Справа № 484/2554/13-а року
Провадження № 2-а/484/137/13 року
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.07.2013 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі: судді - Сотської С.О.
при секретарі - Биковій О.П.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до виконавчого комітету Первомайської міської Ради про визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Первомайської міської ради та про зобов"язання привести дорожнє покриття у відповідність до Державного стандарту України,-
В С Т А Н О В И В :
В травні 2013 року позивачі звернулися до суду з позовом до виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області (надалі - виконком міської ради), в якому просили визнати протиправною бездіяльність виконкому та про зобов"язання привести дорожнє покриття вулиць Чернецького, Воровського та Урицького у відповідність до Державних стандартів України.
Позов обгрунтували тим, що вони є жителями міста Первомайська, в дорожньому господарстві якого склалася ситуація, що унеможливлює нормальний дорожній рух в місті.
Таке становище загрожує безпеці, життю людей, які пересуваються вулицями міста, та призводить до псування належних їм транспортних засоьів.
Зокрема, в неналежному експлуатаційному стані знаходиться дорожнє покриття проїздної частини вулиці Чернецького, біля будинків № 3, 87,91, 95,149: вулиці Воровського, біля будинків 93,90,110, магазинів "Ольвія", Тендем", дорожнє покриття вулиці Урицького, біля будинків 80, 83, 113, 118, 133, 143, 167, 16-18.
Виконком міської ради не забезпечує безпечні та зручні умови руху пішоходів та автомобільного транспорту, дороги не утримують за встановленими для них будівельними нормами та державними стандартами, а ремонт їх не проводиться вчасно.
Вважають, що виконком міської ради, на якого згідно ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" покладено обов"язок по управлінню об"єктами транспорту, не виконує обов"язки щодо утримання вулиць і доріг в місті, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Посилаючись на зазначені обставини, просили про задоволення позову.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2, ОСОБА_4 та представник позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_3 підтримали позовні вимоги.
Позивач ОСОБА_6. подав заяву про залишення позову без розгляду.
Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на його безпідставність та необгрунтованість.
Зазначає, що рішенням Первомайської міської ради від 25.12.2012 року "Про бюджет міста Первомайська на 2013 рік" передбачені кошти на здійснення поточного ремонту доріг на суму 702,7 тис. грн, на здійснення робіт по грейдеруванню вулиць на 99,9 тис. грн.
Рішенням виконавчого комітету міської ради від 12.04.2013 року № 144 затверджений перелік доріг комунальної власності, поточний ремонт яких буде виконуватися у 2013 році за рахунок місцевого бюджету в межаж затверджених лімітів. До зазначеного переліку увійшли ділянки доріг на 29 вулицях міста та під"їздів до трьох залізничних переїздів.
За рахунок коштів спеціального фонду обласного бюджету передбачено здійснити капітальни ремонт вулиць Корабельної, Коротченко, Достоєвського, Космонавтів, Революції.
На даний час проводиться ремонт дорожнього покриття та вулиць А.Чернецького та Урицького.
Дослідивши обставини справи, вислухавши пояснення позивачів, відповідача, свідків, перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд дійшов до наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.
Під бездіяльністю, орієнтуючись на загальні норми права, слід розуміти певну форму поведінки особи, пов"язану з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї обов"язків згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 18.09.1991 року № 1562-ХІІ "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" в міських бюджетах щорічно передбачаються
видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг, для чого у складі бюджету створюється територіальний бюджетний фонд.
Дохідна частина дорожнього фонду формується за рахунок:
а) збору за першу реєстрацію транспортного засобу. Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до надходжень спеціального фонду міського бюджету у розмірі 50%;
б) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності в частині торгівельної діяльності нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних, малогабаритних і пересувних автозаправних станціях, заправних пунктах. Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до надходжень спеціального фонду міського бюджету в розмірі 100%;
в) частини коштів Державного дорожнього фонду Украхни відповідно до порядку, розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України згідно із законами, тобто субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. Порядок використання затверджується щорічно Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту "г" , підпункту 1.2.1 пункту 1.2 розділу І "Порядку проведення ремонту та утримання об"єктів благоустрою населених пунктів" затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 року № 154 до об"єкту благоустрою населених пунктів належать вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішоходні та велосипедні доріжки, майданчики для паркування транспортних засобів.
Рішенням Первомайської міської ради від 25.12.2012 року № 12 "Про бюджет міста Первомайська на 2013 рік" передбачено кошти на здійснення поточного ремонту доріг на суму 702,2 тис. грн., на здійснення робіт по грейдеруванню вулиць на суму 99,9 тис. грн.
Виконавчим комітетом міської ради від 12.04.2013 року № 144 затверджено прелік доріг комунальної власності, поточний ремонт яких буде виконуватися в 2013 році за рахунок місцевого бюджету в межах затверджених лімітів.
Як вбачається із додатку до рішення виконавчого комітету до зазначеного переліку першочергового виконання поточного ремонту увійшли ділянки доріг по 29 вулицях міста та під"їзд до трьох залізничних переїздів.
В 2013 році вже виконані ремонти доріг на загальну суму 366,417 тис. грн.
Згідно з розпорядженням голови Миколаївської облдержадміністрації від 25.01.2013 року № 22-р та 18.03.2013 року № 66-р, та від 30.04.2013 року № 129-р за рахунок коштів спеціального фоонду обласного бюджету в сумі 2750,0 тис. грн. передбачено здійснити капітальний ремонт по вулицях Корабельній, Достоєвського, Коротченко, Гвардійська, Революції, фактичним обсягом робіт 9737,1 м.кв.; за рахунок субвенції з обласного бюджету на суму 885,5 тис. грн. передбачено здійснити капітальний та поточний ремонт дорожнього покриття вулиць А. Чернецького фактичним обсягом робіт 2799 м.кв.
За рахунок коштів субвенції з державного бюджету на суму 2008,3 тис. грн. передбачено здійснити ремонтні роботи дорожнього покриття на двох ділянках вулиці Урицького та на ділянці по вулиці Гвардійській фактичним обсягом робіт 4676,5 м.кв.
В квітні 2013 року оголошено тендер на проведення торгів згідно чинного законодавства про державну закупівлю послуг по об"єктах ремонту дорожнього покриття вулиці А.Чернецького (від будинку 8/3 до будинку 97) вулиці Урицького (від будинку 72 до будинку 86, та від містка до вулиці 40 років жовтня).
19.06.2013 року управлінням ЖКХ Первомайської міської ради отримано від інспекції ДАБК у Миколаївській області декларацію про початок виконання будівельних робіт на об"єктах вулиці Урицького (від будинку № 8 до будинку № 32), вулиці А.Чернецького (від будинку 52 до будинку 75).
Як повідомив свідок ОСОБА_7 (головний спеціаліст по капітальному будівництву та технічному нагляду сектору енергетики управління ЖКХ міської ради) в судовому засіданні, ремонтні роботи по вулиці А.Чернецького та Урицького вже розпочалися. Першочерговість включення тієї чи іншої вулиці, проїзду дороги в план ремонту здійснюється на підставі технічних оглядів та обстежень. З цієї причини, вулиця Воровського не була включена в перелік об"єктів які потребують ремонту дорожнього покриття на підставі результатів обстежень.
З пояснень свідка ОСОБА_8(головний спеціаліст відділу фінансів виробничої сфери фінансового управління міської ради) в судовому засіданні встановлено, що виконком має право розпоряджатися коштами на ремонт доріг тільки в сумі, яка виділена в бюджеті і затверджена сесією міської ради та субвенціями які надійшли з обласного та державного бюджетів.
Аналізуючи надані докази відповідачем, суд дійшов висновку, що останній виконує покладені на нього обов"язки по ремонту доріг в місті Первомайську згідно виділених коштів та переліку доріг, що підлягають ремонту, які затверджені першочергово виконкомом міської ради та розпорядженням голови Миколаївської обласної ради.
За таких обставин доводи суб"єкта владних повноважень, щодо бездіяльності виконавчого комітету міської ради по виконанню робіт, пов"язаних з ремонтом дорожнього покриття вулиць А.Чернецького, Урицького та Воровського позивачем не спростовані, а тому позовні вимоги є безпідставними, і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 6-11,159-164 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до виконавчого комітету Первомайської міської Ради про визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Первомайської міської ради та про зобов"язання привести дорожнє покриття вулиць А.Чернецького, Урицького та Воровського у відповідність до Державного стандарту України - відмовити.
Постанова може бути оскаржена всіма учасниками процесу до апеляційного адміністративного суду Одеської області на протязі 10 днів з моменту її проголошення.
СУДДЯ: -підпис-
Копія вірна: Постанова не вступила в законну силу
Суддя Первомайського міськрайонного суду
Миколаївської області С.О. Сотська