ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2013 року Справа № 803/1410/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Будя П.В.,
представника відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області Мельничука М.В.,
представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Манчик О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "ВГП" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерного товариство "ВГП" (далі - ПАТ "ВГП", підприємство, позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУДКСУ у Волинській області, відповідач 2) про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року в розмірі 6 742 827 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.07.2013 року відповідача у справі Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Волинської області Державної податкової служби замінено її правонаступником - Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області (надалі - Луцька ОДПІ, відповідач 1).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПАТ "ВГП" є юридичною особою, взяте на облік як платник податку на додану вартість, про що видане відповідне свідоцтво.
За результатами власної господарської діяльності ПАТ "ВГП" за жовтень, листопад 2011 року, січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року подало до Луцької ОДПІ податкові декларації, в яких відобразило рішення про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 6 767 301,00 грн.
Станом на день подання позову підтверджено за результатами перевірок частину суми бюджетного відшкодування у розмірі 6 742 827,00 грн.
Проте, відповідач 1 висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, про відшкодування з бюджету на рахунок ПАТ "ВГП" зазначених сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість не подав, чим порушив статтю 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та вчинив перешкоди для отримання позивачем сум податку на додану вартість з Державного бюджету України. У зв'язку з цим просить стягнути на його користь з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року в розмірі 6 742 827 грн.
Відповідач 1 у письмовому запереченні проти позову вважає позовну заяву ПАТ "ВГП" безпідставною. Повідомив те, що під час відшкодування платникам податку на додану вартість застосовує наказ Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23, яким затверджено "Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках", а також наказ Державної податкової адміністрації України від 24.05.2011 року №306 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість)", що діяв на час спірних правовідносин. Зазначає, що пунктом 5.5 цього наказу передбачено те, що рішення, які передують фактові відшкодування ПДВ з бюджету, приймаються з урахуванням норм законодавства, урядових доручень, окремих постанов Кабінету Міністрів України, обсягів бюджетного відшкодування ПДВ, визначеного розписом Міністерства фінансів України.
Оскільки довідками та актами перевірок Луцької ОДПІ частково підтверджено суми відшкодування податку на додану вартість позивачу за жовтень, листопад 2011 року, січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року, питання про бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість вирішуватиметься із врахуванням обсягів бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а тому підстави для стягнення даних сум відсутні. У зв'язку із викладеним Луцька ОДПІ просить відмовити ПАТ "ВГП" в задоволенні адміністративного позову повністю.
Відповідач 2 у письмовому поясненні зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з державного бюджету здійснюється органами Державної казначейської служби України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновки Луцької ОДПІ на суму, заявлену в позовній заяві, не надходили, правових підстав для такого відшкодування немає.
У судовому засіданні представник позивача подав заяву про зменшення розміру позовних вимог. У зв'язку з наявною розбіжністю з Луцькою ОДПІ щодо суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 4500 грн. зменшує розмір позовних вимог на зазначену суму та просить стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ "ВГП" 6 738 327 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року.
Представники відповідача 1 та відповідача 2 просять відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених відповідно у письмовому запереченні та поясненні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що 7 червня 1993 року виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області проведено державну реєстрацію юридичної особи Публічного акціонерного товариства "ВГП". Підприємство є платником податків, в тому числі ПДВ, та знаходиться з 30 серпня 1998 року на податковому обліку в Луцькій ОДПІ. Зазначені обставини підтверджуються свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №139492, свідоцтвом №100296974 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 17.07.1997 року, довідкою Луцької ОДПІ від 03.08.2010 року №712 про взяття на облік платника податків.
За результатами господарської діяльності позивач подав за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року до Луцької ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування від 16.11.2011 року, 16.12.2011 року, 20.02.2012 року, 16.03.2012 року, 18.04.2012 року, 16.05.2012 року, 19.07.2012 року, 16.08.2012 року, 17.09.2012 року, 18.10.2012 року, в яких відобразив суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в загальну розмірі 6 767 827 грн.
Луцькою ОДПІ за результатами документальних позапланових виїзних перевірок Публічного акціонерного товариства "ВГП" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вказані в деклараціях з податку на додану вартість періоди діяльності підтверджено суму бюджетного відшкодування у загальному розмірі 6 742 827 грн. та не підтверджено на суму 24 469,90 грн. за квітень 2012 року. Зазначене підтверджується довідками та актами Луцької ОДПІ, а саме: довідками від 04.01.2012 року №7/23-3/01880724, від 03.02.2012 року №582/23-3/01880724, від 02.04.2012 року №462/15-3/01880724, від 17.05.2012 року №1238/15-3/01880724, від 07.09.2012 року №4322/15-3/01880724, від 12.10.2012 року №5274/15-3/01880724, від 13.11.2012 року №6078/15-3/01880724, від 25.12.2012 року №7412/15-3/01880724. З урахуванням розбіжностей між податковим органом та платником податків щодо сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість позивачем зменшено розмір позовних вимог та заявлено до відшкодування 6 738 327 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Судом встановлено, що Луцька ОДПІ не подала органу державного казначейства висновку про відшкодування позивачу з Державного бюджету України зазначеної суми, яка на даний час є невідшкодованою.
Згідно п.п.14.1.18 п.14.1 ст.18 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
На підставі п.200 7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно пунктів 200.10, 200.11 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Відповідно до п.200.14 ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Пунктом 200.1 ст. 200 ПК України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 ст. 200 ПК України).
Згідно з абз. а) п.200.4 ст. 200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг.
Відповідно до п.п. 200.7., 200.8, 200.10 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Із системного аналізу зазначених правових норм вбачається, що платник податків має право на бюджетне відшкодування тієї суми податку на додану вартість, яку він фактично сплатив у попередніх податкових періодах, за наявності у нього від'ємного значення різниці між податковим зобов'язанням та податковим кредитом у поточному та попередньому податковому періоді.
Судом встановлено та не заперечується представниками сторін, що різниця між сумою податкового зобов'язання звітних податкових періодах та сумою податкового кредиту таких звітних податкових періодах мала від'ємне значення. в податкових деклараціях з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року.
З матеріалів справи вбачається, що актами перевірок від 02.07.2012 року №2168/15-3/01880724 та від 18.07.2012 року №2276/15-3/01880724 встановлено порушення позивачем вимог пунктів 198.1, 198.3 ст. 198 ПК України та завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 24 470 грн., проте ця сума не включена платником податків до бюджетного відшкодування. Решта сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість підтверджена довідками Луцької ОДПІ, якими не встановлено порушень під час їх включення до податкових декларацій з ПДВ.
Доводи представника відповідача 1 про те, що питання про бюджетне відшкодування сум ПДВ вирішуватиметься із врахуванням обсягів бюджетного відшкодування ПДВ суд не бере до уваги, тому що заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування підтверджена довідками Луцької ОДПІ і право на її відшкодування законодавчо визначено в Податковому кодексі України, а відтак у відповідача 1 є всі достатні підстави для подачі висновку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів про відшкодування ПАТ "ВГП" 6 738 327 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Згідно пунктів 200.12 та 200.13 ст. 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до пункту 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Враховуючи те, що внаслідок протиправної бездіяльності Луцької ОДПІ висновок про відшкодування з бюджету на рахунок ПАТ "ВГП" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 6 738 327 грн. за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області не подавався, суд вважає за можливим застосувати обраний позивачем спосіб захисту та стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "ВГП" зазначену суму бюджетної заборгованості.
З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Таким чином, з Державного бюджету України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2 294,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №542 від 21.06.2013 року.
Керуючись статтями 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "ВГП" (вул. Лазо, 7, м. Луцьк, 43020, код ЄДРПОУ 01880724, 26007001316613 в АТ "ОТП Банк" у м. Києві, МФО 300528) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень, листопад 2011 року та січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2012 року в розмірі 6 738 327 грн. (шість мільйонів сімсот тридцять вісім тисяч триста двадцять сім гривень).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "ВГП" (вул. Лазо, 7, м. Луцьк, 43020, код ЄДРПОУ 01880724, 26007001316613 в АТ "ОТП Банк" у м. Києві, МФО 300528) судові витрати з оплати судового збору в сумі 2294 грн. (дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 13 липня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук