Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 827/372/13-а
09.07.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Горошко Н.П. ,
Кондрак Н.Й.
розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Гавура О.В.) від 21.03.13 у справі № 827/372/13-а,
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Головного управління Держземагенства у м. Севастополі (вул. Демідова, 13, м.Севастополь, 99011)
про визнання дій протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 21.03.2013 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Дерземагентства у м. Севастополі щодо застосування в витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2012 № 3980-3.2/5 коефіцієнта Кф комерційного використання " 2,5" для земельної ділянки площею 0,75 га, кадастровий номер 8536400000:03:002:0047, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2.
Зобов'язано Головне управління Держземагентства у м. Севастополі надати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,75 га, кадастровий номер 8536400000:03:002:0047, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 з застосуванням коефіцієнту Кф " 0,5" - для земель зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування).
Стягнуто з Державного Бюджету України (код ЕДРПОУ 38022717, ГУ ДКС України у м. Севастополі, МФО 824509, р/р 31214206784001, код платежу 35884906) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійку).
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 21.03.2013 та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2013 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держземагенства у м. Севастополі , проведено необхідні підготовчі дії, передбачені статтею 190 Кодексу адміністративного судочинства України, які достатні для закінчення підготовки та призначення справи до апеляційного розгляду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2013 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 11.06.2013 року по 09.07.2013 року.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 09.07.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Судова колегія, розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать про те, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою до Головного управління Держземагентства в м. Севастополі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Позивач вказувала, що на виконання вимог податкового законодавства позивачем було отримано у Головному управлінні Держкомзему у м. Севастополі витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 13.12.2012 реєстраційний № 3980-3.2/5.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2) з 16.03.2012 року є користувачем земельної ділянки площею 0,75 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 на умовах оренди на підставі договору оренди земельної ділянки від 23.06.2005 року, зареєстрованого у Книзі реєстрації договорів оренди землі 28.07.2005 під №350 (далі - Договір), та додаткової угоди від 13.07.2011 року до вказаного Договору, зареєстрованої у Головному управлінні Держкомзему у м. Севастополі 16.03.2012 під №853640004000152.
Відповідно до підпункту 1.1. Договору, Севастопольською міською Радою на підставі рішення від 02.03.2005 №2775 земельна ділянка надана у строкове платне користування для будівництва ботанічного виставкового комплексу з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та громадської забудови.
Для розрахунку розміру орендної плати за землю у 2012 році у квітні 2012 року позивач звернулася до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі для отримання витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі було надано витяг з витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.05.2012 №2036-3.2/5 у якому був застосований коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2,5 як для земель комерційного використання.
Проте, вважаючи вказані дії відповідача необґрунтованим, ФОП ОСОБА_2 повторно звернулася до Відповідача із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої ділянки.
Так, 10.09.2012 року відповідачем наданий витяг з нормативної грошової оцінки №3259-3.2/5 у якому застосований коефіцієнт функціонального використання (Кф) 1 (одиниця) як для земель сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями та спорудами.
Отже, на підставі отриманого витягу від 10.09.2012 №3259-3.2/5 позивачем був зроблений розрахунок розміру орендної плати на 2012 рік, який наданий до Севастопольської міської Ради, але Севастопольською міською Радою вказаний розрахунок не узгоджений. Листом від 12.11.2012 №03-15/5428 міська Рада повідомила про необхідність підтвердження Головним управлінням вірогідності та правильності витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки від 10.09.2012 №3259-3.2/5.
У грудні 2012 року на адресу позивача надійшов лист, в якому вона повідомлялася про допущену Головним управлінням Держземагентства у м. Севастополі технічну помилку в частині застосування у витязі №3259-3.2/5 від 10.09.2012 коефіцієнту функціонального використання, та про підготовку нового витягу від 13.12.2012 №3980-3.2/5 у зв'язку з чим витяг від 10.09.2012 №3259-3.2/5 вважається недійсним.
В статті 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 року № 1378-IV (далі - Закон № 1378) визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону № 1378 дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
У відповідності до ч.1 ст. 19 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Частиною 1 ст. 13 Закону № 1378 визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться серед іншого у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 року (далі - Постанова № 213), затверджена Методика нормативної грошової оцінки з земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якої встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно якої враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту і т.д.).
У виконання пункту 2 Постанови № 213 наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 був затверджений Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Згідно з Порядком грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, до категорії інших земель відносяться землі зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування), землі кладовищ та крематоріїв, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі оздоровчого та рекреаційного призначення, землі історико-культурного призначення, землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги, землі під водою, у тому числі: з площею акваторії, землі запасу та резервного фонду, землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту.
Приймаючи до уваги вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що земельна ділянка по АДРЕСА_2, яка передана в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки від 23.06.2005 року, укладеного між Севастопольською міською Радою та ФОП ОСОБА_2 відноситься до категорії земель іншого призначення, а саме: до земель, зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування).
Підпунктом 3.1 пункту 3 Порядку встановлено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до п.3.5 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року №377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 року за №788/3228 (далі - Порядок), відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Згідно з додатком № 1 до пункту 3.5 Порядку, до земель, зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування) застосовується коефіцієнт функціонального використання 0,5.
Земельний кодекс України передбачає певний розподіл використання земельних ділянок за видом використання, який визначається її власником або користувачем самостійно (ст. 20 Кодексу ) та цільовим призначенням (ч.1 ст. 19 Кодексу).
У відповідності до п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням повадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 р. N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 р. за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Отже, виходячи саме з поняття коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), відсутності довідки органів державної статистики щодо виду економічної діяльності, суд дійшов до наступного висновку. Відповідачем протиправно було застосовано у витягу з технічної документації коефіцієнт 2,5 як для земель комерційного використання з вказанням цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування готельного, житлового, громадсько-торгівельного комплексу, в супереч предмету договору оренди.
Як встановлено ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у м. Севастополі - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 21.03.13 у справі № 827/372/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис Н.Й. Кондрак
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська