Ухвала суду № 32435770, 02.07.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2013
Номер справи
636/1147/13-а
Номер документу
32435770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.2013 р.Справа № 636/1147/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Бутенко Ю.О.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Горшкова В.Д.

третьої особи ОСОБА_3

представника третьої особи ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на ухвалу Чугуївського міського суду Харківської області від 18.03.2013р. по справі № 636/1147/13-а

за позовом ОСОБА_5

до Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області треті особи ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

14 березня 2013 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8, в якому просив рішення Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області за №303/2 від 21.07.1987 року «Про оформлення технічної документації громадянину ОСОБА_9 на підтвердження ним без попереднього оформлення відповідної документації будівництва гаражу на земельній ділянці АДРЕСА_1 визнати незаконним.

18 березня 2013 року ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Чугуївської міської ради, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8 про скасування рішення - відмовлено.

Позивач - ОСОБА_5 у апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просив ухвалу суду першої інстанції скасувати. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що предметом спору по даній адміністративній справі є визнання протиправним акту виконавчого комітету Чугуївської міської ради як органу владних повноважень, тому відповідно до п. 1 ч. 2 ст.17, п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, даний спір підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги ОСОБА_5 пов'язані з питанням права власності на землю, є спором про право цивільне та не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи наступного.

Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пункт 1 частини 2 статті 17 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує рішення виконавчого комітету Чугуївської міської ради народних депутатів Харківської області від 21.07.1987 року №303/2 щодо надання дозволу громадянину ОСОБА_9 на оформлення технічної документації на проведене будівництво гаража на земельній ділянці АДРЕСА_1

Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

За правовою позицією Конституційного Суду України предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 26 березня 2002 року N 6-рп/2002). Зокрема, згідно з цим законом до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону (пункт 34 частини першої статті 26).

Аналіз положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (частини першої статті 10, статей 16, 17, 18, 25, 26 та інших) свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.

Вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів, крім публічно-правових спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4, пункт 1 частини першої, частина друга статті 17 Кодексу).

З огляду на зазначене, положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що ухвала суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8 про визнання незаконним рішення Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області за №303/2 від 21.07.1987 року «Про оформлення технічної документації громадянину ОСОБА_9 на підтвердження ним без попереднього оформлення відповідної документації будівництва гаражу на земельній ділянці АДРЕСА_1, як такого, що підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, є неправомірною, такою, що постановлена з порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.

Згідно п. 4 ст. 204 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, ст. 204, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.

Ухвалу Чугуївського міського суду Харківської області від 18.03.2013р. по справі № 636/1147/13-а скасувати.

Справу за позовом ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області треті особи ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 про скасування рішення направити до Чугуївського міського суду Харківської області на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в силу ч. 2 ст. 211 КАС України, оскільки не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 08.07.2013 р.