Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2013 року справа №2а/0570/9845/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., секретар судового засідання Святодух О.Б., з участю представника позивача Другакової Т.Д., представників відповідача Кравченко І.О., Полторацької Т.В. Сологуб А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року у справі № 2а/0570/9845/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач, податковий орган) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 11.11.2010 року № 0003012341/0/ та від 30.12.2010 року № 0003012341/1/.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року позов було задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, а саме не вірно застосовано норми ст.8 Закону України «Про плату з землю», ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до розпорядження Слов'янської районної державної адміністрації №647 від 06.12.2006 р. у постійне користування ПАТ "Донбасенерго" Слов'янській ТЕС передано земельні ділянки для діяльності та експлуатації об'єктів СО «Слов'янська теплова електрична станція» на території Райгородської селищної ради (за межами населеного пункту) загальною площею 1100,5646 га, в тому числі 10,7638 га із земель промисловості транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, з яких під ставками - охолоджувачами: №1 - площа ділянки складає 502,9112 га та №2 площа ділянки складає 216,2947 га.
Оскільки за змістом вищезазначеного розпорядження земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні Позивача, віднесено до земель промисловості, плата за землю за приписом ст.8 Закону України «Про плату за землю», що знаходиться під ставами-охолоджувачами повинна була розраховуватись, виходячи з призначення (категорії) землі з застосуванням грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, що складає 5 відсотків.
Судом не прийнято до уваги посилання відповідача на довідки відділу Держкомзему у Слов'янському районі Донецької області про земельну ділянку від 09.01.2009 року №3 та від 11.01.2010 року №13, лист Держкомзему в Слов'янському районі Донецької області від 05.11.2010 року №1372/01-23, лист Відділу Держземагенства у Слов'янському районі Донецької області від 05.04.2013 року №01-23/469 стосовно віднесення спірних земель до категорії земель промисловості.
Посилання на Довідник водосховищ Української РСР, складений Головним управлінням комплексного використання водних ресурсів у 1978 році щодо віднесення спірних земель до водосховищ, також не може бути доказом, оскільки ст.20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Крім цього, листами Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів від 29.06.2006 року №09/973 та від 08.11.2010 року №1835 зазначено, що стави-охолоджувачі №1 та №2 Слов'янської ТЕС, розташовані в басейні р. Сіверський Донець, і відповідно до каталогу водокористування класифікуються як водосховище, призначенням якого є охолодження Слов'янської ТЕС. Тобто, вказане також свідчить про те, що землі під ставками -охолоджувачами є землями промисловості.
Таким чином, ігнорування судом вимог наведених норм матеріального права - ст. 20 Земельного кодексу України щодо покладення повноважень віднесення земель до тієї чи іншої категорії на органи державної влади та місцевого самоврядування, відповідно до їх повноважень, та неприйняття до уваги інформації, наданої податковому органу відділами Держкомзему та Держземагенства, стосовно віднесення спірних земель до земель промисловості, привело до прийняття незаконного судового рішення.
Представники відповідача в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.08.1998 (том 1 а.с. 101), включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 23343582 (том 1 а.с. 100, том 2 а.с. 102).
Податковим органом була проведена планова виїзна перевірка Структурної одиниці Відкритого акціонерного товариства "Донбасенерго" Слов'янської теплової електричної станції з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, за наслідками якої складений акт № 7588/23-3-00131104 від 29.10.2010 року, в якому податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем, зокрема, вимог ст.ст. 2, 5, 7, 8, 13 Закону України "Про плату за землю", внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по платі за землю в сумі 546 897,63 грн., в тому числі за період з 01.04.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 320 610,43 грн. та за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року в сумі 226 287,20 грн. (том 1 а.с. 6-20).
На підставі даного акту 11.11.2010 Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003012341/0/ про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з плати за землю в загальному розмірі 811 340,94 грн., в тому числі за основним платежем - 540893,96 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 270 446,98 грн. (том 1 а.с. 21).
В результаті адміністративного оскарження 30.12.2010 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003012341/1/, аналогічне податковому повідомленню-рішенню № 0003012341/0/ від 11.11.2010 року (том 1 а.с. 52).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно розпорядження Слов'янської районної державної адміністрації від 06.12.2006 року № 647 позивачу передано у постійне користування земельні ділянки для діяльності та експлуатації об'єктів структурної одиниці "Слов'янська теплова електрична станція" на території Райгородської селищної ради (за межами населеного пункту) загальною площею 1100,5646 га, у тому числі: під площею 502,9112 га (крім стороннього землекористування (острова) площею 1,0 га), золопроводом № 1 -142,5163 га, став-охолоджувачем № 2 216,2947 га, золопроводом і автодорогою -3,5249 га, підпірною дамбою 0,1627 га, золовідвалом № 2 -44,0 га, автодорогою Слов'янськ-Миколаївка -9,1844 га (ділянка № 1), 1,6760 га (ділянка № 2), промзоною 128,8845 га (ділянка № 1), 45,3108 га (ділянка № 2) 1,6550 га (ділянка № 3), звалищем промвідходів 2,6871 га, накопичувачем відходів 0,9932 га, лабораторією очисних споруд 10,7638 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (том 1 а.с. 178-179).
В технічній документації на земельні ділянки вказано, що земля під ставками-охолоджувачами № 1 (площа ділянки - 503,9112 га), № 2 (площа ділянки - 216,2947 га) віднесені до земель водного фонду (том 1 а.с. 152-153).
Згідно державних актів на право користування земельними ділянками серії ЯЯ № 059118 та серії ЯЯ № 059095 цільовим призначенням земельних ділянок площею 503,9112 га та 216,2947 га визначено "для діяльності та обслуговування става-охолоджувача № 1" та "для діяльності та обслуговування става-охолоджувача № 2" відповідно (том 1 а.с. 157, 158).
Згідно з повідомленням Сіверсько-Донецького басейнового водогосподарчого об'єднання від 24.07.2000 року № 597, статус земель під ставами-охолоджувачами № 1 та № 2 Слов'янської теплової електричної станції визначені як землі водного фонду (том 1 а.с. 24). Про таку ж категорію земель, які використовує позивач йдеться й у повідомленнях Державного управління екологічної безпеки Мінекобезпеки України в Донецькій області від 16.07.1999 року № 14-3203 (том 1 а.с. 29), Донецького обласного управління земельних ресурсів від 11.02.2000 року № 19-80-5 (том 1 а.с. 30), Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів від 29.06.2006 року № 09/973 (том 1 а.с. 31, 140) та від 08.11.2010 року № 1835 (том 1 а.с. 141-142).
Згідно Дозволу на спеціальне водокористування рибгосп "Ставгрес", технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право на земельні ділянки позивача, став-охолоджувач № 1, який межує: з півночі з землями Роайгородської селищної ради, ОП "Донрибкомбінат"; зі сходу з землями РУ "Укрпромводчермет"; з півдня - з землями власників сертифікатів колишнього КСП ім. Шевченка; з заходу - з землями водного фонду (р. Казенний Торець). Відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі, ділянка віднесені до земель з виробництва та розподілу електроенергії. Категорія землі водного фонду. Став-охолоджувач № 2 межує: з півночі - з землями Райгородської селищної ради; зі сходу - з землями СО "Слов'янська ТЕС"; з півдня - з землями СО "Слов'янська ТЕС", з заходу - з землями РУ "Укрпромводчермет". Відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі, ділянка віднесена до земель виробництва та розподілу електроенергії. Категорія - землі водного фонду (том 1 а.с. 148-150).
Згідно довідника водосховищ Української РСР, вбачається, що спірні землі віднесені до водосховищ (том 2 а.с. 99-100).
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті, зокрема, водосховищами. Аналогічна норма міститься і в статті 4 Водного кодексу України, згідно якої до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що в розпорядженні Слов'янської районної державної адміністрації від 06.12.2006 року № 647 вирішувалося лише питання надання у постійне користування земельних ділянок позивачу, а не визначення цільового призначення землі.
Зазначені висновки суду узгоджуються з висновками Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 06.02.2013, якою скасовані постанова Донецького окружного адміністративного суду від 01.11.2011 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.01.2012 року в даній адміністративній справі (том 2 а.с. 32).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.05.2013 року по справі № К/9991/34615/11 за позовом ПАТ «Донбасенерго» до відділу Держкомзему в Слов'янському районі Донецької області було зобов'язано відділ Держкомзему в Слов'янському районі Донецької області внести зміни у довідки відділу Держкомзему в Слов'янському районі Донецької області від 09.01.2009 №3 та від 11.01.2010 №13 про категорію земельних ділянок, користування якими здійснює Структурна одиниця Словянська ТЕС ВАТ «Донбасенерго», а саме вказати належну категорію земельних ділянок: «Землі водного фонду, Землі енергетики»; зобов'язано відділ Держкомзему в Слов'янському районі Донецької області внести зміни у форму державної статистичної звітності 6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності»: 1) земельні ділянки ставів-охолоджувачів № 1 та № 2 (державний акт серії ЯЯ № 059118 та державний акт серії Я.Я. № 059095) цільовим призначенням яких є: для діяльності та обслуговування става - охолоджувача № 1 та № 2 віднести до категорії «Землі водного фонду»: 2) земельні ділянки користування якими здійснює Структурна одиниця Словянська ТЕС ВАТ «Донбасенерго» загальною площею 381, 3587 га, віднести до категорії ""Землі енергетики". Це рішення набрало законної сили.
Статтею 11 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що податок за земельні ділянки, надані на землях водного фонду, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону, справляється у розмірі 0,3 відсотка від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Як вбачається з матеріалів справи в податкових розрахунках земельного податку на 2009 року та 2010 року суми земельного податку складають: за період з 1 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року в сумі 200690,14 грн., за період з 1 січня 2010 року по 30 червня 2010 року в сумі 141674,01 грн., тобто штучні водосховища 719,2059 га (стави-охолоджувачі) оподатковувались позивачем як землі водного фонду з розрахунку 0,3 відсотка від грошової оцінки площі ріллі по області, що відповідає наведеним вище положенням Закону України "Про плату за землю".
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зроблений висновок проте, що податкові повідомлення-рішення від 11.11.2010 року № 0003012341/0/ та від 30.12.2010 року № 0003012341/1/ прийняті податковим органом безпідставно.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року у справі № 2а/0570/9845/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 12 липня 2013 року, в повному обсязі складена 17 липня 2013 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді Т.Г.Гаврищук
А.А. Блохін