ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" липня 2013 р. Справа № 918/919/13
Суддя Романюк Р.В. розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія"
до Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС"
про визнання процедури закупівлі недійсною
В засіданні приймали участь представники:
від позивача: Руденко Є.В. (довіреність № 144/13 від 03.07.2013 року).
від відповідача: Кухарьов А.А. (довіреність № 642 від 04.04.2013 року).
від відповідача: Мензул О.П. (довіреність № 001/6956 від 09.07.2013 року).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом до Державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" про визнання недійсною проведену Державним підприємством Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" процедуру із закупівлі послуг за темою: послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1, 2), за процедурою: попередня кваліфікація (Інформаційний бюлетень "Вісник державних закупівель" № 16 (759) від 25.02.2013 року, оголошення № 067874).
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 17.06.2013 року порушено провадження у справі № 918/919/13 та призначено справу до розгляду на 10.07.2013 року.
Ухвалою суду від 17.06.2013 року задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" про забезпечення позову, вжито заходи до забезпечення позову шляхом заборони відповідачу - Державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" вчиняти дії щодо закупівлі послуг (послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1, 2) з учасником-переможцем ТОВ "Unix CZ s.r.o" (Чехія), оголошення про проведення торгів опубліковано в Інформаційному бюлетні "Вісник державних закупівель" № 16 (759) від 25.02.2013 року, оголошення № 067874, дата акцепту пропозиції - 04.06.2013р., а саме:
- укладення договору про закупівлю послуг за темою: послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1, 2) з переможцем торгів - ТОВ "Unix CZ s.r.o" (Чехія);
- виконання договору (сплата коштів, тощо) про закупівлю послуг за темою: послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1, 2), укладеного з переможцем торгів - ТОВ "Unix CZ s.r.o" (Чехія).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. При цьому зазначив, що оспорювана процедура закупівлі проведена відповідачем з порушенням законодавства з питань державних закупівель, а самі торги проведені з порушенням визначених Законом України "Про здійснення державних закупівель" принципів, а саме добросовісної конкуренції, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві.
Дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
25.02.2013 року в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 16 (759) ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" опубліковано оголошення № 067874 про проведення процедури конкурсних торгів із закупівлі послуг за темою: послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків № 1, 2) за процедурою: попередня кваліфікація (а.с. 10-11).
14.02.2013 року рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" затверджено кваліфікаційну документацію на закуплю послуг за темою: послуги щодо технічного випробування й аналізування (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1, 2), кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій 28.03.2013 року (а.с. 12-21).
27.02.2013 року рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" внесено зміни до кваліфікаційної документації на закупівлю послуг щодо технічного випробування та аналізування (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків № 1, 2), кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій 04.04.2013 року (а.с. 34).
27.03.2013 року рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" внесено зміни до кваліфікаційної документації на закупівлю послуг щодо технічного випробування та аналізування (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1, 2), кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій 11.04.2013 року (а.с. 49-50).
Згідно повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції, зробленому у інформаційному бюлетні "Вісник державних закупівель" № 44 (787) від 06.06.2013р., переможцем торгів визнано ТОВ "Unix CZ s.r.o" (Чехія) - дата акцепту пропозиції: 04.06.2013р.
Позивач стверджує, що оспорювані торги проведені з порушенням чинного законодавства у сфері державних закупівель, чим фактично було позбавлено його можливості прийняти участь у їх проведенні.
Спеціальним законом, який встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти є Закон України "Про здійснення державних закупівель".
Відповідно до положень ст. 2 якого, цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень (у будівництві - 300 тисяч гривень), а робіт - 1 мільйон гривень, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, умови застосування якої встановлені розділом VIII1 цього Закону, у тому числі на технічне обслуговування, іншу оплатну підтримку на майбутнє об'єкта закупівлі чи виплат, пов'язаних з використанням об'єктів права інтелектуальної власності.
Умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів можуть встановлюватися або змінюватися виключно цим Законом, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 1 Закону дано визначення основних термінів, які вживаються та їх значення, відповідно до пункту 33 якого, учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - будь-яка фізична або юридична особа, яка підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі шляхом подачі пропозиції конкурсних торгів або заявки на участь в електронному реверсивному аукціоні, або цінової пропозиції, або пропозиції на переговорах у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника.
Учасник попередньої кваліфікації - фізична особа, в тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка письмово підтвердила намір взяти участь у попередній кваліфікації та/або подала кваліфікаційну пропозицію (п. 32 Закону).
Як вбачається з позовної заяви та пояснень уповноваженого представника, позивач стверджує, що оспорювані торги проведені з порушенням чинного законодавства, що змусило його звернутись до господарського суду за захистом його порушених прав та охоронюваних законом інтересів. Разом з тим, жодних доказів які б підтверджували про його реальний намір взяти участь процедурі закупівлі чи набуття статусу "учасника попередньої кваліфікації" в розумінні Закону України "Про здійснення державних закупівель" суду не подано.
Відповідно до положень ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За таких обставин, коли позивачем не подано жодних доказів та не доведено в судовому засіданні про його реальний намір взяти участь у оспорюваних торгах чи набуття статусу учасника попередньої кваліфікації, то, відповідно, твердження про порушення його права чи охоронюваного законом інтересу під час проведеної відповідачем процедури закупівлі судом визнається не обгрунтованим, а відтак відсутні і правові підстави для задоволення позову.
З огляду на зазначене, керуючись ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Повне рішення складено 15.07.2013р.
Суддя Романюк Р.В.