ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2013 р. Справа № 804/3643/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріМединській А.О. за участю: представника позивача представника відповідача Савенко Т.В. Гуртового П.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об`єднання" до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Міське комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне об'єднання" звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовними вимогами до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000011900 від 25.01.2013р. про застосування штрафних санкцій у розмірі вартості відчуженого майна, яке перебуває у податковій заставі, без обов'язкового отримання попередньої згоди органу державної податкової служби в сумі 106 335, 64 грн.
В обґрунтування поданого позову позивач зазначив, що вказане рішення прийнято на підставі Акта перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі за період з 01.12.11р. по 30.11.12р. За відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі без попередньої згоди органу державної податкової служби зобов'язано сплатити штраф у розмірі вартості майна. Проте майно підприємства є спільною власністю територіальної громади м.Орджонікідзе і перебуває на балансі підприємства на праві оперативного управління, право власності на нерухоме майно за МКП «ЖЕО» не зареєстроване. Акт опису майна яке перебуває в податковій заставі податковим органом не складено, невідомо яке майно перебуває в податковій заставі.
Відповідач адміністративний позов не визнав, направив на адресу суду заперечення згідно яких зазначив, що позивач у грудні 2011р. в порушення вимог п.92.1 ст.92 ПК України в період поширення дії податкової застави на майно підприємства без згоди податкового органу відчужено майно (комплекс об'єктів газонаповнювальної станції). Право податкової застави поширюється як на майно яке перебуває на праві господарського відання так і на праві оперативного управління. Дії податкового органу по винесенню оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є такими, що відповідають нормам ПК України.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, обгрунтовані протиправністю винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення та просила позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача, що прибув у судове засідання, заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що оскаржене податкове повідомлення-рішення прийнято у повній відповідності до діючого законодавства.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Статуту Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання", завтердженого Рішенням Орджонікідзевської міської ради №6 від 23.06.2009р. (у відповідній редакції), Міське комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне об'єднання" (ідентифікаційний код 03341581), зареєстроване Виконавчим комітетом Орджонікідзевської міської ради від 08.01.2002р., є правонаступником Державного комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання".
Підприємство є юридичною особою та засноване на власності територіальної громади міста Орджонікідзе, його власником є територіальна громада м. Орджонікідзе в особі Орджонікідзевської міської ради.
Пункти 5.1-5.4 Статуту Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання" встановлюють, що майно підприємства складають основні фонди та оборотні кошти, цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства.
Майно Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання" є власністю територіальної громади міста в особі Орджонікідзевської міської ради і знаходиться на балансі підприємства на праві оперативного управління, тому відчуження майна підприємства, що є у власності територіальної громади міста і закріплене за підприємством - здійнсюється з дозволу Орджонікідзевської міської ради у порядку, встановленому чинним законодавством.
Орджонікідзевська міська рада Дніпропетровської області рішенням №7 від 23.09.2005р. затвердила перелік основних засобів, які знаходяться на балансі Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання".
Відповідно до Довідок (вих. №6662 від 20.07.2011р. та від 19.07.2012р.) - КП "Нікопольске МБТІ" підтверджено, що станом на 20.07.2011р. та 19.07.2012р. право власності на нерухоме майно за МКП "ЖЕО" не зареєстроване.
24.12.2012р. Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби в особі податкового керуючого Копаниці Т.А. було проведено перевірку за період 01.12.2011р. по 30.11.2012р. стану збереження майна Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання", яке перебуває у податковій заставі з 14.09.2000р. у зв'язку з виникненням у підприємства заборгованості по платежам до бюджету.
За результатами зазначеної перевірки податковим органом складено Акт №1/190 від 02.01.2013р., у якому виявлено порушення Міським комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційне об'єднання" (код ЄДРПОУ 03341581; далі- МКП "ЖЕО") у грудні 2011р. вимог п. 92.1 ст. 92 Податкового кодексу України у вигляді відчуження підприємством майна, що перебувало у господарському віданні підприємства без отримання згоди Орджонікідзевського відділення Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби. Відчуження майна відбулось на підставі рішення Орджонікідзевської міської ради "Про передачу майна з балансу МКП "ЖЕО" на баланс МКП "ОАГНКС-45" №5 від 15.11.2011р., наказу МКП "ЖЕО" "Про зняття з балансу" №181від 21.12.2011р. тощо.
