КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2013 року Справа № 811/1753/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Галушко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Креатив" до дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання неправомірними та скасування акту та розрахунку, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Креатив" (надалі - ПрАТ "Креатив"), від імені якого діє представник Усатенко В'ячеслав Юрійович, звернулося до суду з позовом до ДП "Дніпропетровський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання неправомірними та скасування акту та розрахунку.
Позов мотивовано тим, що 21.03.13 працівниками пересувного пункту габаритно-вагового контролю філії "Дніпропетровська дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Дніпропетровський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на автомобільній дорозі загального користування М-04 "Знам'янка-Луганськ-Ізварине" було зупинено та направлено на проходження габаритно-вагового контролю транспортний засіб марки КАМАЗ модель 53215 053 15, д/н ВА 2861 АР з причепом марки СЗАП 8557-02, д/н ВА 1413 ХТ, які належать ПрАТ "Креатив". За результатами зважування працівниками пункту габаритно-вагового контролю складено довідку від 21.03.13, якою встановлено, що повна маса транспортного засобу на 300 кг перевищувала нормативну. У зв'язку з цим відповідачем складено акт №68 від 21.03.13 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №68 від 21.03.13, яким ПрАТ "Креатив" визначено суму плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 194,94 євро. Стверджуючи, що відповідач не мав права застосовувати для здійснення габаритно-вагового контролю пересувні автомобільні ваги "CHEKLODE FREEWEIGH", оскільки не надав свідоцтво про їх державну метрологічну атестацію, а також документ про їх повірку щодо зважування в русі, а розрахунок плати за проїзд №68 від 21.03.13 є недійсним, оскільки підписаний неналежною особою, позивач просить суд визнати неправомірними та скасувати акт №68 від 21.03.13 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд №68 від 21.03.13 до цього акту.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, стверджуючи про правомірність складання спірного акту №68 від 21.03.13 та розрахунку плати за проїзд №68 від 21.03.13 до цього акту та заперечуючи порушення прав позивача при здійсненні габаритно-вагового контролю належного йому транспортного засобу.
Вирішуючи даний спір, суд установив, що він не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1, 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням, наведеним у пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
При цьому, обов'язковою ознакою рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, як предмета адміністративного спору, є прямий (безпосередній) вплив рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на правовий статус фізичної чи юридичної особи, тобто обмеження її прав, свобод, покладення на неї обов'язків.
Рішеннями суб'єкта владних повноважень, які у контексті положень КАС України можуть бути оскаржені до суду, необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.
За усталеними в теорії права підходами до класифікації правових актів нормативно-правовий акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до правових актів індивідуальної дії, то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, оспорювані позивачем у даній справі акт №68 від 21.03.13 та розрахунок плати за проїзд №68 від 21.03.13, щодо яких подано даний позов, складені відповідачем у ході здійснення габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу під час проїзду автомобільними дорогами загального користування.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. (надалі - Порядок №879).
За визначенням, наведеним у пп.3 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з п. 3 Порядку №879 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється уповноваженими Укравтодором дорожніми підприємствами та організаціями разом з відповідними підрозділами МВС.
Як передбачено пунктом 21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Згідно з пунктами 26, 28 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 19 Порядку №879 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) регламент проведення вимірювання і зважування та технічні параметри вимірювального і зважувального обладнання визначаються Укравтодором згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Наказом Державної служби автомобільних доріг України, Міністерства внутрішніх справ України 07.05.08 №219/198, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.09.08 за №800/15491, затверджено Технічний регламент здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування. (надалі - Технічний регламент).
Відповідно до пунктів 3.12, 3.14, 3.15 Технічного регламенту, оператор пересувного пункту за результатами вагового та/або габаритного контролю складає довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1). Довідка складається у двох примірниках і підписується начальником та оператором. Один примірник довідки залишається на пересувному пункті як документ звітності, другий примірник передається водію транспортного засобу.
Якщо за результатами габаритно-вагового контролю встановлено, що параметри транспортного засобу перевищують нормативно допустимі параметри (пункт 22.5 Правил дорожнього руху) більш ніж на 2 %, транспортний засіб є великоваговим та/або великогабаритним. У цьому разі на підставі довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю начальник пересувного пункту складає акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (додаток 2) та/або акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів (додаток 3). Акти складаються у двох примірниках і підписуються начальником та оператором пересувного пункту габаритно-вагового контролю, а також водієм транспортного засобу, параметри якого перевищують нормативно допустимі. У разі відмови водія від підписання акта, про це зазначається в акті. Один примірник акта (актів) залишається на пересувному пункті як документ звітності, другий примірник передається водію транспортного засобу.
Відповідно до пунктів 3.16, 3.17 Технічного регламенту начальник пересувного пункту відповідно до формули розрахунку (пункт 30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю) та Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 27 червня 2007 року №879, визначає суму плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Водій великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вносить в установленому законодавством порядку плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування, після чого йому співробітники підрозділу Державтоінспекції МВС України видають дозвіл на рух.
Згідно з пунктом 41 Порядку №879 дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що актом філії "Дніпропетровська дорожньо-експлуатаційна дільниця" дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" №68 від 21.03.13, складеним за формою додатка 2 до Технічного регламенту, зафіксовано результати здійснення габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу та перевищення ним нормативних вагових параметрів. (а.с. 12) Розрахунком №68 від 21.03.12 до вказаного акту, складеним у довільній формі, обраховано суму плати за проїзд цього великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування у розмірі 194, 94 євро. (а.с. 11). Доказів сплати позивачем цієї суми сторонами суду не надано.
Дослідженням змісту цих документів встановлено, що викладені у них відомості та висновки носять інформативний характер, не встановлюють для позивача будь-яких обов'язків та не передбачають відповідальності за їх невиконання.
Доказів того, що позивачеві був заборонений рух транспортного засобу, щодо якого складений акт №68 від 21.03.13, до внесення плати, обрахованої розрахунком №68 від 21.03.13, або його автомобіль був затриманий працівниками ДАІ у порядку, передбаченому пунктом 22 Порядку №879, позивачем суду не надано.
Як установлено судом, приводом для звернення позивача до суду з даним позовом про визнання неправомірними та скасування спірних акту та розрахунку стало отримання ним листа-претензії ПАТ ДАК "Автомобільні дороги України" №3/12-10/1086 від 25.04.13 з пропозицією погасити заборгованість відповідно до розрахунку від 21.03.13 №68. (а.с. 10).
У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що у зв'язку з несплатою позивачем у добровільному порядку суми плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортного засобу, вагові параметри якого перевищували нормативні, органи Укравтодору вправі ініціювати звернення до суду з позовом до ПрАТ "Креатив" про стягнення цієї плати до Державного дорожнього фонду України, який створений у складі Державного бюджету України.
Виходячи з законодавчо встановленої процедури складання акту про перевищення транспортним засобом нормативних параметрів, його правової суті як документу, який фіксує факт проведення на пересувному пункті габаритно-вагового контролю транспортного засобу та його результати, суд вважає, що оскаржені у даній справі акт №68 від 21.03.13 та складений до нього розрахунок плати за проїзд не створюють та не припиняють прав чи обов'язків позивача, жодних управлінських висновків не містять, вчинити будь-які обов'язкові дії вони не приписують, а отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом публічно-правового спору.
А тому вказані документи не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України та не можуть оспорюватися в адміністративному суді. Такі документи підлягають оцінці судом під час вирішення спорів, що виникають внаслідок здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема, щодо оскарження дії або бездіяльності учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю, стягнення з перевізника суми плату за проїзд до бюджету.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Вбачається, що за подання даного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 115 грн., про що свідчить платіжне доручення №4148 від 21.05.13 (а.с. 8).
Частиною 2 статті 87 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду зокрема в разі закриття провадження у справі.
Частиною 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 157, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Креатив" до дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання неправомірними та скасування акту та розрахунку.
Повернути приватному акціонерному товариству "Креатив" (ідентифікаційний код 31146251) суму судового збору у розмірі 115 грн. (сто п'ятнадцять гривень), перераховану платіжним дорученням №4148 від 21.05.13 через філію в м. Кіровограді ПАТ "Укрексімбанк" до державного бюджету на банківські реквізити: отримувач коштів - УДКСУ у м. Кіровограді, код отримувача - 38037409, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, код банку отримувача (МФО) - 823016.
Повернення судового збору здійснити відповідно до виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.11 №845, після набрання даною ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш