Постанова № 32307084, 04.07.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2013
Номер справи
805/8777/13-а
Номер документу
32307084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2013 р. Справа №805/8777/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Дворникова М.С.

за участі секретаря Асманової Е.Е.

представника позивача: Звєрєвої О.В.,

представника відповідача І: не з'явився,

представника відповідача ІІ: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» до Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області, державного реєстратора Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, публічне акціонерне товариство "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" (далі - ПАТ "ВАВК"), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області, державного реєстратора Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області в якому просив визнати протиправною бездіяльність Державного земельного агентства в Мар'їнському районі Донецької області та державного реєстратора Управління Державного земельного агентства в Мар'їнському районі Донецької області щодо невнесення даних про інвентаризацію земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степненської сільської ради Мар'їнського району Донецької області, зобов'язати відповідачів здійснити дії по внесенню відомостей інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степненської сільської ради Мар'їнського району Донецької області ПАТ "ВАВК" до Державного земельного кадастру в електронному та паперовому носіях.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач, всупереч вимог пункту 30 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 513 (далі - Порядок № 513), не вніс до Державного земельного кадастру отримані в результаті інвентаризації земель позивача відомості.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Від відповідачів до суду надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Актом на право дострокового тимчасового користування землею, виданого виконавчим комітетом Волноваської районної ради депутатів трудящих Донецької області 06 травня 1983 року, Великоанадольському вогнетривкому комбінату (нині - ПАТ "ВАВК") було передано у довгострокове тимчасове користування 135,7 га землі для каолінового кар'єру без визначення строку користування. Акт був виданий на підставі постанови Донецької обласної ради від 25.11.1981 № 1462/6-р та зареєстровано в книзі реєстрації землекористувань за № 14 (а.с. 13-16).

Актом на право дострокового тимчасового користування землею, виданого виконавчим комітетом Мар'їнської районної ради народних депутатів Донецької області 23.10.1987, Великоанадольському вогнетривкому комбінату було передано у довгострокове тимчасове користування 20,2 га землі для каолінового кар'єру строком на 13 років. Акт був виданий на підставі постанови Донецької обласної ради від 16.03.1987 № 97-р (а.с. 17-20).

24.12.1998 Волноваською районною радою народних депутатів Волноваського району Донецької області України видано Державний акт на право постійного користування землею серії І-ДН № 006908, згідно якого Великоанадольському вогнетривкому комбінату надано 108,7649 га землі у постійне користування для експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд в межах згідно з планом користування. Державний акт на право постійного користування землею видано на підставі рішення Волноваської районної ради народних депутатів від 05.05.1998, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування за № 375 (а.с. 21-27).

19.12.2008 між Мар'їнською районною державною адміністрацією та відкритим акціонерним товариством "Великоанадольським вогнетривким комбінатом" укладений договір оренди, відповідно до якого земельна ділянка несільськогосподарського призначення загальною площею 67,2 га, кадастровий номер 1423387400:07:00:0467 (а.с. 28-29), передана в строкове платне користування вказаному товариству на п'ять років. Земельна ділянка передана під розробку кар'єру каолінів, умовами використання об'єкту оренди, окрім іншого, є використання земельної ділянки за цільовим призначенням із забороною зміни цільового призначення.

Відповідно до статуту позивача ПАТ "ВАВК" є правонаступником всіх прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат".

Цей договір набрав чинності 19.12.2008, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 4АА007228-040816300674 (а.с. 30-34).

У 2013 році товариством з обмеженою відповідальністю "Земельно-кодастровий центр" (ліцензія серії АД № 076278) на замовлення позивача підготовлено технічну документацію з проведення інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степненської сільської ради Мар'їнскього району Донецької області, орієнтовною площею 169,8420 га. Копії матеріалів цієї технічної документації містяться в матеріалах справи.

В подальшому, товариство з обмеженою відповідальністю "Земельно-кодастровий центр" (розробник документації) подало копії матеріалів, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, до місцевого фонду документації із землеустрою в паперовій та електронній формі з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.

Однак листом від 18.03.2013 №1 управління Дерземагенства у Мар'їнському районі Донецької області відмовило товариству з обмеженою відповідальністю "Земельно-кадастровий центр" у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, вмотивувавши відмову невідповідністю поданих документів вимогам законодавства, а саме відсутністю висновку комісії з розгляду питань пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (а.с. 43).

11.04.2013 товариство з обмеженою відповідальністю "Земельно-кадастровий центр" повторно звернулось до управління Дерземагенства у Мар'їнському районі Донецької області з метою внесення даних інвентаризації ПАТ "ВАВК" в Державний земельний кадастр в електронному та паперовому вигляді.

Повторне звернення заявник вмотивував змінами в законодавстві, а саме виключенням з 21.03.2013 пункту 27 Порядок № 513, правила якого передбачали обов'язкове погодження документації відповідною комісією.

Зазначений лист отримано управлінням Дерземагенства у Мар'їнському районі Донецької області 11 квітня 2013 року (вх. № 857), що підтверджується відміткою на цьому листі (а.с. 44).

Проте відповідач у встановлений пунктом 30 Порядку № 513 семиденний строк відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, до Державного земельного кадастру не вніс; будь-яких пояснень або відповідей на це звернення на адресу позивача не направив, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені норми права.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон України "Про Державний земельний кадастр".

Відповідно до частин 2-3 ст. 5 цього Закону Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок № 1051), у відповідності до пп. 1 п. 9 якого внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення належить до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить зобов'язати відповідача внести до Державного земельного кадастру дані інвентаризації земель.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно з п. 8 Порядку № 513 підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

За результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт складається технічна документація, що включає: 1) технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель; 2) пояснювальну записку, яка містить коротку характеристику об'єкта інвентаризації, підстави для виконання робіт, реквізити виконавця, опис матеріалів, використаних під час складання технічної документації, зміст і склад виконаних робіт із землеустрою; 3) текстові матеріали: рішення органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування або суду про проведення інвентаризації земель; копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час проведення інвентаризації земель; матеріали топографо-геодезичних вишукувань; додатки, які складаються у формі таблиць і містять дані, зазначені у пунктах 22 - 23 цього Порядку; пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, і Державному земельному кадастрі; 4) графічні матеріали - робочий і зведений інвентаризаційні плани (пункт 26 Порядку № 513).

Правила пункту 27 Порядку № 513 в редакції, яка діяла до 21.03.2013, передбачали, що технічна документація, яка розробляється під час формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність (користування), подається виконавцем відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, яка в установленому порядку погоджує її або надає мотивовану відмову. Комісія розглядає технічну документацію протягом трьох тижнів з дня надходження та видає висновок про її погодження або відмову.

Саме відсутність висновку комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, слугувала єдиною підставою для відмови позивачу у внесенні відомостей інвентаризації до Державного земельного кадастру відповідно до листа відповідача від 18.03.2013 № 1.

Однак згідно з пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 р. N 154 "Про внесення змін до Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 21.03.2013, пункт 27 Порядку № 513 було виключено.

Таким чином з цієї дати у відповідача не було підстав для відмови позивачу у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей, отриманих в результаті інвентаризації земель.

Відповідно до п. 30 Порядку № 513 відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру протягом семи робочих днів після передачі копій матеріалів, отриманих в результаті проведення інвентаризації земель, до місцевого фонду документації із землеустрою.

Однак відповідь з боку відповідача на зазначене звернення не надійшла на адресу позивача до теперішнього часу.

Будь-яких пояснень з цього приводу відповідачі не представили і в судове засідання, хоча відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приймаючи до уваги викладене, суд знаходить позовні вимоги ПАТ "ВАВК" обґрунтованими та задовольняє їх в повному обсязі.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» до Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області, державного реєстратора Управління Держземагенства у Мар'їнському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області та державного реєстратора Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області щодо невнесення даних інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степанівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області протиправною.

Зобов'язати Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області та державного реєстратора Управління Державного земельного агентства у Мар'їнському районі Донецької області здійснити дії по внесенню даних інвентаризації земель несільськогосподарського призначення під кар'єром по видобуванню вторинних каолінів Володимирського родовища за межами населених пунктів на території Степанівської сільської ради Мар'їнського району Донецької області публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» в державний земельний кадастр, в електроному та паперовому носіях.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 04 липня 2013 року.

Повний текст постанови складено та підписано 08 липня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дворников М.С.