ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" липня 2013 р. Справа № 2а-3377/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Леутській Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника Херсонського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Херсонської міської ради, виконкому Херсонської міської ради третя особа - Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради - про зобов'язати вчинити певні дії,
встановив:
Звернувшись до суду, прокурор посилається на те, що Державною екологічною інспекцією в Херсонській області внесено 2 приписи про усунення вимог природоохоронного законодавства № 038/829-200/10 від 01.06.10 та № 01-14/156-200/П від 24.01.11 щодо зупинки видачі ордерів на знесення зелених насаджень, які перебувають у якісному стані, до проведенню інвентаризації та паспортизації зелених насаджень в м. Херсоні визначення їх балансоутримувача. Проте, дані приписи Херсонською міською радою не виконано.
В порушення ст. ст. 10, 15, 20, 28 Закону України, від 06.09.2005, № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон № 2807-IV), Херсонською міською радою балансоутримувач зелених насаджень в місті Херсоні не визначений, відсутня технічна документація на парки, сквери і бульвари. Відсутність меж парків, скверів та бульварів унеможливлює в подальшому їх належне утримання. Також, у м. Херсоні не проведено облік зелених насаджень за видовим складом та віком. Заходи щодо збереження, відновлення та належного утримання зелених насаджень не виконуються, що сприяє скоєнню протиправних дій без відшкодування збитків.
Просить суд зобов'язати Херсонську міську раду провести облік зелених насаджень на території міста Херсона, визначити балансоутримувача зелених насаджень на території міста Херсона.
В подальшому прокурор змінив позовні вимоги, та просив суд зобов'язати Херсонську міську раду та виконавчий комітет Херсонської міської ради провести облік зелених насаджень та визначити балансоутримувачів зелених насаджень на території міста Херсона, згідно переліку парків, скверів та зелених зон наведених нижче в таблиці.
У судовому засіданні прокурор наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідачів Херсонської міської ради, виконкому Херсонської міської ради по суті позову заперечував, у задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою від 17.12.2012 року суду залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
17-19.01.2012 року Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області у присутності заступника начальника відділу екології департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради Федорової Т.В. було здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Херсонською міською радою.
За результатами перевірки було складено акт від 17-19.01.2012 р. № 103-15/8 у якому зафіксовано, що Херсонською міською радою не виконуються приписи Держекоінспекції № 03-8/258- 500/08 від 27.03.2008 р., № 03-8/829-20/10 від 01.06.2010 р.ю № 01-14/156- 200/11 від 24.01.2011 в частині проведення інвентаризації зелених насаджень в м. Херсоні та визначені їх балансоутримувачів.
Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.06.2011 № 325 «Про затвердження плану роботи Департаменту житлово-комунального господарства міської ради з природоохоронних заходів на 2011 рік», затверджено план робіт, в яких зазначено роботи з інвентаризації зеленого господарства.
Розпорядженням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 05.01.1993р. № 5-р створене мале підприємство «Гарантія»
Рішенням XXXI сесії Херсонської міської ради V скликання від 13.10.2009 р. №1317 змінено назву державного малого підприємства «Гарантія» на міське комунальне підприємство «Гарантія» Херсонської міської ради та затверджено його Статут в новій редакції. Розпорядження виконавчого комітету Херсонської міської ради від 05.01.1993 № 5-р «Про реєстрацію малого підприємства «Гарантія» вирішено вважати таким, що втратило чинність.
Згідно із п. 2.1.9 Статуту МКП «Гарантія» підприємство створено для для забезпечення виконання обсягів робіт із експлуатації, ремонту та утримання зелених насаджень, тощо.
16.03.2010 року прийнято рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 176 в якому зазначено «Головному управлінню з питань життєдіяльності міста міської ради (Собчук С.С.) передати, а МКП "Гарантія" (Скляр С.О.), на підставі технічної документації, прийняти на баланс зелені насадження в парку ім. В.І.Леніна, загальною вартістю 2358965 (два мільйони триста п'ятдесят вісім тисяч дев'ятсот шістдесят п'ять) грн. 97 коп., та в сквері по просп. Текстильників, загальною вартістю 367575 (триста шістдесят сім тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) грн. 00 коп.
