5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2013 року Справа № 812/5286/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Ірметової О.В.,
при секретарі судового засідання: Семціві О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні " до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу у розмірі 17000 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що 29 жовтня 2012 року відповідачу було видано припис №02/22-01-0058, яким було зобов'язано останнього забезпечити безперешкодний доступ уповноважених осіб Держенергонагляду для виконання попереднього припису. 02 листопада 2012 року було проведено перевірку виконання вимог даного припису. Актом (протоколом) перевірки від 02 листопада 2012 року №02/22-01-0006 встановлено не виконання даного припису. На підставі цього акту постановою від 13 листопада 2012 року №02/22-01-006 на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17000 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач отримав 15 листопада 2012 року. Дотепер штраф не сплачений, тому просив стягнути його у судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав пояснення, аналогічні позову.
Представник відповідача заперечував проти позову та зазначив, що перевірка 29 жовтня 2012 року була ініційована позивачем, незважаючи на те, що між сторонами не був закінчений попередній судовий процес, перевірка була проведена до закінчення строку оскарження припису, тому позивача не було допущено до перевірки. Крім того представник відповідача зазначив, що уповноважені особи Держенергонагляду здійснили запис у журналі перевірок, але в подальшому вказаним особам було роз'яснено, що попередній припис не виконаний та можливість надати будь-які документи не представляється можливим. За таких підстав представник відповідача вважає, що допустив осіб Держенергонагляду, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку наданим доказам, суд приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 29 жовтня 2012 року інспекцією Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» відповідачу було видано припис №02/22-01-0058, яким було зобов'язано останнього забезпечити безперешкодний доступ уповноважених осіб Держенергонагляду для виконання попереднього пр?ипису №02/22-01-0040 від 29.05.2012 (а.с.11).
Даний припис після відмови директора Марківського професійного аграрного ліцею від його отримання, було направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, та отримано 30.10.2012 (а.с.12).
02 листопада 2012 року за №02/22-01-0006 було складено акт перевірки (протокол), в якому зазначено, що відповідач ухилився від виконання припису №02/22-01-0040 від 29.05.2012, чим порушив ст.26 Закону України «Про електроенергетику» (а.с.10). Вказаний акт було направлено на адресу відповідача (а.с.10 зворотній бік).
На підставі зазначеного акту перевірки постановою від 13 листопада 2012 року №02/22-01-006 на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17000 грн. (а.с.8). Дана постанова про накладення штрафу було направлено на адресу відповідача та отримано останнім 15 листопада 2012 року (а.с.9).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частиною 1 ст. 9 зазначеного закону визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частиною 5 ст. 9 зазначеного закону Інспекції надано повноваження щодо застосування, у встановленому порядку, санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів у сфері ПЕК.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено.
Посилання відповідача на те, що позивачем перевірка 29 жовтня 2012 року була ініційована позивачем, незважаючи на те, що між сторонами не був закінчений попередній судовий процес судом не береться до уваги зважаючи на наступне.
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду знаходилась справа №2а/1270/6634/2012 позовом Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу у сумі 3400 грн. За наслідками розгляду даної справи 23 жовтня 2012 року було прийнято постанову, якою позовні вимоги були задоволенні у повному обсязі. Вказана постанову суду була залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2012 року (а.с.35).
При розгляді даної справи судами було встановлено, що штрафні санкції до Марківського професійного аграрного ліцею були застосовані за повне невиконання відповідачем припису від 17.10.2012 року № 02/22-01-0166.
В даному випадку позивачем застосовано штрафні санкції за не виконання припису від 29.10.2012 №02/22-01-0058, який у судовому порядку не оскаржувався відповідачем, та прийнятий за наслідками не виконання припису №02/22-01-0040 від 29.05.2012. Крім того відповідачем не було надано жодного доказу, що ним оскажувались у судовому порядку приписи №02/22-01-0040 від 29.05.2012, № 02/22-01-0166 від 17.10.2012 року, відносно яких позивачем було прийнято припис №02/22-01-0058 від 29.10.2012.
Також не може бути належним доказом підпис уповноваженої особи позивача в журналі здійснення перевірок, як доказ допуску уповноважених осіб позивача до здійснення перевірки виконання припису з наступних підстав.
Відповідно до п.4.3 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 №817, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 за №71/10351 (далі - Інструкція №817), позапланові заходи з державного енергетичного нагляду як правило, проводяться шляхом перевірки, інспектування, огляду.
Згідно з п.4.3.2 Інструкції №817 під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у Направленні на проведення заходу зі здійснення державного енергетичного нагляду.
Перевірка - вид позапланового заходу про виконання суб'єктом господарювання вимог приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами здійснення планових заходів.
Таким чином, допуск уповноважених осіб позивача до здійснення перевірки полягає в допуску до інспектування, огляду та перевірки організаційно-розпорядчих документів суб'єктів господарської діяльності та аналізу повноти і достатності вжитих заходів відповідно до нормативно-правових актів та нормативних документів.
Оскільки представник відповідача у судовому засіданні підтвердив те, що ним не було надані документи на підтвердження виконання припису № 02/22-01-0166 від 17.10.2012, що фактично є не допуском уповноважених осіб позивача до перевірки, а тому позивач на законних підставах прийняв постанову про застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні " до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Марківського професійного аграрного ліцею (і.к.21792910, пл..Жовтнева,1 смт. Марківка, Луганська обл., 92400) до Державного бюджету України (п/р 31118106700188, УДКС у Марківському районі, код бюджетної класифікації 210811--, МФО 804013, і.к. 38043302) штрафні санкції у розмірі 17000 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 12 липня 2013 року.
Суддя О.В. Ірметова