ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" липня 2013 р. Справа № 926/293/13
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючий суддя Желік М.Б.
Суддів Кузь В.Л.
Малех І.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Малого приватного підприємства "КОРДО", м.Чернівці (вих. № 24/05-1 від 24.05.2013 року)
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 13.05.2013 року
у справі № 5015/4331/12
за позовом Чернівецької міської ради, м. Чернівці, Центральна площа,1
до відповідача Малого приватного підприємства "КОРДО", м. Чернівці
про внесення змін до договору оренди землі № 3954 від 08.08.2007 року в частині розміру орендної плати за землю
за участю представників: не з'явилися.
Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід складу суду не надходило.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
13.05.2013 року Господарським судом Чернівецької області прийнято рішення у справі № 926/293/13 (с.Прокусняк О.Г.) за позовом Чернівецької міської ради, м. Чернівці, Центральна площа, 1 до відповідача Малого приватного підприємства "КОРДО", м. Чернівці про внесення змін до договору оренди землі № 3954 від 08.08.2007 року в частині розміру орендної плати за землю, відповідно до якого:
- у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, відмовлено;
- позов задоволено;
- внесено зміни до договору оренди землі № 3954 від 08.08.2007 року, що укладений між Чернівецькою міською радою та Малим приватним підприємством "КОРДО" (зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК" № 040780900249 від 17.08.2007 року), виклавши пункт 4 Договору в редакції " Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 47 757,24 грн.".;
- стягнуто з Малого приватного підприємства "КОРДО" - вул. Калинівська, 13-Б, м. Чернівці, код 31561366 на користь Чернівецької міської ради - Центральна площа,1, м. Чернівці, код 36068147, р/р 35419001000516 в ГУДКУ в Чернівецькій області, МФО 856135 - 1147,00 грн. судового збору.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у зв'язку із зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, якою користується відповідач та на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі" розмір орендної плати підлягає перегляду, у зв'язку з чим, суд вважав обґрунтованим вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції Мале приватне підприємство "КОРДО" м. Чернівці подало апеляційну скаргу (вих. № 24/05-1 від 24.05.2013 року), в якій просить суд прийняти апеляційну скаргу до свого розгляду, скасувати рішення господарського суду Чернівецької області від 13.05.2013 року у справі № 926/293/13, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, судові витрати покласти на позивача.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що зміна та розірвання господарських договорі в односторонньому порядку не допускається, сторона яка вважає за необхідне змінити умови договору повинна надіслати пропозиції про це другій стороні, яка за результатами її розгляду повідомляє про їх результати. В порушення зазначених вимог закону судом першої інстанції не перевірено факт повідомлення відповідача про внесення змін до договору в частині збільшення розміру орендної плати, а наданий лист № 04/1303 від 16.03.2012 року, на думку скаржника, не може вважатися належним доказом повідомлення відповідача. Відтак, скаржник зазначає, що до моменту, коли відповідач надав відповідь за результатами розгляду пропозиції про внесення змін до договору оренди права позивача не порушені та не оспорювані, відтак суд повинен відмовити у задоволенні позову на підставі ст. 1 ГПК України, за відсутністю предмету спору.
Скаржник також зазначає, що позивач ставлячи вимоги про внесення змін до договору в частині збільшення орендної плати повинен обґрунтувати застосування нової нормативно грошової оцінки землі, зокрема надати докази зміни функціонального використання земельної ділянки чи здачi об'єкта в експлуатацію.
Згідно автоматизованого розподілу справ КП "Документообіг господарських судів", 30.05.2013 року справу за № 926/293/13 розподілено до розгляду судді - доповідачу Желіку М.Б. Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 01.06.2013 року у склад колегії для розгляду справи № 926/293/13 введено суддів Костів Т.С. та Малех І.Б.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 26.06.2013 року у зв'язку з перебуванням члена колегії - судді Костів Т.С. у відпустці до складу колегії суддів для розгляду справи № 926/293/13 вносилися зміни, відтак розгляд справи здійснювався колегією суддів у складі головуючого судді - Желік М.Б., суддів Кузь В.Л., Малех І.Б.
Зазначеному складу колегії суддів відводів не заявляли.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 01.06.2013 року матеріали апеляційної скарги Малого приватного підприємства "КОРДО" визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 26.06.2013 року.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 26.06.2013 року розгляд справи відкладався з підстав зазначених у ній.
