Головуючий у 1 інстанції - Островська О.П.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2013 року справа №812/3721/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією у складі:
головуючого судді: Гайдара А.В.
суддів : Ханової Р.Ф., Яковенко М.М.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2013 р. у справі № 812/3721/13-а (головуючий І інстанції Островська О.П.) за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа: Державне підприємство «Донбасантрацит» про визнання незаконною та скасування постанови від 03.04.2013 року про зупинення виконавчого провадження № 27208929, -
В С Т А Н О В И В :
До Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа: Державне підприємство «Донбасантрацит» про визнання незаконною та скасування постанови від 03.04.2013 року про зупинення виконавчого провадження № 27208929. ( а.с. 2,3).
Постановою суду першої інстанції від 20 травня 2013 року у задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство «Донбасантрацит» про визнання незаконною та скасування постанови від 03.04.2013 року про зупинення виконавчого провадження №27208929 - відмовлено в повному обсязі за необґрунтованістю.(а.с. 68-71)
Не погодившись з таким рішенням, позивач - Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (а.с. 72-73)
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 1 квітня 2011 року Луганським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист по справі №2а-7917/10/1270, згідно якого судом постановлено стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» (94506, Луганська область, м.Красний Луч, вул.Косіора, б.10, ЄДРПОУ 32446546) на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (91055, м.Луганськ, вул.Володарського, б.59, ЄДРПОУ 24046797) не сплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 5 755 560,30 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкцій в розмірі 315 980,61 грн., а всього на загальну суму 6 071 540,91 грн. (арк.. справи 24)
Постановою ст..державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУ юстиції у Луганській області від 14 червня 2011 року відкрито виконавче провадження зі стягнення з Державного підприємства «Донбасантрацит» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не сплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 5 755 560,30 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкцій в розмірі 315 980,61 грн., а всього на загальну суму 6 071 540,91 грн. на підставі виконавчого листа №2а-7917/10/1270. (арк.. справи 25)
Постановою ст..державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУ юстиції у Луганській області від 5 червня 2012 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-7917/10/1270 про стягнення з Державного підприємства «Донбасантрацит» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не сплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 5 755 560,30 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкцій в розмірі 315 980,61 грн., а всього на загальну суму 6 071 540,91 грн. було зупинене. (арк.. справи 28)
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУ юстиції у Луганській області від 22 листопада 2012 року постанова ст..державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУ юстиції у Луганській області від 5 червня 2012 року про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-7917/10/1270 скасована (арк.. справи 29)
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУ юстиції у Луганській області від 3 квітня 2013 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-7917/10/1270 про стягнення з Державного підприємства «Донбасантрацит» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не сплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 5 755 560,30 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкцій в розмірі 315 980,61 грн., а всього на загальну суму 6 071 540,91 грн. було зупинене на підставі п.17 ст.37 Закону №606, з урахуванням Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" № 4650-VI від 12.04.2012 р.. (арк. справи 31)
Як зазначено в постанові головного державного виконавця, Державне підприємство «Донбасантрацит» є вугледобувним підприємством з частиною державної власності у статутному фонді 100%. Постановою Кабінету міністрів України від 19 вересня 2012 року №987 затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до складу якого входить Державне підприємство «Донбасантрацит» з окремо виділеними структурними підрозділами, а саме: ВП «Шахта «Краснолуцька», ВП «Шахтаімені Ізвєстій», ВП «Шахта «Хрустальська», ВП «Шахта «Краснокутська», ВП «Шахта «Мусінська», ВП Шахта «Новопавлівська», ВП «Шахта «Княгинівська».
06.05.2012р. набрав чинності Закон України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" № 4650-VI від 12.04.2012 р.
Згідно п.17 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації.
Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 17 статті 37 цього Закону, - на строк три роки з моменту завершення приватизації вугледобувних підприємств відповідно до Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств».
Згідно статті 1 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» вугледобувне підприємство - суб'єкт господарювання, основним видом економічної діяльності якого є підземне або відкрите добування вугілля, до складу якого можуть входити шахти, розрізи та інші відокремлені підрозділи, що виконують допоміжні функції.
Статтею 3 цього Закону визначено, що приватизація вугледобувних підприємств здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» особливими умовами приватизації вугледобувних підприємств зокрема є: встановлення на строк до трьох років з моменту завершення приватизації мораторію на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторію на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств, які поширюються лише на борги, що утворилися на момент завершення приватизації.
Згідно статті 4 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» до об'єктів приватизації належать: вугледобувні підприємства як єдині майнові комплекси; шахти як єдині майнові комплекси; розрізи як єдині майнові комплекси; акції, які належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, створених в процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств.
Статтею 6 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств» передбачено, що орган, уповноважений управляти державним майном, формує перелік об'єктів приватизації для затвердження Кабінетом Міністрів України Переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації.
Прийняття рішення про приватизацію відбулось шляхом затвердження Кабінетом Міністрів України постанови про Перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації, що був сформований органом, уповноваженим управляти державним майном. Додаткового або окремого прийняття рішення про приватизацію не передбачено положеннями Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств».
Відповідно до ст.2 Закон України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств», мораторій не застосовується щодо рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, а також щодо рішень про стягнення заборгованості за електричну енергію і послуги з її передачі та розподілу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації» зазначений перелік підприємств, в якому відсутнє Державне підприємство «Донбасантрацит» (ЄДРПОУ 32446546), яке є боржником за виконавчим провадженням на підставі виконавчого листа по справі №2а-7917/10/1270, виданого 1 квітня 2011 року.
Натомість в переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації» вказані відокремлені підрозділи Державного підприємства «Донбасантрацит», а саме - ВП «Шахта «Краснолуцька», ВП «Шахтаімені Ізвєстій», ВП «Шахта «Хрустальська», ВП «Шахта «Краснокутська», ВП «Шахта «Мусінська», ВП Шахта «Новопавлівська», ВП «Шахта «Княгинівська».
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що оскільки до переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках не було внесено Державне підприємство «Донбасантрацит», який є боржником, а лише відокремлені підрозділи, а саме - ВП «Шахта «Краснолуцька», ВП «Шахтаімені Ізвєстій», ВП «Шахта «Хрустальська», ВП «Шахта «Краснокутська», ВП «Шахта «Мусінська», ВП Шахта «Новопавлівська», ВП «Шахта «Княгинівська»., які не є боржниками за виконавчим провадженням на підставі виконавчого листа по справі №2а-7917/10/1270, виданого 1 квітня 2011 року, то постанова про зупинення виконавчого провадження від 3 квітня 2013 р. винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.
Колегія суддів зазначає, що, з урахуванням положень п.17 ст.37, ст.39 Закону №606 та ст..13 Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств», органом ДВС прийняте не правомірне рішення про зупинення виконавчого провадження.
Посилання суду першої інстанції на наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 1004 від 13.12.2012 «Про здійснення перед приватизаційної підготовки» та розпорядження КМ України від 19.09.2012 року №728-р про затвердження плану корпоратизації державних вугледобувних підприємств до 2014 року, постанови Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про видачу наказу №1004 від 13.1.2012 року, яким керівникам відповідних державних підприємств, зокрема і Державному підприємству «Донбасантрацит», зобов'язано до 03.03.2013 року здійснити передприватизаційну підготовку об'єктів державної власності, не приймаються до уваги та є безпідставними з огляду на різне правове регулювання спірних правовідносин. В даному випадку саме Державне підприємство «Донбасантрацит» не включено до переліку об'єктів державної власності, яке підлягає приватизації у 2012-2014 роках, а тому виконавче провадження відносно цього боржника не може бути зупинене.
Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про задоволення позовних вимог.
Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2013 р. у справі № 812/3721/13-а - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2013 р. у справі № 812/3721/13-а - скасувати.
Адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа: Державне підприємство «Донбасантрацит» про визнання незаконною та скасування постанови від 03.04.2013 року про зупинення виконавчого провадження № 27208929 - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області від 3 квітня 2013 року про зупинення виконавчого провадження №27208929 з примусового виконання виконавчого листа №2а-7917/10/1270 про стягнення з Державного підприємства «Донбасантрацит» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не сплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 5 755 560,30 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкцій в розмірі 315 980,61 грн., а всього на загальну суму 6 071 540,91 грн.
Направити особам, які беруть участь у справі протягом трьох днів з моменту підписання копії даної постанови.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Гайдар
Судді: Р.Ф. Ханова
М.М. Яковенко