Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2013 р. Справа №805/6343/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 годин 45 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Зикун Ю.В., представника відповідача Дзиги М.Г., розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду адміністративну справу за повозом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №2346/НОМЕР_1 від 17.04.2013 на суму 1754,54 гривень та №2347/НОМЕР_1 від 17.04.2013 на суму 715,37 гривень,
В С Т А Н О В И В:
позивачка, фізична особа-підприємець ОСОБА_2, звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, про визнання недійсними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій. Позовні вимоги вмотивовані тим, що оскаржувані рішення прийняті без належних правових підстав, оскільки відповідач не повідомив позивачку про сплату єдиного внеску в 2011-2013 роках за некоректними реквізитами. З посиланням на статтю 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», позивачка просила визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №2346/НОМЕР_1 від 17.04.2013 на суму 1754,54 гривень та №2347/НОМЕР_1 від 17.04.2013 на суму 715,37 гривень.
У судове засідання позивачка не прибула, надала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Пояснила, що в період з січня 2011 по березень 2013 року позивачка помилково сплачувала єдиний внесок на рахунок для зарахування платежів від фізичних осіб-підприємців, які беруть добровільну участь у страхуванні на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою тратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Внаслідок чого утворилася недоїмка. За заявою позивачки, яка була подана тільки в березні 2013 року, помилково сплачені коштів були зараховані на відповідний рахунок і недоїмка була погашена. Оскільки зарахування коштів на правильний рахунок відбулося тільки після спливу граничних термінів поточних платежів, до позивачки були застосовані сплати штрафні санкції. З яких причин позивачка сплачувала єдиний внесок на за тими реквізитами, пояснити не може. Інформація щодо реквізитів рахунків на які слід сплачувати єдиний внесок певним категоріям платників була розміщена на дошці оголошень в приміщенні управління Пенсійного фонду, також ця інформація доводилася до відома платників за допомогою оголошень по радіо. Крім цього, кожен платник міг отримати консультацію у працівника управління. Додатково пояснила, що працівник управління Пенсійного фонду під час приймання звітів не перевіряє фактичну сплату зазначених у звіті сум єдиного внеску і не може відмовити у прийнятті цих звітів.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В період з січня 2011 року по грудень 2012 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 сплатила єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на поточний рахунок №37191077000511 (а.с. 10-15).
6 березня 2013 року за вхідним №228/05-2 відповідачем була зареєстрована заява позивачки на ім'я начальника Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки про перерахування помилково сплаченої суми єдиного внеску з рахунку №37193105000511 на рахунок №37194104000511 (а.с. 51).
17 квітня 2013 року відповідачем прийнято «Рішення №2346/НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску», яким до позивачки застосований штраф у розмірі 10% в сумі 337,53 гривень та нарахована пеня (0,1% від суми недоїмки) в сумі 1417,01 гривень за період з 20 січня 2012 року по 18 березня 2013 року (а.с. 9).
17 квітня 2013 року відповідачем прийнято «Рішення №2347/НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску», яким до позивачки застосований штраф у розмірі 10% в сумі 457,24 гривень та нарахована пеня (0,1% від суми недоїмки) в сумі 258,13 гривень за період з 21 січня по 19 березня 2013 року (а.с. 9).
За даними картки особового рахунку ФОП ОСОБА_2, як платника єдиного внеску, який обрав спрощену систему оподаткування, станом на 19 лютого 2013 року рахувалася недоїмка по сплаті єдиного внеску в сумі 7549,72 гривень за 2011-2012 роки (а.с. 52-53)
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, основними завданнями Пенсійного фонду України, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464-VI).
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону №2464-VI, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску на належний рахунок органу Пенсійного фонду.
Згідно частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
У відповідності до частини 11 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Частиною 13 статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Механізм перерахування на належний рахунок коштів визначений «Порядком зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за №955/18250 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 9 Порядку помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.
Недоїмкою відповідно до статті 1 Закону №2464-VI вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Судом установлено, що за даними картки особового рахунку ФОП ОСОБА_2, як платника єдиного внеску, який обрав спрощену систему оподаткування, станом на 19 лютого 2013 року рахувалася недоїмка по сплаті єдиного внеску в сумі 7549,72 гривень за 2011-2012 роки. Дана недоїмка утворилася у звязку із сплатою сум єдиного внеску на неналежний рахунок відповідача.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Частиною 13 статті 25 Закону №2464-VI встановлено, що нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI територіальним органам Пенсійного фонду надано право застосовувати до платника єдиного внеску штраф за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду приймає рішення.
Суд перевіривши розрахунки фінансових санкцій та пені за оскаржуваними рішеннями, вважає, що вони розраховані вірно (а.с. 54).
Позивачкою не надано доказів, які б підтверджували обґрунтованість її вимог, та спростовували заперечення відповідача. Відповідач, навпаки, надав докази того, що він, як суб'єкт владних повноважень, у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України №2464-VI.
Беручи до уваги викладене, здійснивши аналіз матеріалів справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні слід відмовити у повному обсязі.
Питання розподілу судових витрат слід вирішити відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 8-12, 17-20, 69-72, 86, 94, 122, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 5 липня 2013 року.
Постанова в повному обсязі складена 10 липня 2013 року.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.