Постанова № 32330740, 08.07.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2013
Номер справи
807/2051/13-а
Номер документу
32330740
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2013 рокум. Ужгород№ 807/2051/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:головуючого судді Дору Ю.Ю.

при секретарі:Сабадаш В.І., за участю:

позивача: Державної фінансової інспекції в Закарпатській області - представник Данканич О.В.,

відповідача: Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" - представник Поцко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 08 липня 2013 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 10 липня 2013 року.

Державна фінансова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", якою просила суд стягнути з Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" до Державного бюджету України кошти в сумі 432963,52 грн., що використані не за цільовим призначенням.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, з мотивів викладених у позовній заяві. По суті позову пояснив, що відповідачу була пред'явлена на підставі акту ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" вимога щодо усунення виявлених порушень законодавства. Дана вимога №1 від 18.04.2013 направлена керівнику Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", яка полягала в зобов'язанні забезпечити повернення бюджетних коштів у розмірі 432963,52 грн., що використані ним не за цільовим призначенням. Однак, відповідачем вимога не виконана, кошти у сумі 432963,52 грн. не повернуті до відповідного бюджету. У зв'язку з чим просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, надавши суду свої письмові заперечення. (т.1 а.с.83-84). В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що ними отримано вимогу ДФІ в Закарпатській області та не оскаржено таку. Проте, в задоволені позову просив відмовити , оскільки вважає, що порушення відповідачем допущені не були, тому що кошти, які відповідачем використані в 2011 році були призначені для забезпечення утримання лісової охорони агропромислових господарств", а відтак, вважає, що нарахування і виплата заробітної плати всім працівникам ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" (ГДСЛАП „Закарпатагроліс"), в тому числі працівникам, які не здійснювали функції лісової охорони агропромислових господарств є правомірним, оскільки такі працівники здійснювали організаційне забезпечення діяльності ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", в межах якої і діяла така охорона.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

У позовній заяві позивач просить стягнути з Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" до Державного бюджету України кошти в сумі 432963,52 грн., що використані не за цільовим призначенням.

Суд дійшов до висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення з огляду на наступне.

Згідно із наказом Міністерства аграрної політики і продовольства України від 15.08.2012 року №510 "Про перейменування та затвердження нової редакції Статуту державного підприємства „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" Головне державне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство „Закарпатагроліс" (далі - ГДСЛАП „Закарпатагроліс") перейменовано на державне підприємство „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" (далі - ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", ДП „Закарпатське ОУЛГАПГ", Підприємство).

Працівниками Держфінінспекції в Закарпатській області проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Державного підприємства „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" (далі - відповідач) та його філій за 2011 рік та І півріччя 2012 року, у відповідності до п. 1.2.5.1 Плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області (далі -Держфінінспекція в Закарпатській області, позивач) на III квартал 2012 року.

За результатами проведеної ревізії складено акт від 14.12.2012 №07-07/50 „Акт ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" та його філій за 2011 рік та І півріччя 2012 року".(т. 1 а.с.100-231) Ревізією встановлено нецільове використання бюджетних коштів їх одержувачем - ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" на загальну суму 432963,52 грн.(т.1 а.с.215-220)

Нецільове використання бюджетних коштів полягало в наступному.

В 2011 році за рахунок бюджетних коштів, передбачених на забезпечення утримання лісової охорони агропромислових господарств" проводилось нарахування і виплата заробітної плати всім працівникам ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" (ГДСЛАП „Закарпатагроліс"), в тому числі працівникам, які не здійснювали функції лісової охорони агропромислових господарств.(т.1 а.с.34-42)

Так, ст. 86 Лісового кодексу України від 21.01.1994 р. № 3852-ХП визначено, що організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб, а ст. 89 Лісового кодексу України - охорону і захист лісів на території України здійснюють: державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів.

