Ухвала суду № 32333045, 09.07.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
2а/1570/1015/11
Номер документу
32333045
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" липня 2013 р. м. Київ К/800/20714/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: Вербицької О.В.

суддів: Маринчак Н.Є.

Муравйова О.В.

за участю секретаря: Горголь І.С.

представників:

позивача: Латія Б.В.

відповідача: Григор'євої Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2012 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2013 року

у справі № 2а/1570/1015/2011

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нові бізнес погляди»

до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Нові бізнес погляди» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Нові бізнес погляди») звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач, ДПІ) про скасування податкових повідомлень-рішень.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2012 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2013 року апеляційну скаргу ДПІ залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідач, не погоджуючись з вищевказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, оскаржив їх у касаційному порядку, просить скасувати з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні, відповідач заявив усне клопотання про заміну Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби на її правонаступника - Державну податкову інспекцію у Комінтернівському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості заявленого клопотання та наявності підстав для його задоволення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку щодо наступного.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Нові Бізнес Погляди» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 31.03.2010 року, за результатами якої складено акт від 29.07.2010 року № 1682/23/34980457.

В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено ст. 8 Закону України «Про плату за землю», а саме - занижено податок на землю у сумі 3199031,76 грн.

На підставі висновків, що викладені в акті перевірки, ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0002712301/0 від 09.08.2010 року.

За результатами адміністративного оскарження, зазначене податкове повідомлення-рішення податковими органами залишено без змін, а скарги позивача без задоволення.

Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує це право, та його державної реєстрації та посвідчується державними актами; а право на оренду земельної ділянки - після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 15 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, а згідно зі ст. 13 цього ж Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, що згідно з п. 2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №15 включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.

Статтею 8 Закону України «Про плату за землю» зокрема передбачено, що податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

З матеріалів справи вбачається, що право власності позивача на земельні ділянки загальною площею 19,626 га, посвідчуються: державним актом про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 671956 від 19.10.2007 року, зареєстрованим за № 020752400034, виданим на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 08 жовтня 2007 року № 1473/А -2007, який посвідчує право власності позивача на земельну ділянку, площею 9,263 га з кадастровим номером №5122786400:01:001:1114, яка розташована на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, з цільовим призначенням для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгівельно-виставкового-офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району; державним актом про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 671957 від 19.10.2007 року зареєстрованим за №020752400033, виданим на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 08 жовтня 2007 року № 1474/А -2007, який посвідчує право власності позивача на земельну ділянку, площею 9,263га з кадастровим номером №5122786400:01:001:1115, яка розташована на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, з цільовим призначенням: для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгівельно-виставково-офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району; державним актом про право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №712329 від 06.03.2009 року зареєстрованим за №020952400001, виданим на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 10 лютого 2009 року №297/А -2009, який посвідчує право власності позивача на земельну ділянку, площею 1,1га з кадастровим номером №5122786400:01:001:2395, яка розташована на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, з цільовим призначенням: для будівництва та експлуатації транспортної розв'язки та споруд необхідних для обслуговування багатофункціонального торгівельно-виставкового-офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно відповіді Держкомзему у Комінтернівському районі від 14.07.2010 року № 13.13.02/979 відповідно до черговості кадастрової карти району земельні ділянки ТОВ «Нові бізнес погляди» загальною площею 19,626 га знаходяться на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області за межами населеного пункту, отже, відносяться до категорії земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів з цільовим призначенням для будівництва та експлуатації транспортної розв'язки та споруд необхідних для обслуговування багатофункціонального торгівельно - виставкового - офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району з підставою набуття права власності - розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що згідно висновків державної експертизи землевпорядної документації № 30 від 04.10.2012 року, № 31 від 04.10.2012 року, № 32 від 04.10.2012 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок позивача з кадастровими номерами 5122786400:01:001:1114, 5122786400:01:001:1115, 54122786400:01:001:2395 загальною площею 19,626 га становить в розрахунку на 1 кв.м. - 168,50 грн.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій вірно застосували норми матеріального права, отже, прийняте податковим органом спірне рішення є неправомірним.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.

В свою чергу, доводи касаційної скарги не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються вищезазначеними нормами права, отже, відсутні підстави для її задоволення.

За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає залишенню без задоволення, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2012 року та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2013 року залишенню без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 210, 214-215, 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ :

Здійснити процесуальне правонаступництво та замінити Державну податкову інспекцію у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби на Державну податкову інспекцію у Комінтернівському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області.

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Вербицька Судді Н.Є. Маринчак О.В. Муравйов