Головному управлінню з питань життєдіяльності міста міської ради (Собчук С.С.) винести на розгляд чергової сесії міської ради питання щодо внесення змін до статутного фонду МКП "Гарантія"».
Законом № 2807-IV передбачено, що у містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком. Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування (ч. 5 ст. 28) ;
До повноваженнь міських рад входить також визначення на конкурсних засадах підприємств, установ, організацій балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою ( п.7 ч. 1 ст. 10)
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів (ч.1 ст. 15.)
Таким чином, суд приходить до висновку про те що, відповідачем - Херсонською міською радою - визначено балансоутримувача зелених насаджень, шляхом утворення міського комунального підприємства «Гарантія» відповідно до ч.1 ст. 15 Закону № 2807-IV.
Пунктом 3 ч. 1. ст. 1 Закону України, від 01.06.2010, № 2289-VI "Про здійснення державних закупівель" передбачено, що у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
державна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом.
31 травня 2012 року комітетом з конкурсних торгів Департаменту ЖКХ переможцем конкурсних торгів на закупівлю послуг з архітектурного планування та в галузі садово-паркової архітектури (інвентаризація об'єктів зеленого господарства) для потреб Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради у 2012 році за рахунок коштів міського бюджету, визначено Херсонське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру, код ЄДРПОУ 02571698, м. Херсон, Миколаївське шосе, 26-6,
На момент винесення рішення Херсонським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру вже проведена інвентаризація частини зелених насаджень м. Херсона.
Судом досліджені акти про виконані роботи щодо інвентаризації зелених насаджень датовані 19.06.2012 року, відносно парку ім. В.І. Леніна, парку ім. Димитрова, парку ім. Ленінського Комсомолу, парку «Казений сад», історико-меморіального парку Слави, скверу в районі Привокзальної площі скверу «Шевченковський» по просп. Текстильників скверу медиків ім. Данила Самойловича на розі Миколаївського шосе і вул. Уварова, скверу ім. Потьомкіна, скверу «Покровський», скверу О.С. Пушкіна.
Безпосереднім замовником інвентаризації зелених насаджень є Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради. Однак, зважаючи на те, що Департамент ЖКХ входить до структури виконавчих органів Херсонської міської ради, та на те що, позивач звернув свої вимоги до ХМР, а Департамент ЖКХ у справі залучений як третя особа, суд частково задовольняє позовні вимоги саме до Херсонської міської ради.
Питання передачі зелених насаджень на баланс балансоутримувача, на якому наголошував прокурор у судовому засіданні, не входить до позовних вимог і суд не вважає на необхідне виходити за межі позовних вимог.
Таким чином, суд перевіривши рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Херсонську міську раду провести облік зелених насаджень на території м. Херсона:
- парк ім. Маргелова;
- парк «Шумського» перед будівлею головного корпусу Херсонського державного університету по вул. 40 років Жовтня;
- парк Нафтовиків в межах вулиць Нафтовиків, Тельмана, 2 та 5 Західних;
- ботанічний сад Херсонського державного університету по Миколаївському шосе, 3;
- ландшафтний парк у Таврійському мікрорайоні;
- сквер «Піонерський» на розі вул. Комсомольської та вул, Суворова;
- сквер «Театральний» по вул. Суворова;
-сквер «Авіаційний» у межах вулиць Академіка Тарле C.B., Нестерова, 49 Гвардійської дивізії, Ворошилова;
- сквер «Монастирська слобода» у межах вулиць Перекопської, пров. Паркового та 2-го Придніпровського;
- сквер ім. Заботіна по вул. Патона;
- сквер медиків ім. Данила Самойловича по Миколаївському шосе;
- сквер «Гімназичний» по вул. Леніна;
- сквер «Художників» в межах провулків Крамського, Левітана, Брюллова та Шишкіна;
- сквер імені Тропіних перед будівлею поліклініки лікарні ім. А. і О.Тропіних на розі Миколаївського шосе і вул. Комарова;
- сквер «Покровський » в межах вул. Комсомольської, Жовтневої революції, 21 Січня;
У задоволені інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 липня 2013 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 7