Справа № 1570/5988/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2013 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколенко О.М.;
при секретарі - Громовій К.Д.
за участю: представників позивача - Задоя В.І., Гончарової Ж.К. (за довіреностями);
представника відповідача - Угненко І.А. (за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення, визнання протиправним нарахування пені та скасування повідомлення про нарахування пені, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 28.09.2012 року № 0000362500 та пені у сумі 173,08 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби (далі - СДПІ по роботі з ВПП) на підставі наказу від 03.09.2012 р. № 234 «Про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки ДП «Одеський морський торговельний порт» проведено документальну невиїзну позапланову перевірку позивача, за результатами якої складено акт від 11.09.2012 року № 122/25-0/01125666/14 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Одеський морський торговельний порт» з питань несплати в установлений законом термін самостійно узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задекларованої в податковій декларації з плати за землю за 2012 рік (№ 9046652448 від 07.08.2012 р.)», яким встановлено порушення з боку позивача п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України.
На думку позивача, висновки, викладені в акті перевірки, є безпідставними та такими, що не відповідають нормам діючого законодавства, оскільки, як зазначає позивач, правові підстави для нарахування та сплати ДП «Одеський морський торговельний порт» орендної плати за частину земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 - відсутні, оскільки вона на законних підставах перейшла у користування до іншої юридичної особи на підставі договору оренди землі, укладеного між ТОВ «Одеський Портовий виробничо-перевалочний Комплекс» та територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, й відтак, на підставі зазначеного позивач вважає, що податковий обов'язок позивача зі сплати орендної плати за цією земельною ділянкою припинено. У зв'язку із наведеними обставинами, як зазначено в адміністративному позові, 07.08.2012 року ДП «Одеський морський торговельний порт» надано до СДПІ по роботі з ВПП уточнену податкову декларацію з плати за землю (орендна плата), в якій позивачем допущено технічну помилку, в результаті якої помилково збільшено податкове зобов'язання позивача по орендній платі за землю на 2012 рік на суму 1518098,06 грн., а відтак, з метою самостійного виправлення такої помилки, позивачем надано до СДПІ по роботі з ВПП уточнені податкові декларації з плати за землю від 08.08.2012 р. на зменшення податкового зобов'язання на 2012 рік на суму 142 467,70 грн. та від 09.08.2012 р. на зменшення зобов'язання за 2012 рік на суму 1518098,28 грн.
Таким чином, позивач зазначає, що податковим органом не враховані всі вищезазначені обставини та відносно нього неправомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012 р. № 0000365200, яким нараховано позивачу штраф за порушення граничного строку сплати орендної плати за земельну ділянку, за якою позивач не є платником орендної плати, та пеню у розмірі 173,08 грн.
Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов (т.1 а.с.85-89), в яких зазначив про безпідставність позовних вимог, оскільки в результаті проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Одеський морський торгівельний порт» з питання не сплати в установлений законом термін самостійно узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задекларованої в податковій декларації з плати за землю за 2012 рік (від 07.08.2012р.№ 9046652448) СДПІ по роботі з ВПП встановлено, що позивач не сплачує самостійно визначене податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задеклароване в уточнюючій податковій декларації з плати за землю № 9046652448 від 07.08.2012р. за 2012 рік по рядку 15 декларації у розмірі 1518098,06 грн. Так, на думку відповідача, ДП «ОМТП» є орендарем земельної ділянки площею 0,6107 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, оскільки між позивачем та виконавчим комітетом Одеської міської ради укладений договір оренди від 29.12.2001р. №543, який не був розірваний та не надано змін до договору, на підставі яких ДП «ОМТП» зроблено перерахунок орендної плати на 2012 рік згідно уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2012 рік.
Таким чином, відповідач вважає, що ДП «ОМТП» зобов'язано сплатити суму недоплати орендної плати минулих місяців 2012 року, по яким настали граничні терміни сплати орендної плати до подання уточнюючого розрахунку з плати за землю на 2012 рік № 9046652448 від 07.08.2012р. у розмірі 759872,09 грн., з урахуванням переплати у розмірі 14395,88 грн., та нараховану пеню у розмірі 173,08 грн. Враховуючи викладене, відповідач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно та скасуванню не підлягає.
07.12.2012 року через канцелярію суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог (т.1 а.с.110-111), в остаточній редакції позовних вимог якої позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення -рішення від 28.09.2012 року № 0000362500, визнати протиправним нарахування позивачу пені у розмірі 173,08 грн. та скасувати повідомлення від 28.09.2012 року № 11854/10/25-0/12 про нарахування пені у розмірі 173,08 грн.
Представники позивача у судовому засіданні 25.06.2013 року позовні вимоги підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, з урахуванням уточнень до позову, письмових поясненнях та на надані докази.
Представник відповідача в судовому засіданні 25.06.2013 року заявлений адміністративний позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях на адміністративний позов та на надані докази.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, ознайомившись з запереченнями відповідача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» (надалі - ДП «ОМТП») відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №260035, зареєстровано Виконавчим комітетом Одеської міської ради 05.12.1991 року (т.1 а.с.129) та перебуває на обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС, зокрема, як платник орендної плати за землі державної або комунальної власності.
Так, 18.02.2012 року ДП «ОМТП» подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС податкову декларацію з орендної плати за 2012 рік за земельні ділянки, в якій нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік, у загальному розмірі1660565,76 грн. (т.1 а.с.10-13,130) разом із додатком до неї «Відомості про наявні земельні ділянки» (т.1, а.с.40), з якого вбачається, що позивач, в тому числі, користується земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 на підставі договорів, укладених із Виконавчим комітетом Одеської міської ради від 29.12.2001 №543 та від 09.10.2001 року №492/3.
Разом з цим, як встановлено судом, у зв'язку із виникненням обставин для надання уточнених показників у податковій звітності ДП «ОМТП», а саме на підставі того, що частина земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, яка на праві користування належала позивачу та за яку ДП «Одеський морський торговельний порт» нараховано згідно податкової декларації з орендної плати за 2012 рік суму податкового зобов'язання, у травні 2012 року на законних підставах перейшла у користування до іншої юридичної особи - ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс», ДП «ОМТП» 07.08.2012 року подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС уточнену податкову декларацію з орендної плати за землю за 2012 рік, в якій позивачем нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік у загальному розмірі 1518098,06 грн. (т.1 а.с.16-19,133).
При цьому, судом з'ясовано, що в уточненій податковій декларації з орендної плати за землю за 2012 рік, поданій 07.08.2012 року, ДП «Одеський морський торговельний порт» допущено технічну помилку, у зв'язку з чим 08.08.2012 року та 09.08.2012 року позивачем надано до відповідача уточнюючі податкові декларації з орендної плати за 2012 рік (т.1 а.с.23-30,131-132).
У зв'язку із наведеними обставинами щодо подання уточнених податкових декларацій, СДПІ по роботі з ВПП на підставі підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20, пунктів 73.1 та 73.3 статті 73 Податкового Кодексу України направила позивачу лист-запит від 03.09.2012 року № 10003/10/25-0/12 з проханням надати інформацію щодо уточнюючих податкових декларацій з плати за землю по орендній платі за землі державної/комунальної власності від 07.08.2012 року, 08.08.2012 року та 09.08.2012 року, а саме пояснення в частині збільшення та зменшення податкових зобов'язань по орендній платі; копії документів, що засвідчують правомірність зменшення орендної плати із зазначенням загальної площі та площі, що підлягає оподаткуванню земель, які знаходяться у землекористуванні позивача, та площі земельних ділянок, які позивач орендує станом на 01.09.2012р. (т.1 а.с.64,93).
Як вбачається з наданої позивачем копії контрольно-облікової картки по вхідній кореспонденції, вказаний лист підприємство отримало лише 10.09.2012 року (т.1 а.с.64-65), та 11.09.2012 року позивачем надано відповідь на вказаний лист разом із копіями документів (т.1 а.с.66).
Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.78 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.
В свою чергу, як встановлено судом, СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі на підставі наказу від 03.09.2012 року № 234 (т.1 а.с.90) та повідомлення від 03.09.2012 року № 42/25-0/10 (т.1 а.с.91) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» з питання не сплати у встановлений законом термін самостійно узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задекларованої в податковій декларації з плати за землю на 2012 рік (№ 9046652448 від 07.08.2012 р.).
Так, матеріали справи свідчать про те, що вищевказані наказ та повідомлення про проведення перевірки отримані позивачем 10.09.2012 року, тобто, у день проведення перевірки, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (т.1 а.с.92).