В обов'язки окремих працівників ДП „Закарпатське ОУЛГАПГ" (ГДСЛАП „Закарпатагроліс"): головного бухгалтера, головних спеціалістів-бухгалтерів, керівника сектору адміністративно-господарської, кадрової, претензійно-позовної роботи та діловодства, головного спеціаліста з правової роботи та питань організації методологічного забезпечення, головного спеціаліста по техніці безпеки і охороні праці, головного спеціаліста по виробництву, провідного спеціаліста-юриста вищевказані обов'язки лісової охорони не входять, та функції лісової охорони агропромислових господарств вказані працівники не виконували. (т.1 а.с.49-60)

Умови матеріального забезпечення генерального директора Котурбача І. І. визначені контрактом з генеральним директором ГДСЛАП „Закарпатагроліс" від 15 лютого 2010 року, укладеним Міністерством аграрної політики України (орган управління майном) в особі Міністра аграрної політики України Мельника Ю.Ф.(т.1 а.с.44-48)

Укладеним контрактом обумовлено, що за виконання обов'язків, передбачених контрактом, керівнику нараховується заробітна плата за рахунок частки доходу, одержаного підприємством в результаті його господарської діяльності, виходячи з встановленого посадового окладу в розмірі 3476,0 грн., надбавки за інтенсивність праці і особливий характер роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу за фактично відпрацьований час, розміру премії.

При цьому, оплата праці генерального директора Котурбач 1.1. в 2011 році проводилась за рахунок коштів державного бюджету, виділених на забезпечення утримання лісової охорони агропромислових господарств.

Всього, в 2011 році за рахунок бюджетних коштів, виділених на забезпечення утримання лісової охорони агропромислових господарств, вищевказаним працівникам нараховано і виплачено коштів на оплату праці в загальній сумі 315341,24 грн. та на їхню зарплату нараховано та перераховано єдиного соціального внеску в загальній сумі 117622,28 грн.(т.1 а.с.30-42)

Таким чином, своїми діями ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" порушило вимоги п. 8 част. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-УІ, п. 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з охорони і захисту, раціонального використання лісів, наданих у постійне користування агропромисловим підприємствам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2008 №91, п. 5 Додатку до Порядку „Перелік робіт з охорони і захисту, раціонального використання лісів, наданих у постійне користування агропромислових підприємствам", наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства фінансів України від 25.03.2011 №97/418 „Про затвердження паспорта бюджетної програми на 2011 рік", яким затверджено паспорт бюджетної програми Міністерства аграрної політики та продовольства України за КПКВ 2801260 „Заходи з охорони і захисту, раціонального використання лісів, наданих в постійне користування агропромисловим підприємствам", та використано бюджетні кошти в загальній сумі 432963,52 грн. всупереч їх цільовому призначенню.

Відповідно до ч. 24, 40 ст. 116 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-УІ вказане порушення є порушенням бюджетного законодавства, а згідно з ч. 1 ст. 119 БК України - нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначених в паспорті бюджетної програми або в порядку використання бюджетних коштів.

Відтак, позивач дійшов вірного висновку щодо наявності порушення вимог Бюджетного кодексу України та внаслідок такого завдання шкоди (збитків) на суму 432963,52 грн. Відповідач документів щодо відшкодування бюджету вказаної суми порушень на даний час до Держфінінспекції в Закарпатській області не надано.

28.12.2012 року ДП „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" подало ДФІ в Закарпатській області заперечення на акт ревізії від 14.12.2012 року та просило його скасувати. При розгляді вказаних заперечень, ДФІ у Закарпатській області складено висновки на заперечення до „Акту ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства „Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" та його філій за 2011 рік та І півріччя 2012 року" від 14.12.2012 року №07-07/50. (т. 2 а.с.1-43)

18.04.2013 року ДФІ в Закарпатській області виставило вимогу до одержувача бюджетних коштів про повернення, бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням № 1 у відповідності до Постанови від 22.12.2010 року № 1163.(т.1 а.с.26-28).

Відповідно до ст.. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 р. №2939- XII, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Однак, відповідачем Вимога не виконана кошти в сумі 432963,52 грн. не повернуті до відповідного бюджету, а відтак, позов підлягає до задоволення.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 10, 11, 70, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" про стягнення коштів - задовольнити повністю.

2.Стягнути з Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" (вул. Гагаріна, 42/1,м. Ужгород,Закарпатська область,88017,код - 32434750) до Державного бюджету України кошти у сумі 432963,52 грн.(чотириста тридцять дві тисячі дев'ятсот шістдесят три гривні 52 копійки )

3. Судові витрати на підставі ч.4 ст. 94 КАС України із відповідача не стягуються.

4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дору Ю.Ю.