Скаржник участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
17.06.2013 року від Чернівецької міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити рішення господарського суду Чернівецької області від 13.05.2013 року у справі № 926/293/13 без змін, а вимоги апеляційної скарги без задоволення. При цьому зазначає, що згідно з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 застосування заходів досудового врегулювання спору не є обов'язковою умовою для звернення до суду з позовом за захистом свого порушеного права, а є лише додатковим засобом захисту, відтак необґрунтованим є твердження апелянта про відсутність права на звернення позивача до суду.
09.07.2013 року через канцелярію Львівського апеляційного господарського суду надійшло клопотання від позивача про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечити явку представника, який бере участь у судовому засідання в Господарському суду Чернівецької області.
Колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне. Згідно з Роз'ясненням Вищого арбітражного суду від 18.09.97, № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може не брати до уваги доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - четвертою статті 28 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами.
Колегія суддів розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дійшла висновку, що рішення господарського суду Чернівецької області від 13.05.2013 року у справі № 926/293/13 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
У відповідності до ч. 1 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Оскаржувана ухвала зазначених вимогам відповідає.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
08 серпня 2007 року між Чернівецькою міською радою, в особі першого заступника директора, начальника управління капітального будівництва департаменту містобудування комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (Орендодавець) та Малим приватним підприємством "КОРДО", (Орендар) укладено договір оренди землі № 3954, що зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру', про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА 000852 вчинено запис за номером 040780900249 від 17 серпня 2007 року.
Згідно умов договору в строкове платне користування Oрендареві на підставі рішення 18 сесії Чернівецької міської ради 5 скликання від 12.06.2007 року № 351 надається в строкове платне користування земельна ділянка, що розташована за адресою м. Чернівці, вул. Гагаріна, номер 29-В, загальною площею 0,0904 га., з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки - для будівництва та обслуговування комплексу (кадастровий номер земельної ділянки 7310136300:05:004:062).
Згідно п. 2 зазначеного Договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1 082 99,00 грн. згідно з витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки Чернівецького міського управління земельних ресурсів Держкомзему № 1247 від 15.06.2007 року, економіко-планувальна зона № 05.
Строк дії договору встановлювався до 31 травня 2056 року. (п. 3 Договору).
Річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі і становить 2 090,17 грн. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами щомісяця, у сумі 174,18 грн. з урахуванням п. 5 Договору на рахунок Чернівецької міської ради (р/р 33210812700002 в ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код платежу 13050200) до 30 числа наступного за звітним.
23.10.2008 року рішенням 33 сесії 5 скликання Чернівецької міської ради № 715 затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях. Pішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 № 221 вносилися зміни до вказаного положення, у відповідності до яких п. 6.2. вкладено у наступній редакції "розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці; зміни ставок земельного податку; зміни ставок орендної плати; перевищення строку встановленого для будівництва об'єкта містобудування; введення об'єкта містобудування в експлуатацію; та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі".
Пунктом 4.3 вказаного положення визначено, що підставою для визначення розміру орендної плати є це Положення, рішення 24 сесії міської ради 5 скликання від 12.02.2008 року № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" та витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки, виданий уповноваженим органом Державного комітету України по земельних ресурсах у м. Чернівці.
Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Цим же рішенням встановлено, що грошова оцінка земель м. Чернівців введена в дію з 01.07.2008 року та зобов'язано Управління земельних ресурсів у м. Чернівцях Державного агентства земельних ресурсів України забезпечити видачу до вказаного терміну довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок згідно з затвердженою технічною документацію для подання податкових декларацій платниками земельного податку та орендної плати за землю.
26.01.2012 року 19 сесією 6 скликання Чернівецької міської ради прийнято рішення № 392 "Про надання юридичним особам та підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань" у відповідності до якого встановлено, що Орендарі земельних ділянок зобов'язані до 01.05.2012 року привести у відповідності до вимог рішення 24 сесії 5 скликання міської ради від 12.02.2008 року № 510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях річну орендну плату та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договорів оренди землі, зокрема, до договору оренди землі від 08.08.2007 року № 3954, укладеного з Малим приватним підприємством "КОРДО" на земельну ділянку площею 0,0904 га., розташованого за адресою вул. Гагаріна Юрія, 29-В.
На запит департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин у місті Чернівцяx Управління Держкомзему у м. Чернівці надало інформацію (лист від 30.01.2012 № 87), зокрема, щодо нормативно-грошової оцінки квадратного метра земельної ділянки, якою користується відповідач, що розташована за адресою вул. Ю.Гагаріна, 29-В, яка становить 1 760,96 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, листом від 16.03.2012 року № 04/1303 позивач повідомив відповідача про зміну орендної плати за користування землею у зв'язку з прийняттям рішення 24 сесії Чернівецької міської ради 5 скликання від 12.02.2008 року № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" та Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради 5 скликання від 23.10.2008 року № 715 (зі змінами внесеними рішенням 10 сесії Чернівецької міської ради 6 скликання від 28.07.2011 року № 221), з огляду на що розмір орендної плати зазначений у Договорі оренди землі підлягає зміні, відтак орендарю направлено для ознайомлення та підписання примірники додаткового договору.
Факт направлення зазначеного листа відповідачу підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про відправлення рекомендованого поштового відправлення, що було отриманим представником відповідача 20.03.2012 року.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Однак, посилання скаржника на те, що направлений лист не може вважатися належним доказом повідомлення скаржника, оскільки надісланий за адресою м. Чернівці, вул.Руська,248 М та отриманий невідомою особою, не приймається до уваги, оскільки обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи із власних інтересів, його використовує.
Згідно із ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно із ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
У зв'язку із наведеним місцевим господарським судом підставно розцінено обов'язковість для сторін внесення змін до договору оренди землі, оскільки така обов'язковість випливає із зазначених обов'язкових для виконання рішень органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Однією із істотних умов договору оренди землі, відповідно до ст. 15 зазначеного Закону є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку ї внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст. ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки використовується при визначені розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Як встановлено господарським судом, та підтверджується судом апеляційної інстанції, нормативно грошова оцінка земельної ділянки якою користується Мале приватне підприємство "КОРДО", площею 0,0904 га. становить 1 591 907,84 грн., що підтверджується даними Управління держкомзему у м.Чернівці Головного управління держкомзему у Чернівецькій області.
Зі змісту базової редакції договору оренди землі вбачається її невідповідність в частині розміру орендної плати цим положенням, що обумовлює встановлену законом необхідність внесення до нього відповідних змін.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, що правильно констатовано місцевим господарським судом.
Так, колегія суддів зазначає, що пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі відповідає нормативно-правовим актам, окрім цього сторонами не надано доказів скасування рішення 24 сесії Чернівецької міської ради 5 скликання від 12.02.2008 року № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" та Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради 5 скликання від 23.10.2008 року № 715 (зі змінами внесеними рішенням 10 сесії Чернівецької міської ради 6 скликання від 28.07.2011 року № 221) у зв'язку з чим, місцевий господарський суд підставно задовольнив позов.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженими певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. (ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України).
Колегія суддів додатково зазначає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні клопотання Чернівецької міської ради про зупинення провадження у справі до моменту розгляду Вищим господарським судом України справи № 5027/412/2012 за позовом Чернівецької міської ради до ТОВ "Абсолют Безпека" про внесення змін до договору оренди, оскільки така не є пов'язаною із справою № 926/293/13, а також з матеріалів справи не вбачається неможливості її розгляду до розгляду справи № 5027/412/2012. Окрім того, звертає увагу на те, що постановою ВГС України від 15.05.2013 року касаційну скаргу Чернівецької міської ради задоволено та залишено в силі рішення господарського суду Чернівецької області у справі № 5027/412/2012 від 30.12.2012 року без змін.
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовуються висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів визнає їх не належною підставою для зміни чи скасування оскаржуваного рішення, що передбачені у ст. 104 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного та відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку землі", Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 99, 101, 103, 104, 105, Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні апеляційної скарги Малого приватного підприємства "КОРДО", м. Чернівці (вих. № 24/05-1 від 24.05.2013 року) відмовити.
2. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 13.05.2013 року у справі № 926/293/13 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складено 12.07.2013 року
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Кузь В.Л.
суддя Малех І.Б.