За результатами перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС складено акт від 11.09.2012 року № 122/25-0/01125666/14, яким встановлено, що в порушення п.54.1. ст. 54 Податкового кодексу України, ДП «Одеський морський торговельній порт» не сплачено до бюджету в установлений законом термін (з урахуванням переплат) самостійно узгоджене податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задеклароване в податковій декларації з плати за землю за 2012 рік (№ 9046652448 від 07.08.2012 р.), яке проводиться по обліковій картці «Орендна плата з юридичних осіб» загальною сумою 759872,09 грн. (т.1 а.с.34-38).
Не погоджуючись з висновками акту перевірки, 20.09.2012 року ДП «ОМТП» звернулось до начальника СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС з запереченнями на акт перевірки від 11.09.2012 року №122/25-0/01125666/14 з посиланням на порушення з боку відповідача процедури проведення перевірки, оскільки податковим органом не надані ні наказ, ні повідомлення в передбаченому законом порядку. Також, у вказаних запереченнях позивач зазначив, що при проведенні перевірки податковим органом не враховані надані підприємством документи (згідно з листом від 11.09.2012 р.) та в акті перевірки не надана їм відповідна оцінка, не зважаючи на те, що надані документи безпосередньо стосуються орендної плати за землю (т.1 а.с.67-70).
26.09.2012 року за №11424/10/25-043/15 СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС, розглянувши вказані заперечення, направило позивачу відповідь на них, відповідно до якої заперечення ДП «ОМТП» залишено без задоволення, оскільки, як вказано у даній відповіді, перевірка була проведена з додержанням передбаченого Податковим кодексом України порядку проведення документальних невиїзних перевірок та ДП «ОМТП» на запит СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС від 03.09.2012р. №10003/10/25-0/12 надало відповідь та копії документів вже після написання акту, а відтак вони не могли бути врахуванні при оформленні акту перевірки від 11.09.2012 року № 122/25-0/01125666/14 (т.1 а.с.71-75).
Також, у досліджуваній судом відповіді СДПІ по роботі з ВПП на заперечення до акту, податковий орган посилається на те, що до заперечень на акт надано копії документів, згідно яких ДП «ОМТП» не вважає себе орендарем земельної ділянки, оскільки орендарем є платник - TOB «ОПВК». При цьому, як зазначено відповідачем, до заперечень не надані зміни до договору оренди або його розірвання безпосередньо між ДП «ОМТП» та Виконавчим комітетом Одеської міської ради, на підставі яких ДП «ОМТП» зроблено перерахунок орендної плати на 2012 рік та надана уточнююча податкова декларація з плати за землю за 2012 рік № 9046652448 від 07.08.2012р.
Відтак, на підставі вказаного акту перевірки від 11.09.2012 року № 122/25-0/01125666/14 СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС винесено податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012 р. № 0000362500, яким за порушення позивачем граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, а саме за затримку на 2 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 759872,09 грн., ДП «ОМТП» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% відсотків у сумі 75987 грн. 21 коп. (т.1 а.с.39).
Разом з цим, як встановлено судом, відповідачем на підставі п.п.129.1.2, п.п.129.1.3 п.129.1, п.п.129.3.1 п.129.3, абз.2, абз.3 п.129.4, п.129.5 ст. 129 розділу ІІ Податкового кодексу України та відповідно до Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 року №953, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.12.2010 року №1350/18645, у зв'язку з визначенням заниження податкового зобов'язання по акту документальної невиїзної позапланової перевірки ДП «ОМТП» нараховано пеню на суму заниженням позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012р. № 0000362500 у сумі 173,08 грн., про що зазначено у листі СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС від 28.09.2012 року № 1184/10/25-0/12 щодо повідомлення про нарахування пені, направленого на адресу позивача (т.1 а.с.41).
Вважаючи, що вищевказане податкове повідомлення - рішення від 28.09.2012 року № 0000362500 винесено відповідачем неправомірно та підлягає скасуванню, і, відповідно, нарахування пені у сумі 173,08 грн. здійснено відповідачем безпідставно, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом з урахуванням наданих уточнень до нього.
Вирішуючи питання щодо правомірності винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення та, відповідно питання щодо правомірності нарахування відповідачем пені, суд виходить з наступного.
Як вже встановлено судом, 18.02.2012 року ДП «ОМТП» подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС податкову декларацію з орендної плати за 2012 рік, в якій позивачем самостійно нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік у загальному розмірі 1660565,76 грн. (т.1 а.с.10-13) разом із додатком до неї «Відомості про наявні земельні ділянки» (т.1, а.с.40), з якого вбачається, що позивач, в тому числі, користується земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 на підставі договорів, укладених із Виконавчим комітетом Одеської міської ради від 29.12.2001 №543 та від 09.10.2001 року №492/3.
Разом з цим, як встановлено судом, у зв'язку із виникненням обставин для надання уточнених показників у податковій звітності ДП «ОМТП», а саме на підставі того, що частина земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, яка на праві користування належала позивачу та за яку ДП «Одеський морський торговельний порт» нараховано згідно податкової декларації з орендної плати за 2012 рік суму податкового зобов'язання, у травні 2012 року на законних підставах перейшла у користування до іншої юридичної особи - ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс», ДП «ОМТП» 07.08.2012 року подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС уточнену податкову декларацію з орендної плати за землю за 2012 рік з урахуванням уточнень з 01.07.2012 року, в якій позивачем нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік у загальному розмірі 1518098,06 грн. (т.1 а.с.16-19). При цьому, судом з'ясовано, що в уточненій податковій декларації з орендної плати за землю за 2012 рік, поданій 07.08.2012 року, ДП «Одеський морський торговельний порт» допущено технічну помилку, а саме, позивачем помилково зазначено суми, що підлягають зменшенню, в графі 15 вказаної декларації, яка відображає, навпаки, нарахування до збільшення податкового зобов'язання.
Тобто, з наведеного вбачається, що ДП «ОМТП» в уточненій податковій декларації з орендної плати за землю за 2012 рік, поданій з метою зменшення податкового зобов'язання з орендної плати за землю на суму 142467,70 грн., помилково заповнено графу 15 декларації «нараховано до збільшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2012 рік», замість графи 17 «нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2012 рік», у зв'язку з чим 08.08.2012 року позивачем надано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за 2012 рік з урахуванням уточнень з 01.07.2012 року (т.1 а.с.23-26) із зазначенням різниці сум, визначених в податковій декларації з орендної плати за 2012 рік, поданій 18.02.2012 року та в уточненій податковій декларації з орендної плати за землю за 2012 рік, поданій 07.08.2012 року.
Водночас, у зв'язку із виявленням помилки, що міститься у раніше поданій ДП «ОМТП» податковій декларації від 07.08.2012 року, позивачем 09.08.2012 року надано до відповідача уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за 2012 рік з урахуванням уточнень з 01.07.2012 року, в якій ДП «ОМТП» виправлено помилку щодо невірного заповнення граф, а саме на усунення недоліків уточненої податкової декларації, поданої 07.08.2012 року, заповнено графу 17 «нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2012 рік» у загальному розмірі 1518098,06 грн. (т.1 а.с.27-30).
Вказані уточнюючі податкові декларації з орендної плати за 2012 рік від 08.08.2012 року та від 09.08.2012 року були прийняті відповідачем як податкова звітність, що підтверджується актом перевірки та не спростовувалось представниками відповідача в судовому засіданні (т.1 а.с.37, 132-133).
При цьому, як встановлено судом, зменшенню податкового зобов'язання ДП «ОМТП» з орендної плати за 2012 рік послугували наступні обставини.
Згідно наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.10.2006 року «Про реорганізацію державного підприємства «Одеський судноремонтний завод «Україна» реорганізовано державне підприємство «Одеський судноремонтний завод «Україна» (код ЄДРПОУ 1124922), що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. М. Гефта,3, шляхом приєднання до державного підприємства «Одеський морський торговельний порт», розташованого за адресою: м. Одеса, пл. Митна, 1, на правах відокремленого структурного підрозділу, та встановлено, що ДП «Одеський морський торговельний порт» є правонаступником прав і обов'язків ДП «Одеський СРЗ «Україна» (т.1 а.с.117).
Водночас, як встановлено судом, між Одеською міською радою, з одного боку, та державним підприємством «Одеський судноремонтний завод «Україна» (землекористувач), з іншої сторони, 29.12.2001 року укладено договір за № 543 на право тимчасового користування землею, відповідно до п.п.1.1, 1.2 п.1 якого встановлено, що Одеська міська рада на підставі ст.3,10 Земельного Кодексу України надає, а землекористувач приймає в тимчасове користування земельну ділянку, загальною площею 20422 кв.м. (код УКЦВЗ - 1.14.4. - землі морського транспорту) за адресою: м. Одеса, Жовтневий район, вул. Приморська,40, за рахунок раніше наданих земель. Земельна ділянка, загальною площею 20422 кв.м. надається у тимчасове короткострокове користування, терміном на 3 роки (до 15.10.2004 р.), для експлуатації виробничої дільниці №3 (т.1 а.с.42-46).
Також, судом встановлено, що рішенням Господарського суду Одеської області від 19.10.2009 року по справі № 16/155-09-4204, яке набрало законної сили, визнано право власності за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (м. Київ, проспект Перемоги 14, код ЄДРПОУ 00017584) на комору бронзоливарного цеху, загальною площею 118,6 кв.м. (інвентарний номер 100978), бронзоливарний цех, загальною площею 819.2 кв.м. (інвентарний номер 100981), будівлю прохідної ливарного цеху, загальною площею 17,6 кв.м. (інвентарний номер 102137), огорожу ливарного цеху, площею 195,7м. (інвентарний номер 102029), розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Приморська. 40, що перебувають в господарському віданні державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» (т.1 а.с.165-171).
На підставі вказаного рішення 22.03.2010 року КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» зареєстровано право власності на нежитлові будівлі за Державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України (т.1 а.с.164).
В свою чергу, із пояснень представників позивача та згідно наявних в матеріалах справи доказів, судом встановлено, що ДП «ОМТП» після спливу дії вказаного договору продовжувало користуватись частиною вищевказаної земельної ділянки, що підтверджується, в тому числі, листом Одеської міської ради від 07.06.2013 року № 158 вих. (т.2 а.с.56-58) рішенням Одеської міської ради від 24.07.2012 року №2364-VІ «Про надання дозволу ДП «ОМТП» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, орієнтовною площею 0,2147 га, за адресою: м. Одеса, вул. Приморська,40, для обслуговування виробничих будівель (т.1 а.с.155), та безпосередньо наданими податковими деклараціями з плати за землю за 2012 рік із відомостями про наявні земельні ділянки, які вже досліджені судом.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, між Одеською міською радою (Орендодавець) з одного боку, та державним підприємством «Одеський судноремонтний завод «Україна» (Орендар) з іншої сторони, 01.10.2001 року укладено договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди № 492/3, відповідно до якого орендодавець на підставі ст. ст.3, 10 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та рішення Одеської міської ради № 2384-ХХШ від 17.04.2001 року надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку, загальною площею 3517 кв.м., що знаходиться у місті Одесі, у Жовтневому районі, по вулиці Приморська під номером сорок, за рахунок земель міста, та згідно з планом земельної ділянки. Зазначена земельна ділянка, загальною площею 3517 кв.м. надається у володіння і користування Орендаря, терміном на 25 (двадцять п'ять) років (у тому числі, строком на один рік - на період будівництва об'єкта), для будівництва, експлуатації та обслуговування АЗС на 250 заправок на добу(т.1 а.с.198-202).
Згідно листа Одеської міської ради від 07.06.2013 року № 158 вих. зазначено, що вказаний договір є дійсним.
Отже, з наведеного вбачається, що позивач у 2012 році був землекористувачем земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Приморська,40, зокрема, на підставі договорів оренди землі, за якими орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства, та на підставі фактичного користування частиною земельної ділянки за вказаною адресою.
При цьому, судом встановлено, що 31.05.2012 року на адресу позивача від ТОВ «Одеський портовий виробничо-перевалочний комплекс» надійшов лист від 29.05.2012 року №313/05, в якому повідомлялось про те, що 05.03.2012 року між ТОВ «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний комплекс» та Одеською міською радою укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,5929 га (кадастровий номер що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська,40, за використання якої здійснюється сплата у відповідному розмірі (т.1 а.с.47).
Так, матеріалами справи підтверджується, що 05.03.2012 року між територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, як орендодавцем з одного боку та ТОВ «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний комплекс» як орендарем з іншого боку укладено договір оренди землі, який зареєстровано Управлінням Держкомзему у місті Одеса, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 30.05.2012 року за № 511010004000114, згідно п.п.1.1 п. 1 якого орендодавець надає, а орендар - ТОВ «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний комплекс» приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 (т.1 а.с.50-54).
Разом з цим, Одеською міською радою в листі від 07.06.2013 року вих. № 1586 підтверджені вищезазначені обставини відносно користування земельною ділянкою площею 0,5929 га, за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40 ТОВ «ОПВК» та зазначено, що 30 травня 2012 року в управлінні Держкомзему у місті Одеса було зареєстровано договір оренди землі за №511010004000114, відповідно до якого Одеська міська рада надає, а TOB «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний комплекс» приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, для експлуатації та обслуговування будівель та споруд портового виробничоперевалочного комплексу.
