Постанова № 32414277, 08.07.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.07.2013
Номер справи
826/5775/13-а
Номер документу
32414277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 липня 2013 року 08 год. 17 хв. № 826/5775/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток»

до

третя особа,

Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві,

що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик», -

про

визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 25 лютого 2013 року № 260811/21-129/0076, -

В С Т А Н О В И В:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Восток» (далі – ТОВ «Восток», позивач) заявлені позовні вимоги до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві (далі – Регіональне управління, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 25 лютого 2013 року № 260811/21-129/0076.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність та невідповідність фактичним обставинам висновків працівників Регіонального управління про допущення позивачем порушення норм ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, ячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (далі – Закон № 481/95-ВР), а саме: здійснення продажу алкогольних напоїв, маркованих акцизними марками, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеної з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку. До такого висновку працівники Регіонального управління дійшли відносно імпортних алкогольних напоїв (лікер «Sheridans», джин «Gordons» та лікер «Baileys» виробництва Ірландії), що знаходилися у продажу на автозаправному комплексі ТОВ «Восток», та які попередньо були придбані у ТОВ «Баядера Логістик» на підставі договору поставки від 03.12.2012р. № 110034. Відповідачем не було враховано норми п. 216.4 ст. 216, пп. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Податкового кодексу України, з урахуванням яких положення абз. 4 п. 226.9 ст. 226 цього ж Кодексу повинні застосовуватись лише до алкогольної продукції, виробленої на митній території України, і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції, тому що для неї дата розливу не є датою визначення ставки акцизного податку.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що наявність наклеєних у встановленому порядку марок акцизного податку на алкогольній продукції, що перевірялася працівниками відповідача на АЗК Товариства, безпосередньо засвідчує легальність ввезення такої продукції на митну територію України та подальшу реалізації її кінцевим споживачам. Тобто, відповідно до абз. 8 п. 17, п. 19, п. 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010р. № 1251, наявність марок акцизного збору та правильність застосування ставок акцизного податку при ввезенні імпортної алкогольної продукції на територію України перевірена органами державної митної служби під час ввезення даної продукції на митну територію України, що спростовує висновки Акта перевірки та свідчить про неправомірність спірного рішення.

Відповідач проти позову заперечував, надавши суду письмові заперечення проти позову від 10.06.2013р. б/н. В обґрунтування своїх заперечень Регіональне управління посилалося на те, що в ході проведення фактичної перевірки магазину ТОВ «Восток» перевіряючими встановлено знаходження на зберіганні з метою подальшої реалізації алкогольні напої, що описані в Додатку № 1 від 16.01.2013р. до Акта перевірки, які марковані марками акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, чим порушено п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України та п. 20 Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010р. № 1251 та ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, ячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

За результатами проведеної перевірки керівником Регіонального управління до ТОВ «Восток» за вказані порушення та на підставі абз. 15 норм ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР спірним рішенням від 25.02.2013р. № 260811/21-129/0076 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 8 500, 00 грн.

Третя особа надало суду письмові пояснення б/н і б/д (надані в судовому засіданні 10 червня 2013 року), в яких підтвердила, що алкогольна продукція, що була предметом перевірки позивача є такою, що належним чином маркована, та з такої продукції були сплачені всі податки і збори на території України (в т.ч. акцизний податок).

В судових засіданнях представник позивача і третьої особи підтримали заявлені позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судових засіданнях заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

В ході судового розгляду судом встановлено, що протягом періоду з 16.01.2013р. по 25.01.2013р. працівниками Регіонального управління на підставі наказу від 16.01.2013р. № 47 та направлення від 16.01.2013р. № 21-131/0045 була проведена фактична перевірка магазину на автозаправній станції, який знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 98, - та належить суб’єкту господарської діяльності - ТОВ «Восток» (ідентифікаційний код 24812228, місцезнаходження: м. Київ, вул. Солом’янська, 11), з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено Акт від 25.01.2013р. № 0040/01/24812228.

Зокрема, в тексті вказаного Акта фактичної перевірки, зазначене наступне: «в магазині на АЗС за адресою: м. Київ, Столичне шосе, 98, що належить суб’єкту господарювання ТОВ «Восток» код ЄДРПОУ 24812228, у відповідності до наявної ліцензії здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями. Перевіркою встановлено знаходження на зберіганні з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, що описані в Додатку № 1 від 16.01.2013р., які марковані марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеної з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, чим порушено п. 226.9 ст. 226 ПКУ від 02.12.2010 року № 2755-VI та п. 20 Постановою КМУ від 27.12.10р. № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», ст. 11 Закону України від 19.12.95р. № 481/95-ВР із змінами та доповненнями «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, ячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Описані в Додатку № 1 від 16.01.2013р. алкогольні напої залишаються у суб’єкта господарювання до вирішення питання по суті.».

В Додатку № 1 від 16.01.2013р. до Акта фактичної перевірки, наданого відповідачем до канцелярії суду 17 червня 2013 року, зазначені наступні найменування алкогольних напоїв:

- лікер «Sheridans» в кількості 1 пляшки, вартістю 327, 00 грн. (з ПДВ), місткість 0,7 л, 15,5% об, д.в. 02.2012; виробник – R&A Baileys Co Dublin, Ірландія; імпортер – ТОВ «Баядера імпорт»; марка акцизного податку – типу АІ серії АААТ № 000295, дата 04/12, вид алкоголю 4,977;

- лікер «Sheridans» в кількості 1 пляшки, вартістю 257, 00 грн. (з ПДВ), місткість 0,5 л, 15,5% об, д.в. 02.2012; виробник – R&A Baileys Co Dublin, Ірландія; імпортер – ТОВ «Баядера імпорт»; марка акцизного податку – типу АІ серії ААБШ № 000053, дата 04/12, вид алкоголю 3,555;

- ром «Сaptain Morgan Black» в кількості 2 пляшок, вартістю 182, 00 грн. (з ПДВ), місткість 0,5 л, 40% об, д.в. 02.2012; виробник – Diablo Global Supply Level, Шотландія; імпортер – ТОВ «Баядера імпорт»; марки акцизного податку – типу АІ серії ААБЧ № 056914 та № 056916 , дата 04/12, вид алкоголю 9,174;

- джин «Gordons» в кількості 1 пляшки, вартістю 256, 00 грн. (з ПДВ), місткість 0,75 л, 47,3% об, д.в. 06.2011; виробник – Diablo Global Supply Level, Шотландія; імпортер – ТОВ «Баядера імпорт»; марка акцизного податку – типу АІ серії АААВ № 000018, дата 04/12, вид алкоголю 16,272.

25 лютого 2013 року начальником Регіонального управління на підставі зазначеного Акта перевірки від 25.01.2013р. № 0040/01/24812228 було прийняте спірне рішення про застосування фінансових санкцій за № 26081/21-129/0076, яким згідно з абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення ст. 11 цього Закону, відповідно до якого «Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством», а саме: зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 8 500, 00 грн.

Згідно рішення ДПС України від 01.04.2013р. за № 4857/6/10-2415, винесеного за результатами розгляду скарги ТОВ «Восток», спірне рішення про застосування фінансових санкцій від 25.02.2013р. № 26081/21-129/0076 залишено без змін, а скарга підприємства – без розгляду з підстави пропуску платником податків строку на досудове оскарження такого рішення.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (далі – Закон № 481/95-ВР).

Статтею 11 цього Закону передбачено маркування алкогольних і тютюнових напоїв. Зокрема, абзацом третім ч. 4 вказаної статті Закону № 481/95-ВР встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

У пп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) міститься наступне визначення «маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до пп. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 ПК України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.

Згідно з п. 218.1 ст. 218 цього Кодексу суми податку з товарів, які ввозяться на митну територію України, що підлягають сплаті, визначаються платниками податків самостійно, виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку.

У пп. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 ПК України зазначено, що у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Таким чином, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку, а остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу.

