено у задоволенні позову.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі № 2а-15032/12/2670, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що про час та місце проведення перевірки його не було повідомлено, а сам захід проводився у відсутності уповноваженої особи відповідача, оскільки даний факт досліджувався Окружним адміністративним судом м. Києва у справі № 2а-15032/12/2670, а відтак, протиправність проведення заходу перевірки не була встановлена.
Крім того, суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що йому не надіслано акт перевірки, оскільки в матеріалах справи містяться докази про відправлення останнього позивачем та його отримання уповноваженою особою відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Грімальді» винесено постанову від 15.10.2012 р. № 01/11-44-099 про накладення штрафу за правопорушення у сфері законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100,00 гривень, який самостійно відповідачем в добровільному порядку не був сплачений.
Доказів на спростування вчиненого правопорушення чи пояснень з цього приводу відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що ТОВ «Грімальді» не надано суду доказів сплати суми штрафу у добровільному порядку або ж доказів оскарження постанови про накладення штрафу 15.10.2012 р. № 01/11-44-099 у судовому порядку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі 5100,00 грн., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач довів обставини, якими обґрунтовується позов, а відтак суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Грімальді» (вул. О.Гончара, буд. 41, 6 поверх, м. Київ, 01034, код ЄДРПОУ 32829507) 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок штрафу до Державного бюджету України на п/р 31119106700008 в ГУ ДКСУ в м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26077939, одержувач - ГУ ДКСУ у м Києві, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук