УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2013 р.Справа № 818/1813/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Калитки О. М. , Калиновського В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства «Сумський авторемонтний завод» на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.04.2013р. по справі № 818/1813/13-а
за позовом публічного акціонерного товариства «Сумський авторемонтний завод»
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, публічне акціонерне товариство «Сумський авторемонтний завод», звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007871502/62443 від 05.12.2012 р. про збільшення грошових зобов'язань з орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності за основним платежем на суму 156 910,59 грн. і застосування штрафних санкцій у сумі 78455,30 грн.
В обгрунутування заявлених вимог позивач посилався на положення статті 21 Закону України «Про оренду землі», згідно з яким орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Позивач вказав, що у разі зміни чинного законодавства щодо розміру та порядку сплати орендної плати, необхідною передумовою Виходячи з вказаного, позивач просив вимоги задовольнити.
Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Сумах Державної податкової служби України, проти позову заперечувала та вказала, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.04.2013 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Сумський авторемонтний завод» до Державної податкової інспекції у м. Сумах Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007871502/62443 від 05.12.2012 р.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. При цьому, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та зазначає, що зобов'язання сплати орендної плати в розмірі, передбаченому нормами Податкового кодексу України, має настати лише після внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Відповідач не скористався правом подання письмових заперечень на апеляційну скаргу.
На підставі ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що 22.11.2012 р. працівниками ДПІ у м. Сумах Державної податкової служби України була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «Сумський авторемонтний завод» з питання дотримання вимог податкового законодавства за квітень-жовтень 2012 року.
За результатами перевірки був складений акт № 3902/152/05422065 від 22.11.2012 р. (а.с. 6-8). На думку податкового органу, в ході перевірки встановлено порушення позивачем п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за квітень-жовтень 2012 року на суму 156910,59 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Сумах Державної податкової служби України прийняла податкове повідомлення-рішення № 0007871502/62443 від 05.12.2012 р. (а.с. 9), яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в сумі 156910,59 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 78455,30 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, проте скарга позивача була залишена без задоволення.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із законності дій відповідача щодо прийняття податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, між ПАТ «Сумський авторемонтний завод» та Сумською міською радою був укладений договір № 253 від 05.11.1998 р. на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) загальною площею 6,2312 га (а.с. 13-14).
Позивач у податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік узгодив податкове зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по пр. Курському, 26
Протягом 2000-2006 років орендодавець земельних ділянок державної та комунальної власності - Сумська міська рада, рішеннями сесії Сумської міської ради № 1627-МР від 22.02.2006 (а.с. 16), № 779-МР від 28.09.2011 (а.с. 15) вилучав у позивача частини земельних ділянок по проспекту Курському, 26.
Питання щодо оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, регулюються розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі статтею 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити чинному на час укладення договору законодавству.
Згідно з ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Таким чином, з 01 січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Колегія суддів зазначає, що хоча розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом з тим, орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства. Сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю (ст. 9 Податкового кодексу України) не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання. Таким чином, колегія суддів вважає необґрунтованими посилання апелянта на те, що зобов'язання сплати позивачем орендної плати в розмірі, передбаченому нормами Податкового кодексу України, має настати лише після внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 18.04.2013 р. у даній справі відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Сумський авторемонтний завод» залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.04.2013р. по справі № 818/1813/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Калитка О. М. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.