Крім того, як з'ясовано судом, орендарем земельної ділянки площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, яким є ТОВ «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний Комплекс», подавалась податкова звітність з орендної плати за цю земельну ділянку та сплачувалась орендна плата за вказану земельну ділянку, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності із визначенням сум грошового зобов'язання, починаючи з березня 2012 року із квитанціями про отримання (т.1 а.с.55-62) та платіжного доручення №472 від 26.04.2012 року про сплату за оренду земельної ділянки за березень-квітень 2013 року згідно договору від 05.03.2012 року (т.1 а.с.63).
Відтак, факт сплати орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, орендарем земельної ділянки - ТОВ «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний Комплекс», який є платком зазначеного податку на підставі договору оренди, виключає можливість сплати позивачем орендної плати за цю ж саму частину земельної ділянки, якою ДП «Одеський морський торговельний порт» відповідно після набуття ТОВ «ОПВК» права користування, вже не користується згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі».
Таким чином, з наведеного вбачається, що земельна ділянка площею 0, 5929 га, якою фактично користувався позивач та за яку ДП «Одеський морський торговельний порт» нараховано в податковій декларації з орендної плати за 2012 рік суму податкового зобов'язання з орендної плати, в травні 2012 року на законних підставах перейшла у користування до іншої юридичної особи - ТОВ «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний Комплекс», що свідчить про припинення податкового обов'язку позивача зі сплати орендної плати за цією частиною земельної ділянки, що в свою чергу і було відображено позивачем, починаючи з липня 2012 року в уточнених податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки.
Отже, як вже зазначено судом, оскільки ДП «Одеський морський торговельний порт» не є орендарем (користувачем) частини земельної ділянки загальною площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, ним не має сплачуватись орендна плата, оскільки відповідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Разом з цим, як вже встановлено судом, СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС винесено податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012 року № 0000362500, яким за порушення позивачем граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб до нього застосовано штраф у розмірі 75987 грн. 21 коп.
Так, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, керуючись ст. 86 КАС України, оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих доказів, а також у сукупності їх достатність та взаємозв'язок, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення винесено неправомірно та підлягає скасуванню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з ст. 269 Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим Кодексом України.
Згідно ст. 270 Податкового Кодексу України зазначено, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Законом України «Про оренду землі» регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст.125, 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно зі статтею 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату .
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.
Відповідно до п.287.1. ст.287 ПК України у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Таким чином, керуючись вищенаведеними нормами законодавства, з урахуванням того, що земельна ділянка площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, перейшла відповідно до договору оренди, укладеного між Одеської міської радою та TOB «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний Комплекс», до TOB «ОПВК», суд дійшов висновку, що правові підстави для нарахування та сплати ДП «Одеський морський торговельний порт» орендної плати за земельну ділянку, відпали у зв'язку із припиненням позивачем права користування земельною ділянкою. Тобто, як вбачається з викладеного, відсутні будь-які правові підстави для виникнення податкового зобов'язання у ДП «Одеський морський торговельний порт» по сплаті за земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні іншого суб'єкта господарювання, та саме на якого безпосередньо покладається обов'язок по сплаті орендної плати за вказану частину земельної ділянки.
Таким чином, податковий обов'язок позивача зі сплати орендної плати за цю частину земельної ділянки відповідно до п. 37.3. ст. 37 ПК України припинено.
Крім того, на переконання суду, відповідач не взявши до уваги уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за 2012 рік, подану позивачем до СДПІ по роботі з ВПП, 09.08.2012 року, якою виправлено помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації від 07.08.2012 року встановив для позивача додаткові обмеження, що не відповідає повноваженням відповідача, передбаченим податковим законодавством, суперечить вимогам статті 19 Конституції України, яка зобов`язує органи державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, виходячи з наступного.
Відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Суд зазначає, що ніхто не може обмежувати платника податків у його праві на самостійне усунення недоліків при визначенні податкових зобов'язань, та відповідно, не може бути обмежено також його право на подання уточнюючого розрахунку, яким усуваються зазначені помилки, а органи податкової служби на загальних підставах мають перевірити достовірність відомостей, зазначених в уточнюючому розрахунку (уточнюючій податковій декларації).
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, в акті перевірки зазначено про розрахунок штрафу відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України, відповідно до якого якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Однак, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до платіжних доручень від 28.02.2012 року, 28.03.2012 року, 26.04.2012 року, 29.05.2012 року, 26.06.2012 року, 25.07.2012 року, 28.08.2012 року, наявних в матеріалах справи (станом на момент проведення перевірки) вбачається, що позивачем сплачувалась оренда плата у строки, передбачені податковим законодавством України та згідно розмірів, визначених у податковій декларації з урахуванням уточнень до неї (т.1 а.с.141-150).
Отже, враховуючи те, що податковим органом прийнята уточнююча декларація з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 рік, подана позивачем 09.08.2012 року (проте не взята до уваги відповідачем при проведенні перевірки та винесенні оскаржуваного рішення) та приймаючи до уваги наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що застосування до позивача штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, не ґрунтується на нормах податкового законодавства та на фактичних обставинах справи, у зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню як таке, що прийнято неправомірно.
При цьому, судом не беруться до уваги доводи відповідача, що СДПІ по роботі з ВПП при розгляді заперечень на акт перевірки не враховано надані позивачем документи на запит податкового органу від 03.09.2012 року № 10003/10/25-0/12, оскільки позивачем не надані зміни до договору оренди або його розірвання безпосередньо між ДП «ОМТП» та Виконавчим комітетом Одеської міської ради, на підставі яких ДП «ОМТП» зроблено перерахунок орендної плати на 2012 рік та надана уточнююча податкова декларація з плати за землю за 2012 рік № 9046652448 від 07.08.2012 року, у зв'язку з наступним.
Як вже встановлено судом, позивач листом від 11.09.2012 року №03/6837 повідомив СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС щодо обставин переходу права користування земельною ділянкою до іншої юридичної особи - ТОВ «ОПВК». Крім того, у вказаному листі ДП «Одеський морський торговельний порт» зазначило, що у зв'язку із зазначеними обставинами, позивачем сформовано уточнюючу податкову декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9046652448 від 07.08.2012р., в якій позивачем допущено механічну помилку при внесенні даних у 15 рядок, в результаті чого було помилково збільшено податкове зобов'язання по орендній платі за землю на 2012 р. на суму 1518098,06 грн., у зв'язку з чим позивачем було складено уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № 9047192709 від 08.08.2012р. на зменшення зобов'язання за 2012 р. на суму 142467,70 грн. та уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № 9047685991 від 09.08.2012р. на зменшення зобов'язання за 2012 р. на суму 1518098,28 грн., на підтвердження чого позивачем надано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС копію договору оренди землі, копію листа від TOB «ОПВК» та уточнюючі податкові декларації за 2012 рік (т.1 а.с.94).
Тобто, ДП «ОМТП» разом з листом від 11.09.2012 року № 03/6837 направлялась копія договору про оренду землі площею 0,5929 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, укладеного між Одеської міської радою та TOB «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний Комплекс», який вже свідчить про те, що орендарем земельної ділянки, й відтак платником орендної плати, на підставі договору оренди є TOB «Одеський Портовий Виробничо-перевалочний комплекс», що, в свою чергу, позбавляє права користування земельною ділянкою ДП «ОМТП», й відповідно, припиняє обов'язок позивача сплачувати орендну плату за цю частину земельної ділянки.
При цьому ж, суд не погоджується з твердженнями позивача щодо порушення з боку СДПІ по роботі з ВПП процедури проведення перевірки, що виразилось у ненаданні позивачу до початку проведення перевірки наказу та повідомлення на проведення перевірки, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно з пп. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Згідно з п.79.1. ст.79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Згідно п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Разом цим, як вже встановлено судом, СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС проведено документальну позапланову невиїзну перевірку державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» з питання не сплати у встановлений законом термін самостійно узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності, задекларованої в податковій декларації з плати за землю на 2012 рік (№ 9046652448 від 07.08.2012р) на підставі наказу від 03.09.2012 року № 234 (т.1 а.с.90) та повідомлення від 03.09.2012 року № 42/25-0/10 (т.1 а.с.91), які були направлені позивачу та отримані ним 10.09.2012 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (т.1 а.с.92).
Більш того, з наданої позивачем копії вищевказаного наказу (т.1 а.с.32-33) вбачається, що вказаний наказ було направлено позивачу СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС також і факсимільним зв'язком 05.09.2012 року.