На підставі вказаного акту, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0000011900 від 25.01.2013р. про застосування штрафних санкцій у розмірі вартості відчуженого майна, яке перебуває у податковій заставі, без обов'язкового отримання попередньої згоди органу державної податкової служби в сумі 106 335, 64 грн.
Згідно ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є, зокрема, господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію та діють на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах. (ч. 4 ст. 55 Господарського кодексу України).
Статтею 24 Господарського кодексу України встановлено, що управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Так, відповідно до положень ст. 78 Господарського кодексу України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Правом оперативного управління, відповідно до ст. 137 Господарського кодексу України, визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Даною нормою передбачається, що власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
Згідно із ст. 327 Цивільного кодексу України - у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Податковим кодексом України визначено, що, з урахуванням положень статті 89, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Так, відповідно до положень ст. 89 Податкового кодексу України, у разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно. У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Пунктом 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, до якого включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг та складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Згідно п. 4 ст. 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" N 2163-XII від 04.03.1992р., відчуження майна, що є у комунальній власності здійснюється органами місцевого самоврядування.
Відповідно до Довідок КП "Нікопольської МБТІ" вих. №6662 від 20.07.2011р. та від 19.07.2012р. - станом на 20.07.2011р. та 19.07.2012р. право власності на нерухоме майно за МКП "ЖЕО" не зареєстроване.
Так, в судовому засіданні встановлено, що реалізація нерухомого майна, яке знаходилось у податковій заставі позивачем не здійснювалось. Зазначена реалізація нерухомого майна здійснювалась Орджонікідзевською міською радою на підставі рішення 14 сесії 6 скликання "Про передачу майна з балансу МКП "ЖЕО" на баланс МКП "ОАГНКС-45" №5 від 15.11.2011р.
При прийнятті рішення суд враховує факт, що згідно з Статутом Міське комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційне об'єднання" засноване на власності територіальної громади міста Орджонікідзе, в особі Орджонікідзевської міської ради (Власник), виконавчий комітет якої є Органом управління комунальним майном.
П.5.2 Статуту підприємства передбачено, що майно підприємства є власністю територіальної громади міста в особі Орджонікідзевської міської ради і знаходиться на балансі підприємства на праві оперативного управління.
Оскільки підставою нарахування штрафу стали ті обставини, що у позивача існував податковий борг і все майно перебувало в податковій заставі, і є беззаперечно встановленим той факт, що відчужене майно не належало позивачу на праві власності, або повного господарського відання, тому таке відчуження не потребувало попередньої обов'язкової згоди податкового органу. Тобто відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафу в сумі 106335 грн. 64 коп.. на підставі п. 92.1 ст. 92, ст. 124 Податкового кодексу України.
Крім того, встановлено, що акт опису майна Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання", котре знаходиться у податковій заставі, відповідачем не складався, його вартість податковою не визначена, а тому незаконно включено в Державний реєстр рухомого майна.
При цьому суд зазначає, що право податкової застави виникло у податкового органу з 14.09.2000р., а відповідач мав можливість здійснити такий опис у відповідності до статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III від 21.12.2000р., згідно положень якої - податковий керуючий має право здійснювати перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, провадити опис (виділення) активів для їх продажу у випадках, передбачених цим Законом, одержувати від боржника повну інформацію про операції із заставленими активами, а в разі їх відчуження без згоди податкового органу (за умови коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з нормами цього Закону) отримувати пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб, проте Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області державної податкової служби станом на час винесення судового рішення опису майна позивача не здійснено, тому враховуючи невизначеність переліку майна, що належить Міському комунальному підприємству "Житлово-експлуатаційне об'єднання" що перебуває у податковій заставі, винесене відповідачем оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи надані сторонами у судових засіданнях пояснення та документи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, як обґрунтовані та підтверджені належними та допустимими доказами.
Отже, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов Міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання" до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення- рішення №0000011900 від 25.01.2013р.-підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Міського комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об'єднання» до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби №0000011900 від 25.01.2013р.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України .
Відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України , апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова виготовлена в повному обсязі 13.05.2013р.
Суддя Н.В. Турлакова