Постанова № 32440554, 09.07.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
914/735/13-г
Номер документу
32440554
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2013 р. Справа № 914/735/13-г

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого-судді Бойко С.М.,

суддів Бонк Т.Б.,

Якімець Г.Г.,

при секретарі Томкевич Н.,

за участю представників:

прокурор з'явився,

від позивача з'явився,

від відповідача з'явився,

розглянув апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укрнафта» б/н від 25.04.13р.

на рішення господарського суду Львівської області від 22.04.2013 року, суддя Березяк Н.Є.,

у справі за №914/735/13-г

за позовом: прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області, м.Борислав, Львівська обл.,

до відповідача: публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м.Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року №04.10.439.00072,

В С Т А Н О В И В :

рішенням господарського суду Львівської області від 22.04.2013 року позовні вимоги задоволено повністю та внесено зміни до договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00072, виклавши окремі положення договору у такій редакції: пункт 5 договору «п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36 655 грн. 56 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №749»; пункт 9 договору в наступній редакції: «п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року №420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 4 398 грн. 66 коп., або 366 грн. 56 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

Рішення суду мотивоване тим, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Окрім того, суд зазначив, що беручи до уваги те, що рішення Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава», яке набрало чинності та не скасовано, було встановлено інший, ніж передбачений договором розмір нормативної грошової оцінки земель, відтак суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.

В апеляційній скарзі скаржник (відповідач) просить рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, апелюючи тим, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги те, що ні чинним законодавством України, ні умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативно грошової оцінки землі.

Скаржник також покликається на те, що до участі у справі не було залучено Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Скаржник зазначає, що оскільки відповідач зареєстрований у м.Києві, то відповідно до ч.1 ст.17 ГПК України справа мала б розглядатися господарським судом міста Києва.

Скаржник не погоджується з тим, що місцевий господарський суд в порушення вимог ст.81 ГПК України розглядав справу, хоча поряд з цим господарським судом м.Києва порушено провадження у справі №910/1618/13-г між тими ж сторонами , про той ж предмет і з тих же підстав.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить в її задоволенні відмовити, з огляду на те, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив усі докази у справі та прийняв правомірне рішення. Окрім того позивач зазначає, що ГПК України встановлює виключну підсудність справ у спорах, що виникають із земельних відносин та такі справи повинні розглядатися судами за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин.

Розпорядженням в.о. голови Львівського апеляційного господарського суду введено у склад колегії з розгляду справи № 914/735/13-г замість судді Марка Р.І. - суддю Бонк Т.Б. з підстав, зазначених у розпорядженні.

Клопотання скаржника про зупинення провадження у справі №914/735/13-г до вирішення Бориславським міським судом Львівської області справи за позовом ПАТ «Укрнафта» до Бориславської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення міської ради про зміну грошової оцінки землі не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави. Розглядаючи даний спір, суд здійснює правовий аналіз даного рішення міської ради, на підставі якого відбулася зміна грошової оцінки землі територіальної громади і оскарження цього рішення в іншому судовому порядку не є тією підставою, що унеможливлює розгляд даного спору.

Суд, розглянувши апеляційну скаргу та дослідивши наявні докази по справі, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, які підтримали свою позицію, пояснення дали аналогічні, викладені в письмових поясненнях, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, 04.10.2010 року між Бориславською міською радою (орендодавець) та публічним акціонерним товариством «Укрнафта», від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (орендар) було укладено договір оренди землі строком на 25 років, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промислового призначення площею 0,04 га для обслуговування свердловини №749 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської міської ради.

04.10.2010 року між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,04 га для обслуговування свердловини №749 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта».

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 17 587,17 грн. Згідно з п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 43,97 грн. в рік.

Відповідно до витягу з технічної документації за №749 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,04 га., яка знаходиться, яка розташована в м.Борислав та знаходиться на праві користування НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» станом на 14.02.2012 року складає 36 655,56 грн.

23.09.2011 року Бориславською міською радою було прийнято рішення №373 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава», в межах компетенції наданої Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні", яке на час розгляду судом першої інстанції було чинним, а аналогічно і на час апеляційного провадження.

17.11.2011р. рішенням №420 Бориславською міською радою було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі. Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема внесено зміни в п.п.2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння річний розмір орендної плати за земельні ділянки становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.

31.07.2012 року Бориславською міською радою на адресу відповідача було направлено повідомлення (вих.№3-21/1877) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до договору. Листом від 13.11.2012 року (вих.3-18/2934) з тією ж пропозицією відповідачу направлено підготовлену додаткову угоду до договору оренди землі.

На вище зазначені листи ПАТ «Укрнафта» дало відповідь №04-146 від 07.12.2012 року в якій йшлося про надання згоди на укладення додаткової угоди до договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3% на який Бориславська міська рада надала відповідачу лист - відмову №3-18/3255 від 14.12.2012 року та повторно направила пропозицію укласти додаткову угоду до договору на попередніх умовах.

Однак, відповіді на наведену пропозицію укласти додаткову угоду Бориславська міська рада не отримала, а отже, між міською радою та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону. Наміру припинити договірні стосунки сторони не виявили. Спір виник щодо встановлення розміру орендної плати, що визначається виходячи з нормативної грошової оцінки землі та встановлюється органами місцевого самоврядування.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтями 288.5,288.5.1. Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Судом встановлено, що в п.13 договору про оренду землі сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається один раз в рік, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Відповідно до п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду, що пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі відповідає нормативно-правовим актам, у тому числі рішенням органу місцевого самоврядування. Сторонами не надано доказів скасування рішення Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава» та рішення Бориславської міської ради від 17.11.2012 року №420 про внесення доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі, а тому суд підставно задоволив позов.

Щодо доводів скаржника про те, що судом порушені вимоги територіальної підсудності даної справи, то суд апеляційної інстанції зазначає, що у вирішенні спорів, що виникають у зв'язку з укладенням, зміною, розірванням, виконанням, припиненням договорів оренди земельних ділянок, інших договорів щодо користування земельними ділянками, в тому числі про стягнення заборгованості з орендної плати за договорами користування земельною ділянкою, господарським судам слід виходити з правил виключної підсудності, встановлених частиною дев'ятою статті 16 ГПК. Тобто, зважаючи на те, що земельна ділянка знаходиться у м.Бориславі Львівської області, то справа підсудна господарському суду Львівської області.

Доводи скаржника про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - нафтогазовидобувне управління «Борислав нафтогаз» ПАТ «Укрнафта» є безпідставними, оскільки нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» є структурною одиницею ПАТ «Укрнафта», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №15869166 від 14.02.2013 року (а.с.25-26), що не вплине на права та обов'язки останнього.

Щодо доводів скаржника про залишення позову без розгляду з підстав наявності тотожного позову в провадженні господарського суду міста Києва, то суд відхиляє вказані доводи з огляду на те, що в матеріалах справи знаходиться лист прокуратури міста Борислава Львівської області про припинення провадження у справі. Тобто, на момент прийняття рішення господарським судом Львівської області, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази в підтвердження прийняття рішення господарським судом міста Києва по справі №910/1618/13.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Таким чином, обов'язок доказування законодавчо покладено на сторони.

Згідно ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З вищенаведеного доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.

Рішення місцевого суду прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.

Зважаючи на те, що апеляційним судом відмовлено в задоволенні апеляційної скарги ПАТ «Укрнафта» витрати по сплаті судового збору, в порядку ст.49 ГПК України залишаються на скаржнику.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд,

постановив:

рішення господарського суду Львівської області від 22.04.2013 року в справі №914/735/13-г - залишити без змін, а апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укрнафта» б/н від 25.04.13 р.- без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий -суддя: С. М. Бойко

Судді: Т.Б. Бонк

Г.Г. Якімець

Повний текст постанови

виготовлено 15.07.2013р.