Відтак, на підставі зазначеного, суд вважає, що СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС мала право на проведення перевірки, оскільки відповідачем до початку проведення зазначеної перевірки направлено позивачу копію наказу та повідомлення на проведення перевірки, які були отримані позивачем.
Разом з цим, стосовно позовних вимог позивача щодо визнання протиправним нарахування СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС пені у розмірі 173,08 грн., суд зазначає наступне.
Порядок нарахування і сплати пені регулюється нормами Податкового кодексу України та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 N 953.
Пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (стаття 14 пп. 14.1.162 п. 14.1 Кодексу).
Підпунктом 129.1.1 п.129.1 цієї статті встановлено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність прийнятого СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі ДПС податкового повідомлення-рішення від 28.09.2012 року №0000362500, суд з урахуванням положень п.129.2 ст.129 Податкового кодексу України, доходить висновку, що дії відповідача по нарахуванню пені на суму заниженням позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012р. № 0000362500 у розмірі 173,08 грн. є також протиправними.
Разом з цим, щодо позовних вимог позивача в частині скасування повідомлення від 28.09.2012 року № 11854/10/25-0/12 про нарахування пені у розмірі 173,08 грн., суд зазначає наступне.
Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 N 953, встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Відповідно до підпункту 4.2.2 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації від 18.07.2005 року № 276 податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 N 253 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (у редакції наказу ДПА України від 27.05.2003 N 247).
Звірка достовірності даних, перенесених засобами програмного забезпечення з реєстру податкових повідомлень до карток особових рахунків платників податків, здійснюється на підставі паперових виписок з зазначеного реєстру, що надходять до підрозділу адміністрування облікових показників та звітності від структурних підрозділів, які складають податкові повідомлення.
Пеня, розрахована органом державної податкової служби, обліковується у розділі "Нарахування сум пені" за відповідними кодами операцій.
Підпунктом 4.2.3 вказаної Інструкції визначено, що нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі "Нарахування сум пені".
Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини) у порядку, установленому наказом ДПА України відвід 11.06.2003 N 290 "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за N 522/7843.
Відтак, суд зазначає нарахування пені здійснюється згідно вище зазначених приписів законодавства, при цьому, сам лист податкового органу щодо повідомлення про нарахування пені
не є рішенням в розумінні КАС України та саме тим документом, яке спричинює правові наслідки для позивача, оскільки такий лист щодо повідомлення про нарахування пені лише фіксує факт по нарахуванню пені.
Таким чином, лист відповідача щодо повідомлення про нарахування пені не є актом індивідуальної дії у розумінні КАС України, й відтак не підлягає скасуванню.
Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно п.п.5.4 Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 N 953 оскарження платником податків сум нарахованої пені здійснюється відповідно до законодавства.
Згідно п.5.2 цієї Інструкції, пеня, нарахована на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягає скасуванню, а якщо така пеня була сплачена, вона підлягає зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи положення діючого законодавства, оскільки лист щодо повідомлення про нарахування пені не є рішенням суб'єкта владних повноважень, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та у зв'язку із неправомірним нарахуванням відповідачем пені у розмірі 173,08 грн. та зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби скасувати нараховану Державному підприємству «Одеський морський торговельний порт» пеню у розмірі 173,08 грн. на суму заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012 року № 0000362500.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення та, відповідно не довів правомірність нарахування позивачу пені.
Згідно п.1 ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи його окремих положень.
Таким чином, виходячи з викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" є частково доведеними та обґрунтованими, у зв'язку із чим підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.09.2012 року № 0000362500, визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування пені у розмірі 173,08 грн. та зобов'язання відповідача скасувати нараховану позивачу пеню у розмірі 173,08 грн., а в іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 14, 70, 71, 72, 79, 86, 94, 128, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, визнання протиправним нарахування пені та скасування повідомлення про нарахування пені - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби від 28.09.2012 року № 0000362500.
Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі ДПС щодо нарахування Державному підприємству "Одеський морський торговельний порт" пені у розмірі 173,08 грн. на суму заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012 року № 0000362500.
Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби скасувати нараховану Державному підприємству "Одеський морський торговельний порт" пеню у розмірі 173,08 грн. на суму заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності за податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2012 року № 0000362500.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 01.07.2013 року.
Суддя О.М.Соколенко
позов задоволено частково
01 липня 2013 року.