Отже, дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів збігається з правилом для всієї імпортованої продукції, визначеним у п. 216.4 ст. 216 ПК України, яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань, у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.

Положення пп. 222.1.2-222.1.3 п. 222.1 ст. 222 зазначеного Кодексу передбачають строк сплати акцизного податку з вітчизняних алкогольних виробів лише при придбанні марок акцизного податку.

Тобто, з метою встановлення відповідності між визначеною ставкою акцизного податку на час виробництва певної алкогольної продукції та фактично сплаченим розміром податку з такої продукції законодавець встановив певні правила.

Зокрема, в абз. 4 п. 226.9 ст. 226 ПК України визначено, що вважаються такими, що немарковані алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Однак, за результатами аналізу вищенаведених норм права, суд приходить до висновку, що зазначена норма є загальною, оскільки в ній йдеться про алкогольні напої без їх поділу на вітчизняні та імпортовані, а тому має застосовуватись лише у тих випадках, коли відсутні спеціальні норми.

У свою чергу, відносно імпортованої алкогольної продукції встановлено спеціальний порядок визначення ставки податку.

Так, згідно з пп. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 ПК України ставка податку визначається не на день розливу такої продукції, а на день подання митної декларації. Таким чином, положення абз. 4 п. 226.9 ст. 226 ПК України повинні застосовуватись лише до алкогольної продукції, виробленої на митній території України, і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції, тому що для неї дата розливу не є датою визначення ставки акцизного податку.

Наявними матеріалами справи (а саме: копіями договору поставки товару від 03.12.2012р. № 110034, укладеного між ТОВ «Восток» (Покупець) та ТОВ «Баядера Логістик» (Постачальник) на поставку товару (алкогольної продукції), та додатками № 1 (специфікація на товар) і № 2 до нього; протоколу розбіжностей від 03.12.2012р. до вказаного Договору; видатковою накладною від 14.12.2012р. № 673439/659651 на загальну суму 31 467, 90 грн. (в т.ч. ПДВ)), засвідчується той факт, що алкогольні напої, які перевірялися в магазині позивача та описані в Додатку № 1 від 16.01.2013р. до Акта фактичної перевірки, є імпортованими товарами, що попередньо ввезені на територію України іншими суб’єктами господарської діяльності.

Дані обставини також були підтверджені усними поясненнями представника третьої особи в судовому засіданні по даній справі. Зокрема, представник ТОВ «Баядера Логістик» пояснив в судовому засіданні, що зазначені вище алкогольні напої були ввезенні на територію Україну вже маркованими відповідно до вимог податкового законодавства України, та з такої продукції були сплачені всі податки і збори на території України в повному обсязі, що одночасно підтверджується даними Додатку № 1 від 16.01.2013р. до Акта фактичної перевірки, де наведений весь перелік продукції, що перевірялась, в тому числі акцизні марки на кожну одиницю продукції.

Відповідно до п. 17 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1251, (далі - Положення) імпортерами є юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками контракт (договір) про постачання (ввезення) в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Абзацами другим і третім п. 20 Положення визначено, що контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють органи державної податкової служби, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - митні органи. Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Згідно абз. 8 п. 17 Положення у разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.

Пунктом 226.2 статті 226 ПК України встановлено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Аналогічно п. 19 Положення передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.

У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).

Таким чином, з вищевикладеного слідує, що наявність марок акцизного збору та правильність застосування ставок акцизного податку щодо спірних алкогольних напоїв були вже перевірені органами державної митної служби під час ввезення такої продукції на митну територію України.

З огляду на вищенаведене, та з урахуванням аналізу наявних матеріалів справи, судом вбачається, що висновки перевіряючих в Акті фактичної перевірки про порушення ТОВ «Восток» норм Податкового кодексу України, Закону № 481/95-ВР та положень Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010р. № 1251, нормативно та документально не підтверджуються.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві від 25 лютого 2013 року № 260811/21-129/0076.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 – 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова