243/3959/13-ц
Справа № 2/243/1688/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2013 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гусинського М.О.,
при секретарі Карпенко О.Д.,
за участю представника позивача Слащової Я.О.,
відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Комунального підприємства «ЖЕК № 1» м. Слов'янська до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території, -
В С Т А Н О В И В:
26 квітня 2013 року КП «ЖЕК № 1» м. Слов'янська звернувся до Слов'янського міськрайонного суду із позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території, мотивуючи свої вимоги наступним: КП «ЖЕК № 1» створено рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради № 9-ІХ-24 від 17.04.2003 року для обслуговування і утримання житла та прибудинкової території, за рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради № 566/2 від 08.10.2003 року є балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1. Квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності відповідачеві ОСОБА_2, а ОСОБА_3 є членом її сім'ї. Відповідно до ч. 1 ст. 151 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов'язані забезпечувати його схоронність, проводити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію. Протягом усього періоду надання послуг відповідачі не оплачують надані послуги, на час звернення до суду заборгованість складає 9665, 94 грн. Просить суд стягнути з відповідачів зазначену заборгованість та 229,40 грн. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
У судовому засіданні представник позивача Слащова Я.О. підтримала позовні вимоги, на задоволені яких наполягала, дала пояснення, які співпадають із викладеним у позові, пояснивши, що протягом значного часу позивач пропонував відповідачеві ОСОБА_2 укласти договір на надання послуг, вказуючи про необхідність відвідування ЖЕКу для укладання такого договору у квітанціях про сплату послуг, та надіслав роздруковані бланки такого договору, умови якого відповідать умовам типового договору, але відповідач відмовилася укладати договір про надання послуг. Розмір комунальних послуг з утримання жилого будинку та прибудинкової території встановлений виконкомом Слов'янської міської ради, залежить від площі квартири та тарифу на послуги.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, пояснивши, що вона є власником квартири АДРЕСА_1, позивач не виконує увесь обсях необхідних робіт по утриманню будинку та прибудинкової території, тому вона взагалі не сплачує послуги ЖЕКа. В порушення протипожежних вимог між 1 та 2 поверхом будинку встановили решітку, вона неодноразово зверталася із вимогою про зняття решітки, але решітка стоїть і досі. Коли прорвало трубу опалення, то аварію усували працівники тепломережи. Вона бачила у відповідача акти виконаних робіт, але ці акти були відносно інших будинків. Вона отримує послуги з електропостачання, водопостачання та водовідведення, газопостачання та опалення, але вважає, що позивач до цих послуг ніякого відношення не має, ці послуги надають інші комунальні установи. У зв'язку з тим, що в останній час двірники стали підмітати доріжки, то вона згодна позивачу оплатити тільки послуги двірника. Просила суд застосувати термін позовної давності та відмовити позивачеві у задоволені позовних вимог.
Відповідачі ОСОБА_3 підтвердив пояснення ОСОБА_2, також просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову та застосувати термін позовної давності.
З наданих сторонами письмових доказів по справі слідує наступне:
ОСОБА_2, ОСОБА_3 зареєстровані та мешкають у квартирі АДРЕСА_1 (а.с. 2, 14).
Заборгованість з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території по квартирі АДРЕСА_1, особистий рахунок стосовно якої відкрито на ім'я ОСОБА_2, станом на 01.04.2013 року складає 9965,94 коп. (а.с. 3-5, 58).
Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради № 153 від 18.03.2009 року затверджені тарифи на послуги по утриманню будинків, споруд та придомових територій у жилому фонді комунальної власності м. Слов'янська, перелік цих послуг (а.с. 9).
Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради № 566/2 від 08.10.2003 року КП «ЖЕК № 1» м. Слов'янська є балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Квартира АДРЕСА_1 знаходиться у власності ОСОБА_2 (а.с. 44-45).
ОСОБА_2 зверталася до КП «ЖЕК № 1», виконкому Слов'янської міської ради, Управлінню МНС в м. Слов'янську протягом 2006-2010 років зі скаргами та заявами на дії КП «ЖЕК № 1» м. Слов'янська, мешканців другого поверху свого будинку, скарги розглянуті, відповідні засоби реагування прийняти (а.с. 26-43).
ОСОБА_2 відмовилася від укладання з КП «ЖЕК № 1» договору про надання послуг (а.с. 57).
Судовий наказ про стягнення з відповідачів заборгованості з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території було судом скасовано.
У відповідності до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідносини, у відповідності о якого одна сторона (боржник) зобов'язання здійснити на користь іншої сторони (Кредитора) відповідні дії.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Аналіз дії цього Закону дає підстави для висновку, що він належить до нормативного акта спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Разом з тим ст. 4 цього Закону передбачає, що законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг, крім цього Закону, базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
ЦК України у ст.ст. 3, 6, 203, 626, 627 визначає загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та формулює загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦК України правочин між фізичною та юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч. 1 ст. 206 цього Кодексу.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч. 1 ст. 638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у ст. 642-643 ЦК України.
Частина 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст.ст. 6, 627 ЦК України визначає, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладанні договору, вибору контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 та ст. 627 цього Кодексу при укладанні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Водночас ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Статті 20, 21 цього Закону визначають обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг.
Пунктом 1 . 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачений обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок відповідає зустрічному обов'язку виконавця, визначеному п. 3 ч. 2 ст. 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 «Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
З аналізу змісту ч. 3 ст. 6, ч. 1 ст. 630 ЦК України, ст.ст. 19-21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ № 529 убачається, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Таким чином, укладання договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладання договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст.ст. 627, 630 ЦК України та ст.ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» і не звільняє споживача від оплати виконавцю наданих житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
Згідно до п.п. 4), 5) ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року споживач послуг має право на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг та на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.
Таким чином, споживач житлово-комунальних послуг не має права самостійно визначити рівень стандартів та обсягу надаваємих житлово-комунальних послуг та самостійно визначати розмір щомісячного платежу за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ст. 322 ЦК України тягар утримання майна покладений на власника, який зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно до ст. 405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.
Відповідно до ст. 156 ЖК України члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири) та зобов'язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири), повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і придомової території та проведенню ремонту.
Таким чином, власник квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_2 та член її сім'ї ОСОБА_3, який також проживає в цій квартирі, зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і придомової території та проведенню ремонту.
Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, а згідно до ч. 3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Статтею 264 передбачено переривання перебігу позовної давності, згідно до ч. 1 якої перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 заявили в судовому засіданні до винесення рішення про застосування до даного судового спору позовної давності, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про необхідність застосування строку позовної давності та необхідності часткового задоволення позову, стягнення солідарно із кожного з відповідачів на користь позивача заборгованості з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території з урахуванням строку позовної давності, за період з 01.05.2010 року по 01.07.2013 року включно.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України понесені позивачем витрати по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. 10, 11, 61, 88, 130, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. 156 ЖК України, ст.ст. 6, 11, 208, 257, 267, 322, 405, 509, 626, 630 ЦК України, ст.ст. 19, 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального підприємства «ЖЕК № 1» м. Слов'янська до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території задовольнити частково.
Стягнути солідарно з:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1,
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2,
на користь Комунального підприємства «ЖЕК № 1» м. Слов'янська на рахунок № 26005053600409 у ФКБ «ПриватБанк», МФО 335548, код ЕДРПОУ 32599118 (м. Слов'янськ, вул. Р.Л.ксембург, буд. 25) заборгованість з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території за період із 01.05.2010 року по 01.07.2013 року включно у сумі 5767 грн. 64 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 229 грн. 40 коп., а усього 5997 грн. 04 коп. (П'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто сім гривен 04 копійки).
Позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з комунальних послуг по утриманню жилого будинку та прибудинкової території за період до 01.05.2010 року залишити без задоволення.
Повний текст рішення виготовлено 18 липня 2013 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.О.Гусинський