12.3
УХВАЛА
04 липня 2013 року Справа № 812/4498/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Захарової О.В.,
секретаря судового засідання: Білоконя Д.І.
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представник відповідача: не прибув,
при розгляді у відкритому судовому засіданні адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Української військово-медичної академії про визнання протиправною бездіяльності, стягнення грошової компенсації замість недоотриманого речового майна у сумі 12136,22 грн., -
ВСТАНОВИВ:
17 травня 2013 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом.
04 липня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду від Української військово-медичної академії надійшло заперечення проти позову, в якому відповідач зазначив, що відповідно до ст.1 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» речове майно - це військове майно, яке закріплюється за військовою частиною. Ст.2 цього Закону вказує, що Кабінет Міністрів України закріплює майно військових формувань, існування яких передбачено законом, а Міністерство оборони України, як центральний орган управління Збройних Сил України, здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами. Згідно ст. 4 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», військові частини ведуть облік закріпленого за ним майна у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках і враховують по відповідних служба - речовій. Для забезпечення постійного державного контролю за наявністю, якісним станом і ефективністю використання військового майна, закріпленого за військовими частинами Збройних Сил України, щорічно проводиться його інвентаризація згідно з Положенням про інвентаризацію військового майна, яке затверджується Кабінетом Міністрів України. Українська військово-медична академія робить заявку на Головне речове управління Тилу Збройних Сил України по забезпеченню особового складу академії за нормами речового забезпечення майном.
У зв'язку з чим, відповідач просив суд замінити первинного відповідача на належного - Міністерства оборони України та залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Головне речове управління Тилу Збройних Сил України.
Позивач у судовому засіданні заперечував проти заміни первинного відповідача на належного - Міністерства оборони України та залучення до участі у справі в якості третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору - Головне речове управління Тилу Збройних Сил України.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача прийшов до наступного.
Статут Української військово-медичної академії розроблено відповідно до вимог чинного законодавства України і є документом, який регламентує діяльність Української військово-медичної академії.
Пунктом 1.6 Статуту Української військово-медичної академії встановлено, що Академія є юридичною особою і здійснює цивільну правоздатність в повному обсязі для виконання завдань та функцій, передбачених цим Статутом, веде відокремлене господарство, має затверджений встановленим порядком кошторис, реєстраційні рахунки в місцевому органі Державного казначейства України, може від свого імені набувати майнових та немайнових прав, мати обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді.
Відповідно до пункту 22 Статуту Української військово-медичної академії Міністерство оборони України в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, стосовно Української військово-медичної академії має такі права:
- визначати шляхи перспективного розвитку Академії;
- керувати розробкою Концепції освітньої діяльності Академії;
- затверджувати організаційну структуру та чисельність Академії;
визначати вимоги до освіти та професійної підготовки військово-медичних кадрів в Академії;
- контролювати дотримання вимог державних та галузевих (військово-медичних) стандартів вищої освіти в Академії;
- зараховувати слухачів, ад'юнктів та докторантів на навчання до Академії, здійснювати їх розподіл та призначати на посади після закінчення навчання в Академії;
- контролювати фінансово-господарську діяльність Академії;
- затверджувати за погодженням з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерством охорони здоров'я України Статут Академії;
- подавати пропозиції до Кабінету Міністрів України щодо реорганізації чи ліквідації Академії;
- здійснювати інші повноваження, передбачені законодавством.
Пунктом 2.4 Статуту передбачено, що Міністерство оборони України зобов'язане визначати обсяги фінансування Академії з Державного бюджету України, встановлювати норми матеріального-технічного та фінансового забезпечення Академії.
Частиною 2 статті 2 Закону України від 21 вересня 1999 року №1075-XIV «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті).
З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.1 цього Закону військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Отже, Міністерство оборони України відповідно до закону здійснює управління військовим майном, в тому числі щодо закріплення військового майна за військовими частинами. Використання закріпленого військового майна здійснюють військові частини, за якими таке майно закріплено.
Згідно ч.1 ст.96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
На підставі викладеного, Академія як юридична особа, набуває від свого імені майнові та немайнові права, може самостійно відповідати за своїми зобов'язаннями.
Повноваження по використанню закріпленого військового майна, до якого відноситься і речове, як слідує з наведених положень закону здійснюють військові частини, за якими таке майно закріплено.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни первинного відповідача Української військово-медичної академії на Міністерство оборони України та відмови у задоволенні клопотання відповідача про заміну первинного відповідача на належного.
З огляду на викладене, не підлягає задоволенню клопотання відповідача щодо залучення в якості третьої особи із самостійними вимогами - Головне речове управління Тилу Збройних сил України.
Відповідно до частини 2 ст. 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду.
На думку суду, рішення у справі може вплинути на обов'язки Міністерства оборони України, у зв'язку з чим суд вважає необхідним залучити Міністерство оборони України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Керуючись ст. ст. 53, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання відповідача про заміну первинного відповідача - Української військово-медичної академії на належного - Міністерство оборони України, залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Головне речове управління Тилу Збройних Сил України, відмовити.
Залучити Міністерство оборони України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Української військово-медичної академії про визнання протиправною бездіяльності, стягнення грошової компенсації замість недоотриманого речового майна у сумі 12 136,22 грн.
Судове засідання призначити на 12 липня 2013 року о 11:00 год. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: м. Луганськ, вул. Поштова, 1, перший поверх, зал судового засідання №7.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Повний текст ухвали складений і підписаний 09 липня 2013 року.
СуддяО.В. Захарова