Головуючий у 1 інстанції - Циганенко А.І.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2013 року справа №805/5873/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Нікуліна О.А.
суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
при секретарі судового засідання: Гуринович А.Б.
за участю:
позивача: не з'явився
представника відповідача : Гнатенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року у справі за позовом Виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 187-ДО-1-Е від 11 квітня 2013 року,-
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2013 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 187-ДО-1-Е від 11 квітня 2013 року
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Виробничо-комерційне акціонерне товариство закритого типу "Спецодяг" зареєстровано в якості юридичної особи і включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 00308979 (а.с. 24-25).
Згідно статуту Виробничо-комерційне акціонерне товариство закритого типу "Спецодяг" є емітентом простих іменних акцій (а.с. 5-23).
25 серпня 2011 року «Розпорядженням №262-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери» позивача було зобов'язано усунути порушення частини 2 статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону та до 21 лютого 2012 року (включно) письмово повідомити про виконання розпорядження (а.с. 92).
12 квітня 2012 року «Постановою №26-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів» на позивача були накладені фінансові санкції за невиконання розпорядження №262-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.08.2011 (а.с. 54).
12 квітня 2012 року «Розпорядженням №70-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери» позивача було зобов'язано усунути порушення Закону України «Про акціонерні товариства», а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону та до 12 жовтня 2012 року (включно) письмово повідомити про виконання розпорядження (а.с. 53).
18 березня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку був складений «Акт №187-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів», яким встановлено не виконання позивачем «Розпорядження №70-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.04.2012» і з урахуванням «Постанови №26-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.04.2012» має місце повторне протягом року правопорушення (а.с. 52).
18 березня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята «Постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів». Розгляд справи відносно позивач був призначений на 11 квітня 2013 року на 11 годин (а.с. 51).
11 квітня 2013 року об 11 годині 44 хвилині уповноваженою особою позивача Удод В.М. була подана заява на ім'я уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Серафимової Л.Є. про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв'язку із смертю бабусі (а.с. 28).
11 квітня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята «Постанова №187-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів» відповідно до якої на позивача були накладеш фінансові санкції за повторне протягом року невиконання розпорядження уповноваженої особи у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 гривень (а.с. 26-27).
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів, та керувався такими
положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від ЗО жовтня 1996 року №448/96-ВР, в редакції Закону України від 6 грудня 2012 року №5518-VI, «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон №448/96-ВР) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 5 Закону №448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно статті 6 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів. Згідно пункту 8 частини 1 цієї статті Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за повторне протягом року невиконання розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
30 квітня 2009 року набув чинності Закон України від 17 вересня 2008 року №514-VI «Про акціонерні товариства».
Пунктом 5 «Розділу XVII. Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону було встановлено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Законом України від 3 лютого 2011 року №2994-VI «Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств» вищевказаний пункт був викладений в новій редакції, відповідно до якої приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі -рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності:
1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте
рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного
акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що
дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім
випадку, коли акції товариства належать одній особі);
2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для
заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на
свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна
комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію
випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання
емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог;
3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;
4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;
5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;
6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру;
7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
Таким чином, відповідач правомірно видавав «Розпорядження №262-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.08.2011» та «Розпорядження №70-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.04.2012» про зобов'язання позивача усунути порушення Закону України «Про акціонерні товариства», а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону.
16 жовтня 2012 року рішенням Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку №1470 були затверджені «Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної
особи, яка притягується до відповідальності. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Уповноважена особа позивача Удод В.М. був повідомлений про місце і час розгляду справи, про що свідчить його заява на ім'я уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Серафимової Л.Є. про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв'язку із смертю бабусі (а.с. 28).
Відповідач мав право розглянути справу про правопорушення у відсутність представника позивача.
Суд прийшов до правильного висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не порушив права, свободи та інтереси позивача, тобто відсутні підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України суд ,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року у справі за позовом Виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 187-ДО-1-Е від 11 квітня 2013 року - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала у повному обсязі складена 11 липня 2013 року.
Колегія суддів О.А.Нікулін
О.П.Лях
М.І.Старосуд