Постанова № 32488292, 11.07.2013, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
11.07.2013
Номер справи
236/1632/13-а
Номер документу
32488292
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/1632/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.07.2013 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Саржевської І.В.

при секретарі Олійник С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красний Лиман Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

14.06.2013року позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У судовому засіданні позивач підтримала свої позовни вимоги та просить задовольнити позов.

Представник відповідача позов не визнала, просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного:

як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач згідно свідоцтва про народження є матір*ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв*язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 28.11.2011р до досягнення дитини трирічного віку та отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130грн щомісяця, виплату якої здійснює управління, що підтверджується довідкою відповідача.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мержі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008р - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-У1 "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі -Закон № 107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992р № 2811-ХП "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" (далі - Закон № 2811 -ХП), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов*язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001р № 2240-Ш (далі -Закон № 2240-Ш), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХП встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідно до статті 43 Закону № 2240-Ш допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу П Закону № 107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХЛ та Закону № 2240-Ш. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХП його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-Ш було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-У1, в тому числі й пункту 25 розділу П Закону № 107-У1 щодо виключення статтей 40-44 Закону № 22-40-Ш.

Пунктом 2 розділу Ш Закону № 107-У1 було передбачено, що розділ П цього Закону діє до 31 грудня 2008року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп\2008 відновили свою дію вишезазначені положення Закону № 2240-Ш, а з 1січня 2009року - статті 13,15 Закону №2811-ХП.

Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011, 2012, 2013 роки інший, ніж у Законах № 2811-ХП та № 2240-Ш розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р регулюються Законами № 2811-ХП та № 2240-Ш, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001р в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р у відповідача виник обов*язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-ХП та 2240-Ш.

Така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012року.

Оскільки у справі, спір виник щодо виплати допомоги на сина ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, особі яка застрахована у системі соціального загальнообов*язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюється норми спеціального Закону ( яким є Закон № 2240-Ш ), відповідно до статті 43 Закону № 2240-Ш допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 99 КАС України передбачено строк звернення до адміністративного суду. Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на вищезазначене суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на допомогу з 14.12.2012року до дати досягнення сином трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат, але не більш ніж на період дії статті 43 Закону № 2240-Ш.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 99, 159, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень ст. 43 Закону № 2240-Ш у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з 01.12.2011року до досягнення дитиною трирічного віку, задовольнити частвоко.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14.12.2012року до дати досягнення її сином трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат, але не більш ніж за період дії ст. 43 Закону № 2240-III «Про общеобов*язкове державне соціальне страхування в зв*язку з тимчасовою втратою працездатності..."

Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолиманської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст. 43 Закону України№ 2240-III «Про общеобов*язкове державне соціальне страхування в зв*язку з тимчасовою втратою працездатності..." у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.12.2012року до досягнення її сином трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат, але не більше ніж на період дії статті 43 Закону України№ 2240-III.

Постанова набирає законної дії через десять днів після її проголошення, може бути оскаржена до Донецького Апеляційного Адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

Головуючий суддя: