УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 819/1208/13-a
"16" травня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Хрущ В. Л.,
розглянувши за відсутності позивача та відповідача в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Монастириському районі Тернопільської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Монастириському районі Тернопільської області звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2900,35 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем не здійснено в повному обсязі сплати єдиного внеску до Пенсійного фонду України за 2012 рік, внаслідок чого за нею рахується заборгованість на суму 2900,35 грн., яку позивач, звернувшись до суду із даним позовом, і просить стягнути з відповідача як фізичної особи - підприємця в судовому порядку.
Позивач у судове засідання 16.05.2013 року - не з'явився. Разом з тим, до вказаного засідання до суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, у якій Управління Пенсійного фонду України в Монастириському районі Тернопільської області зазначає про здійснення 30.05.2013 року відповідачем часткової сплати заявленої до стягнення суми заборгованості у розмірі 710,50 грн. та просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишок боргу перед Пенсійним фондом України у сумі 2189,85 грн. Крім того, у вказаній заяві позивач просить суд здійснювати розгляд даної справи без участі його представника.
Відповідач, про розгляд справи повідомлялась належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі та рекомендованим листом за місцем її реєстрації, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення їй 03.05.2013 року рекомендованого поштового відправлення.
Однак, в судове засідання відповідач не з'явилась, в зазначені строки заперечень на позов та заяви про розгляд справи без її участі - не подавала, будь-яких клопотань від неї на адресу суду - не надходило.
Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи з їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів,- враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, а також враховуючи відповідну заяву позивача про розгляд справи без його представника, - суд, у відповідності до положень статей 12, 41, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідач, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер ДРФО - НОМЕР_1), будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець, у 2012 році та у першому кварталі 2013 року перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Монастириському районі, та, відповідно, - була платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розумінні статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Проте, як видно з матеріалів справи, всупереч вимогам статей 6, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", - відповідач не здійснила у належному розмірі сплати єдиного внеску до управління Пенсійного Фонду України за 2012 рік та за перший квартал 2013 року, у зв'язку з чим станом на час розгляду справи за нею рахується несплачена в добровільному порядку заборгованість по єдиному внеску за вказані періоди.
Згідно наявного у матеріалах справи звіту про нарахуванням єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок, фіксований податок) за 2012 рік, сума єдиного внеску за період з січня по грудень 2012 року, яка мала бути сплачена відповідачем до 20 січня 2013 року, - становила 4572,42 грн.
Відповідно до картки особового рахунку платника фізичної особи-підприємця, сума єдиного внеску, що підлягала до сплати відповідачем за перший квартал 2013 року становить 1194,03 грн.
Таким чином, загальна сума єдиного внеску (виходячи із розміру єдиного внеску, який встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини 1 статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за спрощеною системою оподаткування), яка мала бути перерахована відповідачем до Пенсійного фонду України за 2012 - І квартал 2013 року - становить 5766,45 грн. (4572,42 грн. + 1194,03 грн.).
В той же час, як видно із наявних у справі матеріалів, відповідач здійснила лише часткову сплату єдиного внеску за вказані періоди. Так, з картки особового рахунку платника фізичної особи-підприємця вбачається, що станом на 21.01.2013 року на рахунок Пенсійного фонду України від відповідача надійшли кошти у розмірі 2066,10 грн., станом на 19.02.2013 року - у розмірі 400,00 грн., станом на 18.03.2013 року 400,00 грн. (2066,10 грн. +400,00 грн. +400,00 грн. = 2866,10 грн.), а також, як видно із поданої позивачем заяви про зменшення позовних вимог - 30.04.2013 року відповідачем сплачено ще 710,50 грн. Тобто, із належних до сплати сум єдиного внеску відповідачем сплачено кошти на загальну суму 3576,60 грн. (2866,10 грн. +710,50 грн.).
Однак, залишок заборгованості по єдиному внеску за період 2012 року та І квартал 2013 року в сумі 2189,85 грн. (5766,45 грн. - 3576,60 грн.) станом на час розгляду справи в добровільному порядку - не сплачений та рахується за відповідачем.
Наявність вказаної заборгованості у розмірі 2189,85 грн., яку Управління Пенсійного фонду України в Монастириському районі, враховуючи заяву про зменшення позовних вимог, просить стягнути з відповідача в судовому порядку, - підтверджується наявними у справі доказами.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;
Пунктами 1, 4 ч. 2 ст.6 вищевказаного Закону - платника єдиного внеску зобов'язано своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст.1 вказаного закону - мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Як передбачено п. 11 ст. 8 цього Закону - єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 ч.1 ст. 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
З урахуванням мінімального розміру заробітної плати, визначеної статтею 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", мінімальний страховий внесок становив: з 1 січня 2012 року - 372,33 грн. (1073,00 грн. х 34,7% = 372,33 грн.), з 1 квітня 2012 року - 379,62 грн. (1094,00грн. х 34,7% = 379,62 грн.), з 1 липня 2012 року - 382,39 грн. (1102,00 грн. х 34,7% = =382,39грн.), з 1 жовтня 2012 року - 387,95 грн. (1118,00 грн. х 34,7% = 387,95 грн.), з 1 грудня 2012 року - 393,50 грн. (1134,00 грн. х 34,7% = 393,50 грн.).
Враховуючи мінімальний розмір заробітної плати, визначений статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" - розмір мінімального страхового внеску у відповідних місяцях першого кварталу 2013 року дорівнює: у січні 2013 року - 398,01 грн. (1147 грн. х 34,7% = 398,01 грн.), у лютому 2013 року - 398,01 грн. (1147 грн. х 34,7% = 398,01 грн.), у березні 2013 року - 398,01 грн. (1147 грн. х 34,7% = 398,01 грн.).
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах 3 та 4 п. 1 ч.1 ст. 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, згідно з ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
При цьому, абз. 7 ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду звертатися до суду про стягнення недоїмки з платників єдиного внеску.
Як вже було зазначено вище, судом встановлено, що відповідач як фізична особа-підприємець, здійснила сплату єдиного внеску за період 2012 року та І квартал 2013 року на суму 3576,60 грн.
Однак, всупереч вимогам ст. 6, 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - сплати єдиного внеску до Пенсійного Фонду України у повному обсязі - не здійснила, у зв'язку з чим станом на час розгляду даної справи за нею рахується несплачена в добровільному порядку заборгованість перед Пенсійним фондом в сумі 2189,85 грн.
Докази добровільного погашення залишку вказаної суми боргу - відповідачем не надані, в матеріалах справи - відсутні, а судом - не встановлені.
Частиною 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, а також враховуючи те, що покладений відповідача законом обов'язок щодо сплати єдиного внеску у належному розмірі - є визначальним для вирішення даного спору, і на час судового розгляду справи вказаний обов'язок відповідачем в добровільному порядку та в повному обсязі - не виконаний, відповідні докази, які б підтверджували погашення такого боргу та спростовували б доводи позивача,- відповідачем не надані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги, з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, - є обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідають чинному законодавству, а тому - позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - судові витрати у цій справі з відповідача - не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Монастириському районі Тернопільської області - задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер ДРФО - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Монастириському районі Тернопільської області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ - 21156344, вул. С. Бандери, 1, м.Монастириська, Тернопільська область, 48300) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2189,85 грн. (дві тисячі сто вісімдесят дев'ять гривень 85 копійок), шляхом перерахування вказаних коштів за наступними реквізитами: р/р 37197104001911 в Управлінні Державної казначейської служби України в Монастириському районі, МФО 838012, код 21156344.
Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.